17.6 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë.

95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë Kosovës, shkruan arbresh.info.

Kështu bëhet e ditur në “Statistikat e Kurorëzimeve në Kosovë 2019” të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

Aty thuhet se numri i kurorëzimeve të kryera gjatë vitit që lamë pas në Kosovë është saktësisht 18757.

“Në vitin 2019 janë regjistruar gjithsej 18757 kurorëzime, prej tyre në Kosovë janë regjistruar 17712 apo 94.4 % ndërsa jashtë Kosovës janë regjistruar 1045 apo 5.6 % të kurorëzimeve. Sipas të dhënave të të kurorëzuarve që si vendbanim të përhershëm kishin Kosovën dhe ishin kurorëzuar në Kosove ishin 16773 të kurorëzuar apo 94.7 % ndërsa jashtë Kosovës e që si vendbanim të përhershëm kishin Kosovën janë regjistruar 939 të kurorëzuar apo 5.3 % “, thuhet në raport.

Ndërsa mbi 20% e të gjithë të kurorëzuarve kanë zgjedhur shtete jashtë Kosovës si vend të solemnitetit të kurorëzimit.

“Një numër i konsiderueshëm i kosovarëve që jetojnë jashtë Kosovës kishin përzgjedhur Kosovën si vend të solemnitetit të kurorëzimit. Prej gjithsej 1180 raste të kurorëzuarave 939 apo 79.6 % si vend për kryerjen e solemnitetit të kurorëzimit kishin përzgjedhur Kosovën ndërsa 241 apo 20.4 % ishin kurorëzuar jashtë Kosovës. Këto të dhëna kryesisht ndërlidhen me qytetarët e Kosovës që kanë dy nënshtetësi”, thuhet më tej në raport.

Ndërsa mosha mesatare e të martuarve ishte 29.5 vjeç, ndërsa Prizreni është vendi me më së shumti kurorëzime.

“Mosha mesatare e të martuarve ishte 29.5 vjeç. Mosha mesatare e meshkujve ishte 31 vjeç ndërsa mosha mesatare e femrave 28 vjeç. Komuna e Prizreni zë vendin e parë në Kosovë me 1646 apo 8,8% kurorëzime sipas vendbanimit të përbashkët të bashkëshortëve, pastaj vjen Prishtina 1364 apo 7.3 % ndërsa në vendin e tretë gjendet Ferizaji me 1123 apo 6.0% etj”, thuhet në raport.

Aty thuhet gjithashtu se 92.5 % e meshkujve të kurorëzuar nuk kanë qenë asnjëherë të martuar më parë po ashtu 96.0 % e femrave nuk kanë qenë asnjëherë te martuara./arbresh.info/

- Advertisement -

Më Shumë

Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19

Java e parë e muajit gusht është javë e zezë sa i përket numrit të fataliteteve nga virusi COVID-19.Vetëm nga e hëna deri sot...

Prej shtëpisë sime s’kam ku shkoj!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Para shumë vitesh në ditën e Shën Gjergjit, herët në mëngjesë Gala mori shtambat e doli të kroi i lagjës për të...

Gasperini karikon Atalantën: Me PSG-në do kualifikohemi, e gjithë Italia bën tifo për ne

Atalanta luan nesër ndeshjen ndaj PSG-së në Champions. Kjo mund të jetë ndoshta sfida më e rëndësishme në historinë 112-vjeçare të klubit italian. Por...

Kompletohen çiftet çerekfinaliste në Champions League

Pas përfundimit të dy ndeshjeve të fundit në raundit  1/16-ave, të cilat u luajtën mbrëmjen e sotme, ku kualifikuan Barça dhe Bayern Munich pasi...

Revolucion dhe 200 milion € për merkaton, Juventusi ka një plan

Shkarkimi i Maurizio Sarri ishte hapi i parë, drejt një revolucioni te Juventusi. Në Itali janë të bindur se ën kampin bardhezi ndryshimet do...

Trusti ka një njoftim rreth tërheqjes së 10 përqindëshit

Fondi Pensional i Kursimeve ka bërë me dije se është duke pritur miratimin e ndryshimeve ligjore në Kuvendin e Kosovës që do t’i mundësonin...

Jones siguron veshët para meçit kundër Tysonit

Roy Jones Jr raportohet se i ka siguruar veshët e tij para meçit të shumëpritur kundër Mike Tysonit në shtator, shkaku i shqetësimeve se...

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Sulmohet fizikisht tekniku mjekësor i Spitalit të Prizrenit

Është sulmuar fizikisht një teknik mjekësor i Spitalit të Prizrenit. Rrahja ka ndodhur dje. Rasti është raportuar nga Policia e Kosovës. Burimet e “PrizrenPress”-it bëjnë të ditur...

Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit

Si pasojë e pandemisë COVID-19, buxheti i shtetit të Kosovës brenda gjashtë muajve ka më pak të hyra për afro 100 milionë euro krahasuar...

Federata e Futbollit e Kosovës njofton se ky futbollist do t’i bashkohet Kosovës

Kombëtares së Kosovës në futboll së shpejti do t’i bashkohet edhe një futbollist nga Evropa. Fjala është për sulmuesin Edi Sylisufaj, i cili luan për...

I pastrehu përlot botën: Zakonisht gjumin e bëj në rrugë, ndërsa tani…

Rrugë të shkreta, njerëz pa shtëpi, qindra viktima e mijëra persona të lënduar, kjo është panorama e këtyre ditëve në kryeqytetin libanez Bejrut. Situata kaotike...

Ironia me përditshmërinë në ekranin online të “DokuFestit”

Yllka Leti me delikatesë vendos ngjyrën mbi pëlhurën e bardhë. Ajo është e zonja në art. “Jam piktorja më e mirë”, thotë në filmin...

City dhe United shihen si favoritë për t’i fituar garat evropiane

Dy klubet e mëdha nga Manchesteri janë favoritë për t’i fituar dy garat më të mëdha në botë. Skuadra e Pep Guardiolës shihet si favoriti...

Nuk respektuan vendimet e Qeverisë, ndalohen 11 persona në Prizren

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka ndaluar 11 persona në Prizren, të cilët nuk kanë respektuar vendimet e qeverisë për luftimin...

SHBA-ja i përgjigjet Rusisë: Qëllimi është të kemi vaksinë të sigurt, jo kush i pari

Sekretari amerikan për Shëndetësi, Alex Azar, ka reaguar ndaj njoftimit të Rusisë pas aprovimit të “vaksinës së parë në botë” kundër koronavirusit. “Qëllimi s'është të...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...