18.9 C
Prizren
E premte, 17 Shtator, 2021

Shkrimtari Besnik Mustafaj fton miqtë e tij ta lexojnë “Eskadronët e vdekjes” të Bardhyl Mahmutit

Shkrimtari i njohur shqiptar Besnik Mustafaj, veprat e të cilit janë përkthyer në shumë gjuhë të botës, e cilëson romanin “Eskadronët e vdekjes” të Bardhyl Mahmutit si ngjarje e shënuar për letërsinë shqipe bashkëkohore dhe fton të gjithë miqtë e tij ta lexojnë këtë vepër, të cilën e cilëson “një ndërmarrje shumë e guximshme dhe pohon se është i lumtur që Bardhyl Mahmuti ia ka arritur të na japë një shembull të lavdërueshëm se gjuha shqipe është e aftë ta shprehë një mizori te skajshme pa rënë në patetizëm”.

Në këtë kontekst vlen të përmendet se në postimin e Besnik Mustafajt ka komentuar edhe Virion Graçi, shkrimtar i mirënjohur shqiptar i përkthyer në disa gjuhë botërore.

Ai shkruan:

“Tani po e rilexoj. Jam te faqja 356. Një rrëfim që sintetizon fotografinë historike me elementet e trillit romanor. Fatmirësisht, mbizotëron faktografia, historia e letrarizuar”.

Të gjithë të interesuarit për romanin “Eskadronët e vdekjes” mund t’i drejtohen Qendrës “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur”, që ka marrë përsipër botimin e kësaj vepre letrare.

Postimi i plotë i Besnik Mustafaj në Facebook:

Romani “Eskadronet e vdekjes” i Bardhyl Mahmuti eshte nje ngjarje e shenuar per letersine shqipe bashkekohore. Jane shkruar shume analiza historike si dhe libra me kujtime nga protagonistet lidhur me terrorin genocidal qe ushtroi regjimi i Milosheviçit mbi popullin shqiptar te Kosoves gjate dekades se fundit te shekullit XX. Keto botime kane dhe do te kene rendesine e tyre te pazevendesueshme per te rindertuar dhe sistemuar Historine dhe te verteten e saj si kujtese kolektive.

Por, ne dijenine time, asnje shkrimtar nuk i eshte qasur ne keto permasa kesaj te vertete per ta rindertuar ate si lende romaneske. Ka qene nje ndermarrje shume e guximshme dhe jam i lumtur te pohoj sot se Bardhyl Mahmuti ia ka arritur, duke na dhene nje shembull te lavderueshem se gjuha shqipe eshte e afte ta shprehe nje mizori te skajshme pa rene ne patetizem. Nuk di ndonje rast tjeter letrar, ku gjuha shqipe te ishte vene ne nje prove te tille te madhe. Meritat i takojne romancierit Bardhyl Mahmuti.

Dua te nenvizoj edhe nje aspekt tjeter ne kete shenim te shkurter. Dihet se Bardhyl Mahmuti ka qene pjesemarres aktiv ne keto ngjarje. Si romancier, ai duhej te perballej gjithe kohen e shkrimit me tundimin e “deshmitarit” te ngjarjeve. Ka qene nje kurth i madh ky. Po te kishte rene ne te, autori do e kishte renduar romanin pashmangshem me emocionet e veta, duke e ngushtuar dashje pa dashje driten qe hesh mbi te verteten njerezore, kombetare dhe politike te protagonisteve te romanit. Shmangia e ketij kurthi eshte nje fitore themeltare per romanin. Meriton vetem pergezime. I ftoj te gjithe miqte e mi ta lexojne dhe shpresoj se Bardhyl Mahmuti do te na vije serish me nje roman te ri

 

Më Shumë

Ndërroi jetë profesori Tahir(Ali) Nallbani

  Ka ndërruar jetë profesori, Tahir(Ali) Nallbani . Varrimi bëhet sot në orën 17:00. Nallbani u lind më 25.1.1937 në Prizren, ku dhe e përfundoi shkollën fillore...

Policia shqipton 1,977 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët janë shqiptuar 1,977 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19. Në raportin e Policisë po...

Ylli Behluli një yll i ri ne skenën muzikore

Ylli, më muzikë ka filluar te merret nga femëria mirëpo me projekte dhe këngë është aktive qe dy vite ku ka dhjetë projekte, tri...

Dy vite pa dramaturgun rom, Nexhip Menekshe

Sot u bënë dy vite nga vdekja e dramaturgut dhe aktorit të komunitetit rom, Nexhip Menekshe. Ai la pas vetes një trashëgimi të pasur artistike....

KF ”Liria” e Prizrenit e ka një njoftim të rëndësishëm për tifozët

Klubi Futbollistik “Liria” në Prizren ka njoftuar tifozët se ndeshjen me KF ‘Trepça’ mund ta shikojnë vetëm nëse janë të vaksinuar ose që kanë...

Trafikuan një të mitur në Prizren, arrestohen dy persona

Dy persona janë arrestuar në Prizren, pasi që trafikuan një femër të mitur, raporton PrizrenPress Policia ka njoftuar se viktima është strehuar në vend të...

Moti sot, diell dhe temperatura deri 29 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell. IHK njofton se deri të enjten parashihen kushte të qëndrueshme...

Totaj zotohet për përmirësimin e shërbimeve publike: Prizreni u keqqeveris nga VV-ja

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, tha për Ekonomia Online se kanë punuar në një program përmbajtjesor...

EMA: Varianti Mu është potencialisht shqetësues

Varianti Mu, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, është potencialisht shqetësues, por ende nuk ka të dhëna që të sugjerojnë...

A duhet të testohen nxënësit para fillimit të vitit të ri shkollor? – flasin nga komuniteti i arsimit

Nëse institucionet shëndetësore në vend rekomandojnë që të bëhet testimi i nxënësve ndaj Covid-19 para fillimi të vitit të ri shkollor, komuniteti i arsimit...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

Osman Hajdari sot prezanton raportin e punës 4 vjeçar

Drejtori i Administratës në Komunën e Prizrenit, Osman Hajdari, prezanton raportin e punës 4-vjeçar të kësaj drejtorie. (Kuvendi Komunal, Prizren ora 10:00). https://youtu.be/_sJsqxOF69M?t=1

Haskuka thotë se janë të gatshëm të fillojnë mësimin në çdo formë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, tregon se si komunë  janë të gatshëm të fillojnë mësimin në çdo formë. “Duke pasur parasysh situatën e krijuar nga...

Haskuka kërkon besimin e dytë në Piranë

Kryetari i Komunës së Prizrenit prof.dr. Mytaher Haskuka, njëkohësisht kandidat për kryetar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! , së bashku me deputetët Artan Abrashi dhe Arbër...

Konfirmohet aktakuza për mos deklarim të pasurisë, ndaj Këshilltarit të Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Edis Aljilji, i akuzuar se si këshilltar i koalicionit VAKAT në Asamblenë Komunale në Prizren nuk e...

“Tre njerëzit që rekrutoi Kadri Hazbiu në Shqipëri”, dëshmia e rrallë e agjentit të CIA-s

Dashnor Kaloçi Pjesa e tretë Publikohet historia e panjohur dhe e rrallë e Avdul Hakan Banushit me origjinë nga fshati Golem i Gjirokastrës, i cili gjatë...

Lajmet e Fundit