8 C
Prizren
E enjte, 4 Qershor, 2020

100 ditët e vështira të Qeverisë Kurti, gjysma prej tyre në pandemi dhe Qeveri në detyrë

Gjysmën e 100 ditëve, ekzekutivi i udhëhequr nga Albin Kurti, u detyrua ta kalojë si Qeveri në detyrë. Këto 100 ditë qeverisje, sipas analistëve politikë dhe ekonomikë, po vlerësohen si periudhë e vështirë, për faktin se u përball me presione ndërkombëtare dhe me luftimin e pandemisë.

Drejtori i Odës Ekonomike Amerikane (OEAK), Arian Zeka, ka thënë për Ekonomia Online, se 100 ditët e kësaj qeverie, dallojnë nga ato të qeverive të kaluara.

Ai thotë se nevojat janë zhvendosur përtej planeve që kanë qenë, që kryesisht ishin në mbrojtje të shëndetit publik dhe natyrisht intervenimet në ekonomi.

“Ndoshta janë rrethanat që në 100 ditshin e kësaj qeverie dallojnë shumë prej rrethanave të 100 ditshin e qeverive tjera, meqenëse krahasimet nuk mund të bëhen në terma të krahasueshëm. Janë dy aspekte: E para është që ky 100 ditësh është ndërprerë për shkak të kalimit të mosbesimit ndaj qeverisë, pra ende pa mbaruar dy muajt e parë të funksionimit të saj dhe e dyta është pikërisht shpërthimi i pandemisë COVID-19, e cila ka ndryshuar edhe prioritetet e të vepruarit në përgjegjësi. Nevojat janë zhvendosur përtej planeve që kanë qenë, që kryesisht ishin në mbrojtje të shëndetit publik dhe natyrisht intervenimet në ekonomi, me qëllim të ruajtjes së ndërmarrjeve dhe të vendeve të punës”, tha Zeka.

Por Zeka thotë se ekonomia ka nevojë për stabilitet politik në çfarëdo rrethane. Sipas tij, Pakoja e rimëkëmbjes nuk mund e jetë i plotë dhe të ndikojë në ndryshimin e strukturës ekonomike ngase duhet edhe miratimi i Kuvendit.

“Kemi pritur një veprim më të mirë dhe më të integruar dhe natyrisht një shumë më të madhe të intervenimit, përtej asaj që është paraparë me pakon emergjente fiskale. Pakoja nuk ka adresuar si duhet as nevojat e punonjësve të cilët janë prekur si pasojë e pandemisë, që kanë mundur të mbesin pa punë ose nuk kanë mundur të dalin në vendet e punës për shkak se ndërmarrjet nuk kanë mundur të punojnë si pasojë e vendimeve që ndërmarrë me qëllim të parandalimit të kësaj pandemie”, tha ai.

“Ekonomia ka nevojë për stabilitet politik në çfarë do rrethane, e aq më tepër në rrethana të tilla të cilat janë të paprecedente, siç është rasti me shpërthimin e Coronavirusit. Pakoja e rimëkëmbjes nuk mund të jetë i plotë dhe nuk mund të ndikojë në ndryshimin e strukturës ekonomike, meqenëse ky ka qenë edhe kërkesë e Odës sonë, që vendi ta shfrytëzojë ndërhyrjen e shtetit në mbështetje të ndërmarrjeve për të ndryshuar edhe strukturën e ekonomisë dhe për të larguar varësinë e tij nga importet dhe nga remitencat e diasporës. Por, natyrisht për të pasur një program të tillë me një shumë disa herë më të madhe kjo që e kemi parë me Pakon, do të nevojitet aprovimi i Kuvendit”.

Për njohësin e rrethanave politike Faton Abdullahu, në këto 100 ditë Kurti e ka zhvendosur Kosovën nga agjenda e Uashingtonit.

“Edhe sikur dikush të gjen diçka të mirë këto 100 ditë, sidomos çështjen e pandemisë të gjitha bashkë eklipsohen nga gabimi më i madh dhe nga qasja e zotit Kurti për të zhvendosur Kosovën nga agjenda e Uashingtonit, zyrtar konkretisht nga agjenda e Administratës Trump. Kurti e ka zyrtarizuar dyshimin dhe paragjykimin politik ndaj Uashingtonit për më keq e ka stërkeq duke e bërë politik qeverisëse. Mjafton vetëm kjo që qeverisë Kurti t’i thuhet ik në shqip, shko në shtëpi asgjë tjetër”.

Abdulllahu ka shtuar se edhe pse pati përpjekje që të luftohet korrupsioni, por sipas tij, qeveria Kurti dështoi që t’i dyzojë në mënyrë funksionale luftimin e korrupsionit në njërën anë dhe të qenit pro-amerikan në anën tjetër.

“Pati përpjekje që ta luftojë korrupsionin nuk i shkoi për dore ngase në Kosovë nuk mund të bësh gjëra të mira dhe të mos jesh pro-amerikan, përkatësisht të jesh përjashtues ndaj asaj agjende. Kështu që qeveria Kurti dështoi që t’i dyzojë në mënyrë funksionale luftimin e korrupsionit në njërën anë dhe të qenit pro-amerikan në anën tjetër. Mjaftojnë këta faktor që Qeveria të mos vazhdojë më tutje”, shtoi ai.

“Unë çuditem që zotëri Kurti në largim përpiqet që prapë të fitojë. Pavarësisht se sa do të fitojë ai prapë do të ballafaqohet me dialogun me Serbinë. Ai ka frikë që të futet në dialog me Serbinë ngase në mendësinë e tij që e ka kultivuar që 15 vjet ka ndërtuar paragjykime për ShBA-në”.

Qeveria e Kosovës është votuar më 3 shkurt. Rreth 50 ditë pas LDK-ja ka iniciuar mocion mosbesimi me të cilin e ka shkarkuar qeverinë Kurti.

- Advertisement -

Më Shumë

Mbledhja e Qeverisë në orën 18:00, Kurti e Vitia pastaj publikojnë vendimet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Shëndetësisë, pas mbledhjes së Qeverisë do të mbajnë sot konferencë për media, ku do të...

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Richard Grenelli edhe zyrtarisht ka dhënë dorëheqje nga Departamenti i Shtetit. Ai do të mbetet i dërguar i posaçëm i administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi. “Sot...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

Kryetari i Suharekës e pinë kafen e mëngjesit me banorët e Mushtishtit

Mëngjesi e së hënës, pas lehtësimit të masave ndaj Coronavirusit, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj kafen e mëngjesit e ka pirë me banorët e...

Plani i çmendur i Serisë A, kërkon të rikthejë tifozët në stadium

Pavarësisht se Italia ishte vendi më i prekur në Europë prej koronavirusit, brenda pak kohësh autoritetet besojnë që futbolli mund të rikthehet në normalit. Nuk...

NLB Banka ndihmon bizneset përmes hapësirës reklamuese në medie

Banka NLB ka filluar projektin të titulluar Korniza e Mbështetjes për bizneset të cilat kanë pësuar nga pandemia, duke u ofruar hapësirë reklamuese në...

Përfshihet nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren. Rasti është lajmëruar nga pronari i saj. Zjarrfikësit kanë dalë...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Po e presim vendimin e kryesisë se cilat do të jenë format tona të kundërshtimit

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, i cili i hapi rrugë formimit të qeverisë së re me mandatar Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, po...

Kushtetuesja do të punojë gjatë vikendit për llogari të Qeverisë së re

Lidhja Demokratike ka vendosur ta presë Aktgjykimin e plotë për mandatarin, përpara se të ndërmarrë nismën për seancën parlamentare në të cilën synon ta...

‘Jam gocë për shtëpi’, me leckë në dorë dhe duke kërcyer, Rike Roçi pastron shtëpinë

Edhe pse Rike Roçi ka preferuar që kohët e fundit të qëndrojë sa më larg ekranit, ajo vazhdon të jetë aktive në rrjetet sociale,...

Liverpool të luaj ndeshjet në stadium neutral? Reagon Jurgen Klopp

Trajneri gjerman i Liverpoolit, Jurgen Klopp nuk mendon se Liverpooli do të luaj ndeshjet e mbetura të Premier Ligës në stadiume neutrale, transmeton Insporti. Premier...

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Ekskluzive: Tërhiqet Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër në Qeverinë e re që pritet të votohet nesër. Klankosova.tv mëson se kjo ndodhi...

Kuvendi sot mban seancë për votimin e Qeverisë Hoti

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë, ndërsa në rend dite është votimi për Qeverinë Hoti. Seanca do të mbahet në ora 11:00, ndërsa...

Lajmet e Fundit

Hoti sot merr detyrën, Kurti nuk do të marrë pjesë në ceremoni

Avdullah Hoti edhe zyrtarisht sot do të marrë detyrën e tij si kryeministër i ri i vendit. Pas votimit të djeshëm në Kuvend me 61...

Pak protesta, pak tensione, pak dhunë: Hoti kryeministër

Kosova është bërë me Qeveri të pakicës, të mërkurën. Kabineti qeveritar i propozuar nga tashmë kryeministri Avdullah Hoti ka mundur ta marrë mbështetjen e...

COVID-19: Shërohen tetë persona në Prizren

Tetë persona të infektuar me COVID-19, janë shëruar në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu tha se ky është një lajm...

Trumpi mohon se ishte futur në bunker, shkaku i protestave

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka mohuar se është futur në bunker të Shtëpisë së Bardhë të premten shkaku i protestave. Duke foluar për radion...

Eqrem Kryeziu kundër Isa Mustafës, sërish e quan defatore

Ish-kryetari i Prizrenit dhe ish-zyrtari i lartë i Lidhjes Demokratike, ka vazhduar ta gozhdojë Isa Mustafën, si defatore të Rrahman Morinës, shkruan Gazeta Blic. Edhe...