29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021
- Advertisement -

Kulture

Bashkia e Korçës: Bregoviqi do të këndojë në Shqipëri, mos e përzini birrën me politikë

Këngëtari serb Goran Bregoviç, pritet të këndojë para publikut shqiptar në Korçë. Organizatorët të cilët kanë lajmëruar për ardhjen e tij, po e cilësojnë...

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe ‘EC Ma Ndryshe’ nënshkruajnë memorandumin e mirëkuptimi

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Samir Hoxha dhe drejtori ekzekutiv i OJQ 'EC Ma Ndryshe', Valon Xhabali, të martën, kanë...

Gruaja dhe dielli

Poezi nga Xhevdet Bajraj Me gjurmët e puthjeve në trup lakuriq ike në gjumë Yjet në qiell morën formën e dritares sonë e admirojnë bukurinë Ndez cigaren të puth në...

Mësimi plotësues vazhdon edhe vitin e ardhshëm

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se për shkak të humbjeve të shkaktuara si pasojë e pandemisë, është e domosdoshme që vitin e...

Kurti viziton Panairin e Librit të Vjetër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka vizituar sot Panairin e Librit të Vjetër. Ai aty u pyet se a i ka lexuar të gjitha...

Në Has nuk marrin e as nuk japin nuse pa këtë veshje, kushton rreth tre mijë euro

I janë bërë pjesë e pandashme e jetës. Ndonëse këtë veshje unike jemi mësuar të shohim vetëm nëpër libra historik ose filma të ndryshëm, Sabrije...

Sot takim me poetin Xhevdet Bajraj në hollin e Teatrit Kombëtar

Sot, me fillim nga ora 13.00, në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të jetë i pranishëm poeti Xhevdet Bajraj. Panairin e Librit të...

Kur Fishta detyroi shkrimtarin serb të dalë jashtë një konference ndërkombëtare Letërsie në Romë

A e dini? Që Fishta ka detyruar një shkrimtar serb të dalë jashtë një Konference ndërkombëtare Letërsie në Romë? Viti dhe emri i serbit nuk saktësohen,por...

Ministria e Kulturës sjell plotë aktivitete për të rinj gjatë muajit gusht

“Muaji i Rinisë”, do të jetë aktiviteti më i ri që do të organizojë Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit për nderë te Ditës...

108 vjet nga Konferenca e Londrës

108 vjet më parë përfundoi punimet Konferenca e Londrës, në të cilën u vendos përgjysmimi i trojeve shqiptare dhe fati i saj. Konferenca e Ambasadorëve...

Lajmet e Fundit