18.4 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Balaj-Halimaj: VV po do t’i japë kompetenca presidentit që sa herë t’i teket ta shpërndajë Kuvendin

Deputetja e Nismës Socialdemokrate Albulena Balaj-Halimaj ka thënë se  duan ta krijojnë Qeverinë Hoti, pjesë e së cilës është edhe partia e saj, për t’i ndalë keqpërdorimet e Lëvizjes Vetëvendosje.

“Po presim të hymë në qeveri, sepse vendit i nevojitet një qeveri e re. E keni parë për pak ditë çka ka qenë në gjendje të bëjë Vetëvendosje me gjithë ato skandale dhe normalisht për të mos ua vazhduar jetën keqpërdorimeve që po bëjnë ne po detyrohemi që në këtë mjegullë, nëse edhe Gjykata Kushtetuese thotë kështu, të formojmë një qeveri të re”.

Ajo në Rubikon me Adriatik Kelmendin ka thënë se partia e parë e ka shtjerrë mundësinë e saj për të formuar qeverinë, prandaj nuk mund të bëhet krahasimi me vitin 2014 dhe VLAN-in.

“Ajo që unë dua të cek është që Vetëvendosja po thirret në dy mundësi të kaluara ose në një aktvendim të 2014-ës që pretendohej të mos i jepej mandati partisë fituese, pra është krejt ndryshe nga tash. Tash i është dhënë mundësia partisë së parë e cila e ka formuar qeverinë dhe është rrëzuar me 2/3-at e deputetëve. Pra, partia e parë e ka shtjerrë mundësinë”.

“Kosova është shtet parlamentar dhe është Kuvendi që vendos për një qeveri. Nëse kjo qeveri bëhet sot dhe pasnesër nëse deputetët e shohin të arsyeshme edhe mund ta ndryshojnë”.

Sipas saj, Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit po dëshiron që t’i japë kompetenca presidentit që ai në të ardhmen ta shpërndajë Kuvendin kur të dojë.

“Imagjinojeni çfarë kompetenca po duan Vetëvendosja t’i japin presidentit që sa herë t’i teket në të ardhmen një presidenti mund ta shpërndajë Kuvendin. Në Kushtetutë thuhet që presidenti mund ta shpërndajë Kuvendin, por jo që duhet, sepse janë deputetët që vendosin nëse shpërndahet Kuvendi ose jo. Në rastin e Ramush Haradinajt kur ka dhënë dorëheqje nuk ka qenë vullneti i deputetëve që të krijohet një qeveri e re, sepse edhe në atë rast ka mundur”.

“Deputetët nuk duan ta shpërbëjnë Kuvendin dhe ndërrohet qeveria sa herë që deputetët e shohin të arsyeshme. Këto raste të krahasohen mes vete është gabim dhe ky është një mashtrim që i bëhet qytetarëve”.

- Advertisement -

Më Shumë

Ennio Morricone në intervistën e fundit: Kam qarë vetëm…

“Kam qarë vetëm dy herë në jetën time, njëherë për “Mission” dhe për Papë Françeskun”. Këto kanë qenë fjalët e kompozitorit të njohur italian...

Grupi Parlamentar i NISMA’s nuk ekziston më, Haxhi Shala iu bashkua grupit të AAK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Haxhi Shala është tërhequr nga posti i tij si shefi i grupit Parlamentar të...

Shkëmbimi i projektuar, Tottenham dhe Napoli bëjnë gati propozimin

Napoli dhe Tottenham po mendojnë të bëjnë një shëkmbim të bujshëm. Napolitanët e Gattusos janë gati të lënë të lirë sulmuesin polal Milik, në...

Juventus hedh sytë nga bomberi i Premierligës

Klubi i Juventusit ka disa kohë që flitet se do të afrojë një sulmues në merkaton e verës. Emra si Cavani, Dzeko apo dhe...

Arilena shtrihet pranë shkëmbit (Foto)

Ajo një set të ri të fotografive e ka realizuar. Arilena Ara, në këto foto, duket shumë seksi, sepse, pozoi në formë provokative se kurrë...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Berati Unik

Vlera historike, arkitektonike dhe kulturore: Berati – një ndër qytetet më të veçanta në Shqipëri dhe në botë! Sot qyteti i “Një mbi një dritareve”,...

Real Madrid fitoi Kupën para 40 vitesh ndaj ekipit B

Real Madrid është një nga klubet më prestigjioze dhe me më shumë trofe të fituara në botë, ku mjafton të përmendim 13 herë Champions...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Para katër muajsh ia kishte vrarë qenin në Dragash, policia e arreston shtetasin shqiptar

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në fshatin Restelicë të Dragashit më 31 mars të këtij viti. Një shtetas i Shqipërisë kishte vrarë me armë...

Një 34-vjeçar nga Kosova mbytet në det, në Shëngjin

Një 34-vjeçar nga Kosova është mbytur në det në afërsi të Shëngjinit, ka raportuar gazeta tiranase, Panorama. Sipas kësaj gazete, ngjarja ka ndodhur rreth orës...

Gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren . “ Në rrethana të pa njohura është gjetur pa shenja jete viktima mashkull Kosovar. Vdekjen...

Prizrenasit hajnat i vjedhin arin

Një burrë ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur me forcë kanë depërtuar në brendinë e shtëpisë së tij dhe nga...

Italianët janë të bindur, Ibrahimovic ka nënshkruar kontratën e radhës, por jo me Milanin

Zlatan Ibrahimovic është duke kaluar momentet e fundit si futbollist i Milanit. Ylli suedez iu bashkua Rossonerëve në janar për gjashtë muaj, ku ka mundësinë...

Hollywood me serial për “Haklajt” e Tropojës

Një serial i dedikuar ngjarjeve tragjike të Tropojës pritet të realizohet, ku protagonist kryesor do jetë Fatmir Haklaj dhe familja e tij. Njoftimi është bërë...

Morena Taraku s’i ndal provokimet, lë pa fjalë fansat me foton e fundit

Morena Taraku është një ndër personazhet më të komentuara të showbizzit shqiptar, për shkak të jetës së saj private por gjithashtu dhe për fotot...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...