19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Qeveria do largimin e prokurorëve që po hetojnë zyrtarët e saj

QeveriaKosoves-NdertesaNë kohën kur Qeveria e Kosovës po kërkon largimin e EULEX-it, dhjetëra zyrtarë të partisë në pushtet janë nën hetime nga prokurorët e këtij misioni.
267 raste hetimesh, duke i përfshirë korrupsionin dhe krimet e luftës janë duke u hetuar nga prokurorët evropianë e amerikanë, largimin e të cilëve po e do më së shumti ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, shkruan “Koha Ditore”.

Pos rasteve në hetim, dhjetëra raste janë duke u gjykuar. Shumica prej atyre që cilësohen raste të profilit të lartë janë anëtarë të Partisë Demokratike të Kosovës në pushtet, pjesë së cilës është edhe Kuçi.

Sami Lushtaku e Ramadan Muja janë dy prej anëtarëve të PDK-së që janë në procedurë penale. Njëri për krime lufte, e tjetri për korrupsion.

Të dy kryetarë komunash në detyrë dhe kandidatë edhe për nga një mandat të dominuar nga vet kryeministri Hashim Thaçi. Ata janë duke u ndjekur nga prokurorë të EULEX-it.

Më Shumë

Hendboll, Rahoveci fiton derbin interesant me Vushtrrinë

Në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” në Vushtrri të dielën është luajtur derbi i xhiros së dytë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në...

SBAShK-u është në të drejtën e vet – pezullimi i grevës është akt patriotik!

Nga Halil Matoshi Pezullimi i grevës deri në janar 2023 dhe nisja e mësimit më tre tetor (tue i lanë hapësinë Qeverisë për reflektim në...

Lajmet e Fundit