15.9 C
Prizren
E martë, 11 Gusht, 2020

Bizneset diskutojnë mbi zhvillimin e Ndërmarrësisë Sociale në Kosovë

Si metodë me anë të së cilës zhvillohen dhe financohen zgjidhje të ndryshme të problemeve shoqërore, Ndërmarrësia Sociale po konsiderohet si trend në rritje, dhe dita ditës po vërehet një orientim më i madh i vëmendjes së bizneseve në aktivitete të lidhura me këtë lloj të ndërmarrësisë.

Kjo u tha sot në tryezën e rrumbullakët Ndërmarrësia Sociale në Kosovë, të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane, transmeton Klan Kosova.

Antigona Limani, Udhëheqëse për Marketing dhe Marrëdhënie me Publikun nga Raiffeisen Bank tha se edhe pse banka Raiffeisen është kompani komerciale, ajo vazhdimisht është angazhuar për t’i ndihmuar dhe identifikuar organizatat dhe kompanitë me ndikim social, të cilat kanë pasur zhvillim të theksuar gjatë viteve të fundit në Kosovë.

Për më tepër, ajo përmendi disa shtylla kryesore në të cilat kjo bankë është fokusuar në aspektin e zhvillimit të Ndërmarrësisë Sociale.

Limani theksoi se është e nevojshme që të mbështeten bizneset të cilat ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve shoqërore, në mënyrë që të rritet ndërgjegjësimi mes bizneseve dhe ky aktivitet të ketë impakt edhe më të madh në shoqëri.

Greta Kamberi, Specialiste e Rekrutimit në Gjirafa, tha se aktivitetet e kësaj kompanie në aspektin e Ndërmarrësisë Sociale janë të shumta, duke përmendur se fokus kryesor në vitin e fundit kanë pasur edukimin.

Kamberi u shpreh se beson fuqishëm se përgjegjësia sociale është një kulturë që vjen nga brenda, dhe që duhet të integrohet në themelet e çdo kompanie.

Ajo shtoi se është me rëndësi që Ndërmarrësia Sociale po zhvillohet dita ditës në Kosovë, dhe i inkurajoi të gjitha bizneset që të u shkojnë mbrapa këtyre aktiviteteve ose kauzave të cilat janë në të mirën e shoqërisë.

Krahas kësaj, Kamberi shtoi se Gjirafa është gjihmone e gatshme të bashkëpunojë në iniciativa qe vijnë nga ndërmarrje të ndryshme ose akterë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e Ndërmarrësisë Sociale.

Ndërsa, gjatë diskutimit të hapur, si sfidë kryesore për zhvillimin e këtij lloji të ndërmarrësisë u përmend mungesa e mirëmbajtjes pas implementimit të projekteve, që shpesh rezulton në pakënaqësi nga shoqëria.

- Advertisement -

Më Shumë

Kosovarët s’i ndahen detit: Kolona të gjata në kufi me Shqipërinë në Vërmicë

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vermicë, mëngjesin e së hënës janë krijuar kolona të gjata të veturave. Kosovarët edhe në këtë fillimjavë ia kanë...

Prizren: Dënohet i akuzuari për dhënie të 20 eurove ryshfet

Gjykata Themelore në Prizren, të premten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuari për dhënie të ryshfetit, Adem Curra. Ai është dënuar me 1 vit...

Ngasësi nën ndikim të alkoolit kanos policët në Prizren

Në Prizren mbrëmë është arrestuar një person, i cili derisa kishte qenë duke e drejtuar veturën, ishte ndalë nga njësiti policor, por gjatë identifikimit...

A flet Fishta ende?

Shoqëria jonë demokratike për dallim nga primitivja ka filluar të ngjasojë me turbullirë dhe mjegullnajë të paparë më parë. Është ky një fakt real...

Edhe 12 të vdekur nga COVID-19, shkon në 327 numri i viktimave

Edhe 12 pacientë kanë vdekur që ishin të prekur me COVID-19. Dje ishin raportuar 315 njerëz të vdekur kurse sot ka shkuar numri në 327. Kjo...

Ministria e Arsimit ka tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës ka njoftuar se janë përcaktuar tre skenarë për organizimin e mësimit në kushte pandemie për vitin e...

Dasma në Lubizhdë: Rasti po hetohet nga Policia, ftohet për intervistë kryefamiljari

Dasma e cila u bë shumë e komentuar gjatë javës së kaluar ishte ajo e familjes Gigollaj në fshatin Lubizhdë të Prizrenit. Kjo pasi në...

“Hardh Fest”, me rockerin anglez Robert Plant, synon ta sfidojë pandeminë

Kantautori anglez Robert Plant, i cili në vitin 2011 ishte radhitur si lideri më i mirë nga revista e amerikane “Rolling Stone”, ka mundësi...

Era Istrefi në përgatitje për këngën e re, fotografohet në një studio muzikore

Era Istrefi është ndër këngëtaret shqiptare që ka arritur të thyej kufijt shqiptar, duke u bërë kështu pjesë e skenës ndërkombëtare. Ajo së fundmi nuk...

Marina heq dorë nga flokët bjonde, nuk njihet fare me ‘look’-un e ri

Marina Vjollca është një ndër moderatoret më të dashura për publikun shqiptar. Prej kohësh në botën e televizionit, Marina e kemi parë me një...

Presidenti nderon mjekët që humbën betejën me COVID-19

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka nderuar pesë mjekët të cilët humbën betejën me COVID-19 pasi paraprakisht ishin infektuar në krye të detyrës. Kreu i...

Avancojnë punimet në Rrugën e Arbrit

Punimet në rrugën e Arbrit po ecin me ritme të shpejta ndërkohë që ndërtimi i saj do të shkurtojë në mënyrë të ndjeshme rrugën...

Manchester United zbulon fanellat e reja për sezonin e ardhshëm

Me një video shumë të veçantë të publikuar në faqen zyrtare, Manchester United ka prezantuar fanellën për sezonin 2020-21. Skuadra angleze, si zakonisht, do...

Vajza e rrah nënën në Malishevë

Dje në Malishevë, një femër pas një mosmarrëveshje e ka sulmuar fizikisht nënën e saj. Ajo është arrestuar nga Policia e Kosovës, raporton PrizrenPress. Viktima ka...

Vdes një person nga Prizreni në QKUK

Një person ka vdekur në Prizren si pasojë e lëndimeve trupore që kishte pësuar gjatë kontrollimit të një objekti. Viktima ka ndërruar jetë në QKUK,...

Sot katër ndeshje tjera në kuadër të Europa League

Ndeshjet e Europa League vazhdojnë edhe sonte. Në program janë katër ndeshjet e radhës. Ndeshja më interesante pritet të jetë ajo ndërmjet Sevillës dhe Romës,...

Lajmet e Fundit

Morena puthet me një femër nën ujë

Kanë bërë not nën pishinë. Por, Morena Taraku ka bërë një veprim mjaft interesant dhe të papritur. Ajo në Instagram ka hedhur një video ku shihet...

‘Erë lufte’: Anije luftarake turke në ujërat greke, Athina njofton NATO

Përshkallëzimi i tensionit greko-turk hyn në një faze të re pasi pasditen e së hënës anija sizmografike turke Oruc Reis ka hyrë në skajin...

Mbappe nuk dorëzohet, Tuchel i plotëson kërkesën për duelin me Atalantën

Dueli ndaj Atalantës po afron, PSG do të sfidojë ekipin italian të mërkurën në mbrëmje për një biletë në gjysmëfinalet e Champions League. Kylian Mbappe...

Ministria e Arsimit ka tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës ka njoftuar se janë përcaktuar tre skenarë për organizimin e mësimit në kushte pandemie për vitin e...

Sot shteti ndau 22 milionë euro nga pakoja emergjente

Qeveria e Kosovës ka ndarë sot 22 milionë euro nga pakoja emergjente fiskale. Në një përgjigje për KOHËN, Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka...