17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Kosova ngec në heqjen e tatimit mbi librat që importohen nga Shqipëria

Festivali i Librit dhe Artit PamorJo veç një herë është përmendur se Kosova e Shqipëria do të shkëmbejnë libra pa tatim. Për herë të fundit këtë e ka bërë ministri i Financave i Shqipërisë, Shkëlqim Cani.

Të mërkurën, nëpër medie shqiptare, është shpërndarë një deklaratë e Canit, i cili ka theksuar që prej kësaj dite librat, revistat dhe periodikët e ndryshëm që transportohen nga Shqipëria në Kosovë do të jenë pa tatim,shkruan Koha Ditore.

Por, kjo punë, ka mbetur në gjysmë, pasi Qeveria e Kosovës nuk e ka kryer punën e saj. Botuesit e librarët kosovarë vazhdojnë të paguajnë 16 për qind TVSh kur importojnë libra, si nga Shqipëria, ashtu edhe nga vendet tjera. Kjo pasi nuk e ka rregulluar ende me letra heqjen e tatimit mbi librin që importohet nga Shqipëria

Më Shumë

Guardiola: Realiteti është se jam më afër largimit sesa qëndrimit në City

Trajneri Pep Guardiola është tashmë në librin e historisë së Manchester City dhe Premier Ligës. Kampionati i tij i katërt radhazi anglez këtë vit,...

Murati tregon se si do të funksionojë skema e re e asistencës sociale në Kosovë

Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit të pilotimit...

Lajmet e Fundit