8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Nga Kanada vjen “Amaneti i Fundit” i Përparim Kapllanit

Përparim Kapllani-shkrimtarNë Toronto, shtëpia Botuese Kanadeze IWOI, në bashkëpunim me Federatën e Shkrimtarëve Shqiptarë në Canada, promovoi romanin e Përparim Kapllanit “The Last Will”- “Amaneti i fundit”. Është fjala për një vepër letrare, me elementë të qartë historik nga Genocidi që provoi popullsia çame në Greqi, gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Takimi u krye pikerisht në ditën e Genocidit Çam, në lokalin e “Albany Pizza”. Mes të ftuarve ishin shkrimtarët Faruk Myrtaj dhe Fluturak Gërmenji, historiani Olsi Jazexhi, ndërsa nga Shtëpia Botuese kishin ardhur Cheryl Antao Xavier, Brandon Pitts, redaktor dhe shkrimtar nga Los Angeles, Jasmine Da Costa me origjinë nga India, Susan Munro, poete, dhe Mary Ellen Koroscill nga kompania e reklamave. Nuk mungonin dashamirës dhe miq të autorit, pjesëtarë të Forumit Shqiptar të Kanadasë që jetojnë në Toronto, shkruan ‘Tema’.

Nderoi promovimin edhe kryetarja e Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze, Rukie Kondaj.

Në ceremoninë e promovimit, pasazhe të romanit u lexuan nga Uanda R. Kellezi, lexim që u ndoq me kureshtje dhe u prit me duartrokitje nga të pranishmit. “Pasqyra Shqiptare”, kanali televiziv shqiptar në Kanada, përgatiti një reportazh të gjatë rreth këtij takimi.

“You got away with murder”, u shpreh Brandon Pitts per këmbënguljen e ngutshme të autorit shqiptar Kapllani për ta botuar këtë roman pikërisht në datën 27 qershor, ditën e Genocidit kundër Çamëve. Shkrimtari Pitts me humor nënvizon faktin se romani u shkrua dhe u botua në një kohë rekord dhe pa asnjë gabim ortografik. Romani tingëllon mjaft natyrshëm në anglisht dhe ka një gjuhë të qartë e të rrjedhshme.

Vetë autori shprehet se kish rreth tre vjet që punonte me këtë roman, duke patur parasysh, që punon 16 orë në ditë për të shtatë ditët e javës në kompaninë e tij “Albany Pizza”. Kapllani thotë se “jo të gjitha orët e ditës janë të zëna”. Kishte periudha të pasditeve që ai “rrëmbente ndonjë orë”, dhe ulej në zyrën e tij modeste, në kompjuter, sa për të shtuar ndonjë paragraf të këtij romani, ndërsa sytë i hidhte nga kamera, në pritje të ardhjes së ndonjë klienti! Gur gur bëhet mur, dhe…në fund të tre viteve është bërë një vepër e plotë në llojin e vet.

Është hera e parë që botohet një vepër e këtij lloji në anglisht me këtë subjekt nga të dyja palët, si nga grekët, ashtu edhe nga shqiptarët.

Duke shfletuar këtë libër, sillet ndërmend thënia e historianit të njohur, anëtarit të Akademisë Mbretërore Britanike, Dr. Noel Malcolm: “Fati i shqiptarëve çamë është një nga sekretet më të errëta të historisë bashkëkohore evropiane”. Megjithatë, duke pasur si vija të bardha frymëmarrjen perëndimore, si lejtmotiv mbetet e reflektohet respektimi i të drejtave të njeriut në përgjithësi, si qytetar bote.

Botuesja e librit, pastaj edhe Rukie Kondi, dhe kryetari i Forumit Shqiptar të Kanadasë, ashtu si kolegët e autorit, e përgëzuan Kapllanin për këtë vepër aq të nevojshme dhe me vlerë të përhershme si dokumentuese që ai i dhuroi kulturës dhe kujtesës shqiptare, por edhe asaj kanadeze, dhe shërbimin e posaçëm që i ka bërë çështjes kombëtare shqiptare në diasporë

Më Shumë

S`ka rroga, ndërrimi i parë i punëtorëve të `Trepçës` bojkoton punën

Ndërrimi i parë i punëtorëve në Trepçë nuk kanë punuar sot për shkak se ende nuk i kanë marrë pagat e plota, njofton RTKlive. Disa...

Kryhet një operacion i vështirë në spitalin e Prizrenit, pacienti me shëndet të mirë

Mjekët e Repartit të Urologjisë në Spitalin e Prizrenit kanë kryer një operacion të vështirë. Dr.Halil Xhibexhiu tregon se pacienti pas operacionit është lirur me...

Lajmet e Fundit