0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Dy skenarët e PDK-së për postin e kryeparlamentarit

Thaci14-17aPartia Demokratike e Kosovës i ka përgatitur dy skenarë për postin e kryetarit të Kuvendit. Ndonëse e ka të qartë se nuk i ka votat e mjaftueshme për ta marrë postin e kryeparlamentarit, megjithatë PDK nuk do të lëshoj pe lehtë. Madje, kjo parti sic ka raportuar Gazeta Blic e ka përcaktuar edhe njeriun i cili do të propozohet për kryetar Kuvendi, e ai është Hajredin Kuçi.

Burime të Gazetës Blic brenda PDK-së kanë bërë të ditur se të shtunën, kur pritet të mblidhet edhe Kryesia e vjetër e Kuvendit do të mundohet që të pengoj pranimin e Grupit të përbashkët parlamentar LDK- AAK- Nisma, i cili do të ishte edhe grupi më i madh parlamentar në Kuvend dhe kësisoj automatikisht do t’i takonte e drejta e marrjes.

Sipas burimeve, në këtë mbledhje, anëtari i Kryesisë nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti pritet që të kundërshtoj pranimin e Grupit Parlamentar LDK- AAK- Nisma si grupi më i madh parlamentar. Si fakt do të përdor interpretimin e Gjykatës Kushtetuese, kinse me koalicion nënkuptohet, koalicionet parazgjedhore.

PDK do të shpresoj edhe në mbështetjen e dy anëtarëve të tjerë të Kryesisë së Kuvendit, që vijnë nga radhët e minoriteteve.

Në anën tjetër, partitë e koalicionit LDK- AAK- Nisma do të thirren në praktikën që ka ndodhur me legjislaturën e kaluar, kur kryesia e vjetër atë kohë e Kuvendit e kishte miratuar kërkesën për formimin e Grupit Parlamentar 6 +.
Një zyrtar i koalicionit LDK- AAK- Nisma i ka thënë Gazetës Blic se nëse në Kryesi nuk do të ketë konsensus, atëherë do të shkohet në votim.

Ky zyrtar ka thënë se pos Jakup Krasniqit, e Ismet Beqirit, pro pritet të votoj edhe Glauk Konjufca i Lëvizjes Vetëvendosje, dhe të paktën një anëtar i Kryesisë nga minoritetet. “Pra, edhe nëse nuk kalon me konsensus pranimi i Grupit LDK-AAK- Nisma si grup i përbashkët parlamentar, atëherë kjo çështje vendoset me votim. Ne të paktën i kemi 4 vota”, tha ky zyrtar.
Ndryshe, Kryesia e Kuvendit i ka 6 anëtarë, kryetarin, Jakup Krasniqi, i cili tani i takon Nismës për Kosovën, 5 nënkryetarët: Xhavit Haliti që vjen nga radhët e PDK-së, Sabri Hamiti që vjen nga LDK, Glauk Konjufca, që vjen nga VV, Petar Miletiq që vjen nga SLS dhe Albert Kinolli nga Grupi 6+.

Ndërkohë, sipas burimeve të PDK-së, nëse ky skenar i parë do t’i dështoj partisë së Hashim Thaçit, duke u pranuar Grupi i përbashkët parlamentar LDK- AAK- Nisma, atëherë do të shkohet në skenarin e dytë.

Sipas këtij burimi të Gazetës Blic, atëherë drejtuesja e seancës konstituive të Kuvendit, Flora Brovina, si deputetja më e vjetër, do të mundohet që të devijoj agjendën e përcaktuar nga Kryesia e vjetër e Kuvendit. Sipas këtij burimi, Brovina do të thërret PDK-në që të propozoj kandidatin për kryeparlamentar, duke u thirrur në atë se PDK është partia më e madhe e dalë nga zgjedhjet e 8 qershorit, dhe kësisoj do t’i takoj posti i kryeparlamentarit.

Në këtë situatë, partitë e bllokut opozitar, LDK- AAK- Nisma i kanë dy opsione se si të veprojnë, thotë një burim i afërt me koalicionin. Ose do të mbajë një fjalim shefi i Grupit Parlamentar LDK- AAK- Nisma, ose do ta bojkotojnë menjëherë seancën. Pos deputetëve të koalicionit, seancën sipas burimeve të Gazetës Blic pritet ta bojkotojnë edhe deputetët e Vetëvendosjes, dhe kësisoj nuk do të ketë kuorum për vazhdimin e seancës konstituive.

Ndërkohë, burime ndërkombëtare shpresojnë se kryesuesja e seancës konstituive, Flora Brovina do ta respektoj agjendën e cila do të përgatitet të shtunën nga Kryesia e vjetër, në mënyrë që të mos ndodh paralizimi i punës së Kuvendit, dhe kësisoj i konstituimit të institucioneve të dala nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 8 qershorit

Më Shumë

Ponte Prizreni fiton në Rahovec

Rahovecit s`i ka shërbyer elementi i të qenit vendas për të nxjerrë rezultat pozitiv në ndeshje me Ponte Prizrenin. Në ndeshjen e zhvilluar në javën...

Lepuri me doreza

Hajdar Mallaku (Tregim për fëmijë) Ishte një dimër me shumë borë. Dhjetor ishte dhe bënte acar i madh sa nuk mbahej mend. Po ta prekje rezen...

Lajmet e Fundit