10 C
Prizren
E mërkurë, 8 Prill, 2020

Kryetari i Suharekës mbështet të moshuarit me një tekst emocionues

Kryetari i komunës së Suharekës, Bali Muharremi, në këtë kohë kur koronavirus ka marrë një hov në Kosovë, ka thënë disa fjalë për të moshuarit, më të prekusit e këtij virusi.

Ai në një njoftim ka thënë se të moshuarit tani më e dinë se ata janë më të prekurit dhe se vështirë e kanë ta përballojnë.

Prandaj, sipas tij ata ndoshta ndihen të vetmuar dhe ka bërë thirrje që t’i mbrojnë qytetarët ata dhe t’i mbështesin.

Postimi i plotë:

Përballë situatës së virusit ata mund të ndihen keq. Sikurse jemi edhe ne përballë të njejtit shqetësim.

Shumë herë ndoshta me kujdesin më të vogël, u kemi thënë se ata janë më të prekurit dhe se vështirë e kanë ta përballojnë.

Kudo këto ditë ua kemi përsëritur disa herë, përmes mediave e në diskutime mes nesh.

Ata edhe nëse nuk flasin, ta dini se janë dorëzuar në zanin e brendshëm dhe në vetvete ndoshta ndihen të zhgënjyer dhe të braktisur.

Ata janë pjesë e familjeve tona dhe e shoqërisë sonë. Janë e kaluara që pati fuqi ta na mbaj gjallë deri sot, ndoshta shpesh herë edhe në sfida thuajse të pamudshme.

Këtë duhet ta kalojmë bashkë dhe zemrat tona duhet të rrahin fortë për njëri-tjetrin, me dashuri dhe respekt për ta.

Fati mund të troket i ndryshëm tek secili,
mirëpo mbase ata do t’na mbajnë inat për sjelljen tonë këtë kohë, por do ta kuptojnë se diskutimi dhe thirrja ishte për mbrojtjen e shëndetit të tyre.

Ata janë të barabartë me ne. Por në shpirt i ndjejmë pa dyshim të madhërishëm.
Nuk janë të moshuarit që duhet të shfaqen si statistika, por janë të afërmit tanë që duhet ti mbrojmë dhe ti mbështesim.

Bashkë do ta kalojmë edhe këtë.
Bashkë do të rrimë në shtëpi.
Bashkë si familje do ta mbajmë pastërtinë.
E kemi mundësinë t’ju dëgjojmë më shumë, që të na këshilloni dhe shprehni dashninë tuaj.?

Do të vinë ditë të mira sigurisht.
Ju dhe ne do ta kemi jetën jetën bashkë.
Në dasma e ditëlindje.

Me respekt
Bali Muharrema

- Advertisement -

Më Shumë

ASB ndihmon QKMF në Malishevë me mjete mbrojtëse

Organizata gjermane ASB sot ka sjellë një donacion në mjetet mbrojtëse për personelin mjekësor të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, me qëllim...

Vdes zyrtari i LDK-së në Rahovec

Anëtari i Kryesisë së LDK’së, Avdullah Hoti ka njoftuar se sot është ndarë nga jeta, kryetari shumevjeçar i nëndegës së LDK-së në Ratkoc e...

UP-ja thotë se është e parealizueshme mbajtja e provimeve të afatit të prillit në këtë fazë

Universiteti i Prishtinës ka njoftuar për orarin e mbajtjes së provimeve. Sipas njoftimit për media, UP thotë se duke u bazuar në situatën e krijuar...

Arrestohen dy persona në Prizren, kapen me marihuanë

Policia e Kosovës njofton se janë arrestuar dy persona mbrëmë në Prizren, pasi që gjatë kontrollit të veturës së tyre është gjetur dhe konfiskuar...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Dezinfektohet Korisha e Prizrenit

Një ditë pas vdekjes së një gruaje në fshatin Korishë të Prizrenit janë dezinfektuar rrugët dhe trotuaret e fshatit. Lajmin e ka bërë me dije...

Coronavirusi mund të shtyjë heqjen e vizave për Kosovën

Pandemia e Coronavirusit përveç ndikimit në ekonomi do të ndikojë edhe në proceset integruese të Kosovës dhe në dinamikën e punës së Bashkimit Evropian...

Këto barnatore në Prizren do të jenë sot të hapura pas orës 17:00

Qeveria e Kosovës ka lejuar ushtrimin e veprimtarive të barnatoreve të licencuar prej orës 06:00 deri në ora 17:00. Pas kësaj kohe shërbimet barnatoret do...

Plani i Serie A: Kampionati mbyllet më 2 korrik

Nëse Serie A do të rifillojë më 20 maj, plani është që sezoni të përfundojë më 2 korrik, duke luajtur në fillim ndeshjet e...

Kërcënim përmes telefonit, arrestohet një person në Prizren

  Një person është kërcënuar përmes telefonit në Prizren. Viktima ka lajmëruar rastin në polici. I dyshuari është arrestuar . “Me urdhër të prokurorit është iniciuar lënda e...

Malisheva përfituese e grantit për performancë të mirë

Dje, Ministria e Adminsitrimtit të Pushteti Lokal (MAPL), ka bërë publik raportin e performancës së komunave, e në mesin e komunave të cila tjanë...

Korishë, 70-vjeçarja e infektuar me koronavirus në gjendje të rëndë shëndetësore

Një 70-vjeçare nga fshati Korishë e Prizrenit, e cila një ditë më parë rezultoi me Covid-19 është në gjendje të rëndë shëndetësore. Për shkak të...

Kjo video e Besit dhe Xhenislës do t’ju bëjë të qeshni me lot

Karantinë po ua bëjnë më të lehtë. Bes Kallaku gjatë gjithë kësaj periudhe pandemie ka qëndruar afër me ndjekësit përmes rrjeteve sociale. Komediani së bashku me...

Megan Fox në qytet, pa maskë mbrojtëse

Megjithëse kryetari i Los Angelosit iu ka kërkuar 4 milionë banorëve të tij të veshin maskat për të luftuar koronavirusin në publik, mirëpo Megan...

1 rast i ri me COVID-19, e infektuara është nga Korisha e Prizrenit

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar edhe një rast të ri me koronavirus, duke bërë që numri i rasteve në gjithë vendin të...

Real Madrid interesohet për mbrojtësin shqiptar

Mbrojtësi i talentuar shqiptar Marash Kumbulla ka hyrë në valët e radarit të Real Madridit. Sipas medias pranë klubit spanjoll “El Digital Bernabeu”, gjigantët e...

Lajmet e Fundit

“S’e harroj telefonatën e Juventusit, vrapova për të përqafuar mamanë time”

Sulmuesi i Juventusit, Paulo Dybala ka treguar një prapaskenë të transferimit të tij në Torino. Argjentinasi iu bashkua bardhezinjve verën e 2015 nga Palermo...

Natasha ulet dhe na tregon të pasmet

Si duket e ka vendosur që medeomos të na tregojë se është seksi. Natasha, edhe njëherë ka nxehur rrjetin edhe pse vet është ulur në...

Bytyçi: Vizita e zyrtarëve të PDK-së në Korishë, e zgjoi nga gjumi Haskukën

Përfaqësuesi i Degës së PDK-së në Prizren, Jeton Bytyçi, i cili dje ishte në fshatin Korishë, e ka quajtur të papërgjegjshëm kryetarin e Komunës...

Gjermania i jep 13.5 milionë euro Kosovës (VIDEO)

Një përfitim goxha të madh financiar Kosova pritet ta ketë nga Gjermania. Mbi 13 milionë euro janë pjesë e marrëveshjeve, e që kanë të bëjnë...

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!