18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Komuna urdhëron rizbulimin e varrit ilir në Malishevë

Varri ilir në MalishevëKomuna e Malishevës ka dhënë urdhër që të hiqet tarraca që ka mbuluar varrin ilir në Malishevë.

Pronari i restorantit që e ka mbuluar atë, ka kohë deri të premten. Lokaliteti arkeologjik që mbrohet me ligj ishte mbuluar në fund të muajit të kaluar me kubëza betoni dhe ishte shndërruar në tarracë restoranti, shkruan Koha Ditore.

Nëse pronari i këtij biznesi, Tafil Mazreku, nuk e respekton urdhëresën që Komuna e Malishevës e ka lëshuar të martën, një gjë të tillë sipas autoriteteve komunale, do ta bëjnë organet e rendit. Ora 14:00 e ditës së premte është afati i fundit për heqjen e tarracës që Komuna u ka dhënë organeve të saj.

Por Mazreku paraprakisht i ka thënë gazetës të martën vonë se nuk do ta lejojë një gjë të tillë. Që ta rizbulojë vetë, as që e diskuton.

Zyrtarët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit planifikojnë që të dalin edhe një herë në terren për ta shqyrtuar rastin.

Më Shumë

Zafir Berisha: Lubizhda e Hasit ishte mbështetja e fuqishme e luftës së UÇK-së

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha ka kujtuar dëshmorët dhe martirët e fshatit Lubizhdë të Hasit “Sot, 25 vite më parë (12 prill 1999)...

Sindikata e Arsimit paralajmëron protestë më 1 maj

Sindikata e Arsimit ka paralajmëruar se nëse qeveria nuk shqyrton kërkesat dhe shqetësimet e paraqitura nga kjo sindikatë, do ndërmerren veprime sindikale. Drejtues të kësaj...

Lajmet e Fundit