12.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Ekspertët kërkojnë që mjetet nga Bonot e Diasporës të përdoren për investime strategjike

Njohësit e çështjeve ekonomike po e cilësojnë hap të rëndësishëm të Qeverisë fillimin e emetimit të Bonove të Diasporës, të cilat do të shfrytëzohen për investime strategjike në Kosovë.

Ekonomisti, Bardh Ahmeti tha në një prononcim për Ekonomia Online se diaspora ka investuar kryesisht për konsum, banesa e shtëpi, prandaj përmes kësaj nisme të ministrisë së Financave do të orientohet kah zhvillimi strategjik ekonomik.

“Realisht pritshmëritë e mija kanë qenë që investimi i diasporës në bonot për diasporën të jetë më i madh dhe të akumulojë më shumë mjete dhe është e ditur që ato mjete nuk guxojnë të destinohen për çështje operative ose paga dhe mallra, por ato duhet të kenë orientim të zhvillimit strategjik ekonomik”.

“Si e tillë ministria e Financave ka lansuar informatën që këto miliona euro të inkasuar nga bonot e diasporës do të përdorën për kreditë investive të sektorit privat dhe duke parë këtë orientim besoj që do të arrihet qëllimi për të cilën janë emetuar bonot e diasporës. Kjo ka qenë një hap shumë i rëndësishëm pasi që nuk duhet parë diasporën vetëm që dërgon mjete financiare për konsum të familjarëve të tyre apo investime që nuk kanë qenë domethënëse kryesisht në infrastrukturë, ndërtesa, banesa e shtëpi, por kemi një imenim të diasporës edhe në instrumente të tilla që kanë të bëjnë edhe me zhvillimin ekonomik të vendit”, është shprehur ai.

Ahemti shtoi se kjo mënyrë e emetimit të bonove do të sigurojë për vendin investim të qëndrueshëm e afatgjate.

“Nuk duhet t’i shohim diasporën si konsumues por si kapital investues që do të garantonin investim të qëndrueshëm e afatgjatë”, ka shtuar ai.

Ndërsa ekonomisti tjetër, Erton Bega këtë vendim e ka parë si mundësi të mirë për të gjithë ata mërgimtarë që kanë kursime, por nuk kanë ide se ku t’i investojnë.

“Sigurisht Qeveria ka vendosur që një pjesë të financimit të buxhetit ta bëjë ndërmjet bonove për diasporën. Kjo është një hap për t’u përshëndetur, për arsye se është një mundësi e mirë për njerëzit që kanë arritur të kursejnë kapital”.

“Ata mund të bëjnë një investim, t’i huazojnë mjete Qeverisë për afatet kohore të parapara. Këto janë investime të sigurta të cilat mund t’i bëjë mërgata jonë dhe kanë një kthim relativisht të mirë, kuptohet për ata që kanë kursyer mjaftueshëm por në të njëjtën kohë nuk kanë ide ku të investojnë mjete”, ka përfunduar ai për EO.

Përderisa ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka bërë të ditur se pas përfundimit të afatit për aplikim në emetimin e parë mbi 10 milionë euro janë investuar në Bono të Diasporës.

Ai ka shtuar se mjetet nga Bonot e Diasporës t’i përdorin për të mbështetur prodhuesit vendës.

Më Shumë

Smajl Latifi i bindur në fitore, tregon nëse do të ketë koalicion

Kryetari aktual i komunës së Rahovecit dhe njëherit kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Rahovec, Smajl Latifi është shprehur i bindur që...

Masat e reja antiCOVID që pritet të miratohen nga Qeveria

Ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, ka bërë të ditur gjatë të premtes se masat antiCOVID janë duke u shqyrtuar. Gexha-Bunjaku ka...

Henry flet për Messin: Ai nuk po gjen hapësirë tek PSG

Ish-sulmuesi i kombëtares franceze, Tierry Henry ka dhënë sot një intervistë ku është pyetur mbi situatën që po kalon Mesi tek PSG. “Mesi nuk po...

446 gjoba të shqiptuara për mosrespektim të masave anti-Covid gjatë 24 orëve të fundit

Tash kur numri i viktimave dhe rasteve pozitive me COVID-19 ka rënë dukshëm në krahasim me shifrat e para disa javëshe, po vazhdojnë të...

MPB-ja ka një njoftim të rëndësishëm për furnizim me letërnjoftime

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka nënshkruar kontratën për furnizim me letërnjoftime. Nga kjo ministri janë deklaruar se nga muaji nëntor pajisja me letërnjoftime...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

AAK e mposhtë LVV’në në Rahovec edhe me votat e diasporës

  Sot në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar votat që kanë ardhur nga diaspora për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, raporton Gazeta Express. Kandidati...

Sot numërohen votat e fundit, KQZ afër shpalljes së rezultateve përfundimtare

Të hënën në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, ka filluar procesi i rinumërimit të votave në 43 vendvotime. Pas përfundimit të këtij rinumërimi, Komisioni...

Këngëtarja e njohur refuzon dy herë ftesën e “Big Brother VIP”

Teksa në shtëpi pritet të hyjnë banorët e rinj, këngëtarja e njohur kosovare, Mihrije Braha sipas burimeve të emisionit “Prive” ka refuzuar dy herë...

“Kurrë s’jemi gëzuar si sot”, banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”, befasohen nga shëtitja në Prizren

Për banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë, sot ishte një ditë e veçantë, pasi ishte organizuar një shëtitje në...

Sulm seksual ndaj një gruaje, trajneri serb dënohet me tre vjet burgim

“Sulm seksual” është akuza që mban mbi supe trajneri serb Milutin Sredojevic, i cili udhëheq kombëtaren e Ugandës. Ai është dënuar me tre vjet burgim. Vendimi...

Totaj paralajmëron koalicione për balotazh në Prizren

Gara për kryetar të Prizrenit, konsiderohet si ndër garat më të rëndësishme në zgjedhjet komunale në Kosovës. Edhe pse më 17 tetor, Mytaher Haskuka...

E tmerrshme: Nëna vret dy vajzat e saj të mitura

Qyteti i Veronas është shokuar nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë ka vrarë dy vajzat e saj të mitura, 11 dhe 3...

Peja triumfon ndaj Yllit

Peja ka mposhtur kampionin në fuqi, Golden Eagle Yllin me rezultat 82:78, në derbin e xhiros së shtatë të Art Motion Superligës së Kosovës...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

Lajmet e Fundit