9.1 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

Pastrohen fshatrat e Hasit(Foto)

“Let’s Do It Kosova” ka organizuar aksion pastrimi në disa fshatra të Hasit me moton “Për një Has të Pastër”, raporton Ekonomia Online.

Aksioni filloi në fshatin Gjonaj, te ura e Drinit të Bardhë dhe vazhdoi për gjatë rrugës. Ky aktivitet i pastrimit të kësaj zone përveç “Let’s Do It”,  u mbështet edhe nga organizata “Fondacioni Drini” nga rajoni i Hasit.

Taulant Hoda, nga “Fondacioni Drini” u shprehë se “Fondacioni Drini” ka qenë një ndër iniciatorët për fillim e këtij aksioni dhe falënderoi “Let’s Do It” që e mbështetën këtë aksion të tyre.

“Ky aktivitet ka filluar nga ‘Fondacioni Drini’ nga një bashkëvendës i joni i cili jeton në Amerikë zotri Kastriot Shatri dhe unë. Qëllimi i fondacionit është me përkrahë ambientin me ngritë vetëdijen posaçërisht në rajonin e Hasit, poashtu me i ndihmua të ritë në zhvillimin e tyre në edukim.  Kjo është një ndër aktivitetet e para që kemi fillua me organizua dhe na vjen shumë mirë që na ka rastis me u taku me “let’s Do It Kosova” të cilët e kanë mirëprit dhe kanë ardhur me vullnetarë na kanë ndihmua” tha Hoda.

Drejtor i organizatës “Let’s Do It Kosova”,  Luan Hasanaj u shpreh se nuk është imazh i mirë që vendet me bukuri të tilla të jenë të mbushura me mbeturina.

“Kosova ka bukuri shumë të mira natyrore të cilat duhet në radhë te parë ne qytetarët të kujdesemi, pra nuk është imazh i mirë që bukuri si kjo këtu ti shohim me mbeturina dhe në kwto lokalitete të mbledhim mbeturina ashtu siç kanë bërë sot vullnetarët kwtu”

Poashtu ai i kritikoi institucionet lokale që nuk ishin të pranishme në këtë aksion dhe bëri thirrje që të gjithë ata që kanë mundësi të kontribuojnë në komunitetet ku njetojnë.

“Ju bëjë thirrje të gjithë që kanë mundësitë e juaja ( Taulant) dhe gë vazhdojnë të bëjnë punë të mira për komunitetin ku jetojnë dhe veprojnë, sepse kjo ka me ndikua në masë të madhe që edhe institucionet të jenë ma të përgjegjshme. Ne sot ktu s’po shohim kryetar të komunës mirëpo jam i bindur që ata do e shohin këtë aktivitet dhe nuk do të ndihen mirë që sot s’kanë qenë këtu” tha Hasanaj.

Aksioni i sotëm në këtë pjesë të Hasit ishte një ndër aktivitetet e radhës të organizatës “Let’s Do It” dhe aktivitetet e tyre do të vazhdojnë ditëve në vijim.

- Advertisement -

Më Shumë

Haradinaj përkujton 27 martirët e masakrës së Tusuzit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar 27 martirët të cilët kanë rënë në masakrën e Tusuzit të Prizrenit, 21 vjet më parë. Haradinaj ka...

Pas Enver Hoxhës: Ruajtja e statujës së fundit të Shqipërisë komuniste

Nga: Fatjona Mejdini Sabire Plaku dyshon për çdo të huaj që vë këmbë në fshatin e saj të largët, në Labinot, në Shqipërinë e mesme....

Deklaratë e “çmendur” e Tyson: Në burg ndërpreva stërvitjet pasi bëja marrëdhënie seksuale tërë ditën

Në vitet 80-90, Mike Tyson ishte boksieri më i mirë në atë kohë duke bërë që shumë njerëz të dashurohen në të. Por jashtë ringut,...

Rivaldo flet hapur, lëshon deklaratën e papritur për Gareth Bale

Legjenda e Brazilit, Rivaldo, ka marrë vëmendje të madhe në media me deklaratën e tij më të fundit. Ish-futbollisti i Barcelonës ka folur për...

23 vjet nga vdekja e Shkrelit

Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë aktuale shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë: e...

Rrëfimi i Ancelottit: Ndryshova idetë për futbollin falë Zidane

Carlo Ancelotti ka një eksperiencë të madhe në stol. Italiani e di mirë që nuk ka një skemë perfekte, më e mira është ajo...

Mozzik takon më në fund të bijën Hana pas karantinës (Foto)

Reperi Mozzik është takuar me të bijën Hanna pas dy muajsh në karantinë. Ai ka ndarë disa foto në Instastory me të bijën, teksa...

Policia ndalon 7 persona në Prizren që nuk respektuan masat gjatë epidemisë

Policia e Kosovës ka vazhduar të marrë masa ndaj personave të cilët nuk i kanë respektuar rregullat e për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Përmes...

Gravina: Kemi humbur 500 milionë euro, të rifillojë kampionati me çdo kusht

Në Itali po pritet me padurim data 28 maj, atëherë kur kryeministri Conte do të marrë një vendim përfundimtar rreth datës së rifillimit të...

Kolos i teatrit shqip! Historia e panjohur e Sandër Prosit

Publikohet historia e panjohur e aktorit Sandër Prosit, i konsideruar si një nga kollosët më të mëdhenj të skenës së teatrit dhe kinematografisë shqiptare....

214 raste aktive më COVID-19 në Kosovë

Aktualisht Kosova ka edhe 214 raste aktive me koronavirus. Sipas të dhënave të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) prej 1032 personave që...

Prizren: Aktakuzë për mashtrim

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka...

Paraburgim dhe arrest shtëpiak ndaj dy personave që dyshohet se sulmuan fizikisht punëtorin e një pike të derivateve

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten dhe të premten, ka marrë dy vendime të ndara për një rast të njëjtë, ku ishin të përfshirë...

Studimi/ Koronavirusi do të na “ndajë” deri në 2025

Masat për distancimin social për shkak të Covid-19 mund të zgjasin deri në vitin 2020 dhe se virusi mund të rikthehet deri në vitin...

Eksperti kosovar i arsimit: Është shumë herët të flitet për hapjen e shkollave

Dukagjin Pupovci, ekspert i arsimit, është shprehur se ende është herët të flitet për hapjen e shkollave, ndonëse tashmë në Kosovë ka filluar zbutja...

Sonia Isaza është “bishë”, fansat dhe Vidali do tërbohen nga e kuqja

Arturo Vidal po shijon gjithçka në Spanjë. Java e fundit ka qenë perfektë për të, pranë partneres së tij, Sonia Isaza. Bukuroshja seksi shfaqet...

Lajmet e Fundit

ShBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e...

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...