22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk ka prova shkencore për efektivitetin e saj dhe se rrezikon përhapjen e sëmundjeve të tjera.

Pandemia e coronavirusit ka shkatërruar Indinë, me 22,66 milionë raste dhe 246,116 vdekje të raportuara deri më tani.

Megjithatë, ekspertët thonë se numri aktual mund të jetë pesë deri në 10 herë më i lartë dhe qytetarët në të gjithë vendin po përpiqen të gjejnë shtretër spitali, oksigjen ose ilaçe, duke lënë shumë të vdesin për mungesë të trajtimit.

Por në Gujarat, disa besimtarë kanë shkuar në strehimoret e lopëve një herë në javë për të mbuluar trupat e tyre në bajgë dhe urinë me shpresën se kjo do të rrisë imunitetin e tyre kundër coronavirusit ose për t’i ndihmuar ata të shërohen, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Në Hinduizëm, lopa është një simbol i shenjtë i jetës dhe tokës, dhe për shekuj me radhë Hindusët kanë përdorur bajgë lope për të pastruar shtëpitë e tyre dhe për ritualet e lutjes, duke besuar se ajo ka veti terapeutike dhe antiseptike.

“Ne e shohim … edhe mjekët vijnë këtu. Besimi i tyre është se kjo terapi përmirëson imunitetin e tyre dhe ata mund të shkojnë dhe t’u drejtohen pacientëve pa frikë”, citohet të ketë thënë Gautam Manilal Borisa, një menaxher i asociuar në një kompani farmaceutike, i cili tha se praktika e ndihmoi atë të rikuperohej nga COVID-19 vitin e kaluar.

Ai që atëherë ka qenë i rregullt në Shree Swaminarayan Gurukul Vishwavidya Pratishthanam, një shkollë e drejtuar nga murgjit Hindu që shtrihet pikërisht përtej rrugës nga selia indiane e Zydus Cadila, e cila po zhvillon vaksinën e saj COVID-19.

Ndërsa pjesëmarrësit presin që plehrat dhe përzierja e urinës në trupat e tyre të thahen, ata përqafojnë ose nderojnë lopët në strehimore dhe praktikojnë joga për të rritur nivelet e energjisë. Pastaj e bëjnë pastrimin me qumësht ose dhallë.

Dhe në këtë drejtim, mjekët dhe shkencëtarët në Indi dhe në të gjithë botën kanë paralajmëruar vazhdimisht kundër praktikimit të trajtimeve alternative për COVID-19, duke thënë se ato mund të çojnë në një ndjenjë false të sigurisë dhe të komplikojnë problemet shëndetësore.

“Nuk ka asnjë provë konkrete shkencore që bajga e lopës ose urina funksionojnë për të rritur imunitetin kundër COVID-19, ajo bazohet tërësisht në besim”, ka thënë Dr. JA Jayalal, president kombëtar në Shoqatën Mjekësore Indiane.

“Ekzistojnë gjithashtu rreziqe shëndetësore të përfshira në njollosjen ose konsumimin e këtyre produkteve – sëmundje të tjera mund të përhapen nga kafsha te njerëzit”.

Veç këtyre, ekzistojnë gjithashtu shqetësime se praktika mund të kontribuojë në përhapjen e virusit pasi përfshinte njerëz që mblidheshin në grupe.

Madhucharan Das, përgjegjës i një strehe tjetër për lopët në Ahmedabad, tha se ata po kufizonin numrin e pjesëmarrësve. /Telegrafi/

Më Shumë

Prizren/ Burri me probleme mendore tenton të bëjë vetëvrasje duke goditur veten me thikë

Një burrë në Malësinë e Re të Prizrenit dje ka tentuar t’i japë fund jetës së tij. Viktima ka tentuar të bëjë vetëvrasje duke e...

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

Pengu për kafenë e dytë!

Në kujtim të Bekim Fehmiut) Nga: Bajram Lani Ishte ditë me diell në pranverën e vonë të vitit 2008 kur dolëm si zakonisht te kafe “Metropoli”...

MASh-i merr vendim, me këtë datë përfundon viti shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka ndryshuar datat e përfundimit të vitit shkollor për këtë vit. Sipas një vendimi të MASHT-it, që e ka nënshkruar...

Të shtunën dhe të dielën nuk do të ketë vaksinim anti-Covid në Prizren, procesi vazhdon të hënën

Të shtunën dhe të dielën nuk do të realizohet procesi i vaksinimit anti-Covid në Prizren. Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka njoftuar të...

Paraburgim ndaj katër personave në Prizren të dyshuar për fajde, ryshfet e mashtrim

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë ditë katër personave të dyshuar për fajde, ryshfet, keqpërdorim i detyrës...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik. Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të...

Zjarr në Muzeun e Dëshmorëve në Prizren pak ditë pasi u përurua

  Në Landovicë të Prizrenit para pak ditësh u përurua Muzeu i Dëshmorëve, ku do të ekspozohen dokumente dhe eksponentë të dëshmorëve të luftës së...

Prizren/ Asfalti i derdhej nga kamioni, shoferi e kupton pas 300 metrave

Sot në rrugën e Krushës në Prizren, një kamion kishte rrezikuar trafikun dhe për pak sa nuk kishte shkaktuar aksident me disa vetura. Sinjalizuesit e...

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në këtë orë

Kryetari i Odës së Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka dhënë disa detaje të reja në lidhje me manualin e organizimit të...

Malishevasi rrah policin, arrestohet pas disa ditësh në arrati

Para dy ditësh është arrestuar një person në Malishevë. Në raportin 24-orësh është bërë e ditur se i dyshuari në fjalë para disa ditës kishte...

Tre të lënduar në një aksident në rrugën Prizren – Gjakovë

Tre persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e një aksidenti mes dy veturave që ka ndodhur sot në rrugën Prizren – Gjakovë, saktësisht...

Bizneset akoma nën hije të pandemisë, ndihmat nga Qeveria të pamjaftueshme

Nga sektori i gastronomisë dhe hotelerisë, thonë se dëmet e shkaktuara nga pandemia akoma janë të parikuperueshme dhe se ndihmat nga Qeveria janë të...

Kuvendi miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Me 70 vota për, 1 kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e provimit të  Jurisprudencës.   Emrat e...

Nisin hetimet për vdekjen e foshnjës në Duhël të Suharekës

Një foshnje e gjinisë mashkullore ka vdekur dje në fshatin Duël të Suharekës. Prokuroria Themelore e Prizrenit ka nisur hetimet për rastin e vdekjes së...

Lajmet e Fundit