21.1 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

A po dëmtohet Kosova edhe nga ata që ndihmuan shtetësinë e Kosovës?

Shkruan: Qazim THAÇI

Zëvendësndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Mathavv Palmeri,i cili ka zhvilluar takime me krerët më të lartë të dy shteteve, të Serbisë dhe Republikës së Kosovës me të cilët ka biseduar edhe për dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel, dhe përpjekjet për arritjen e një marrëveshje përfundimtare.

Burime të shtypi serb thuhet se Mathevv Palmer u ka thënë krerëve të shtetit të Republikës së Kosovës “A jeni të gatshëm të jepni diçka në këmbim të marrëveshjes përfundimtare me Serbinë’?

Kjo siç duket i vë pikë gjithë kësaj “zjarrmie” brenda politikës së Kosovës. Ku tashmë, krahu opozitar të thuash se ka marrë edhe përgjigjen edhepse e kanë pasur të ditur. Mirëpo, këtu liderët kosovarë tashmë kanë ngelur para një aktit që mund ti bëjnë pyetje vetes.

“A po dëmtohet Kosova edhe nga ata që e ndihmuan shtetësinë e sajë?’.

Pse kjo së pari kjo detyron liderët Kosovar si; Thaçi,Haradinaj,Veseli,Limaj, Pacolli, e pse jo edhe Mustafa e Kurti,që të përbashkohen bashkërisht edhe para botës demokratike të faktojnë se në këmbim të lirisë kundër robërisë së Serbisë mbi Kosovë kanë dhënë gjakun e dëshmorëve, mjera të tillë, gjymtyrët e martirëve dhe invalidëve të luftës,nënave bijave tona u është përdhunuar dinjiteti moral e shpirtëror, janë vrarë mijëra fëmëjë, e pleqë. Janë mijëra familje qe ende s’kanë ku derdhin lot për të afërmit e tyre pa varr e nishan.

Këto a nuk janë dhembje?

A nuk janë gjak?

A nuk janë shpirt, për të pasur lirinë?

Kosova, jo më pak se një shekull i ka dhënë Serbisë, djersë mundi gjak e çka jo tjeter, Prandaj, ju që e keni ndihmuar shtetësinë i keni ndihmuar ata bijë e bija të këtij kombi që patën guximin e kurajon që me një automatikë Poliçani që të vetëdijshëm që pas pesë plumbave u lakohet gryka t’i dalin para ,atij arsenali të madh të armatimi jugosllav. Sepse,ata kishin ardhur në pozitën ja vdekje ja liri.

Kjo e fundit mund të duhet prozaike. Por,këtë prozaike mund ta marrin vetëm ata infantil politik e njerëzor, që ose ishin pa ndjenja atdhetare e pa ndjenja shpirëtrore se Kosovës i duhej liria si drita e syve të ballit.

Rasti i fundit si Vasfije Krasniqi Gudman,e cila vetëm me një rikujtim të sajë e përloti, jo vetëm Kosovën por, edhe Ballkanin, Prandaj, z Palmer, a mendon një realiet të hidhur sikur të gjitha nënat e vajzat kosovare të dhunuara të deklaroheshin athua do të pyesnit Kosovën “A jeni të gatshëm të jepni diçka në këmbim të marrëveshjes përfundimtare me Serbinë’ Jam i bindurf se Jo, sepse po të mësonit të vertetën e hidhur barbare edhe vrasjen e foshnjeve edhe në bark të nënave kosovare do të përloteni edhe ju z,Palmer, E tek atëherë do të flitshit si thuhet me “dorë në zemër” dhe do të shkruanit e do ti thoshit Serbisë, Mos kërkoni nga Kosova asgjë ,por, dëmet ia ktheni dhe lirinë mos ja trazoni,,Jam i bindur për këtë.

Por,ndoshta ju duhen më shumë fakte të japin institucionet tona nga ajo luftë e fundit e Kosovës, Shteti Juaj i madh e i nderuar z Palmer në kohën kur duhej, ishte në krah të së vërtetës ,ishte në krah të Kosovës,Tani jemi në finalen e asaj mirësie .

Dhe na duhet konfirmimi i së vërtetës e ajo është Serbia t;ia kompensojë dëmet Kosovës , moralem fizike dhe juridike, Prandaj Serbia i ka borxh Kosovës e aspak Kosova nuk i ka asnjë, borxh Serbisë vrastare, i respektuari z Palmer dhe popull mik amerikan.

- Advertisement -

Më Shumë

Hidrocentrali reverzibil “Drini” në Zhur do të kyçet në sistemin transmetues të Kosovës

Sot, më 5 qershor, kryeshefi ekzekutiv i KOSTT sh.a Ilir M. Shala, dhe drejtori i Eurokos DD sh.p.k Ylber Shamolli, nënshkruan Marrëveshjen për Kyçje...

Ja çfarë ndërhyrje do të bëjë së shpejti moderatorja e sportit

Moderatorja e njohur e sportit Lei Kraja është ndër femrat më seksi dhe më të bukura të ekranit shqiptar. Prej vitesh ajo prezanton emisione sporti...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Balaj-Halimaj: Emërimi im zëvendëskryeministre, nuk është befasi

Zëvendëskryeministrja nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, demantoi zërat se ajo nuk është përzgjedhur për këtë potë nga strukturat e partisë dhe se...

Kurti: Nuk do ta bëj pranim-dorëzimin, s’mund të pranoj atë që e shkarkova

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se nesër nuk do të bëjë pranim dorëzimin e detyrës së kryeministrit tek Avdullah Hoti. “Aktgjykimi...

Quni konfirmon: Haskuka prishi koalicionin me LDK-në, shkarkoi drejtorët

Kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni, ka konfirmuar ekskluzivisht për Gazetën Express se kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, para...

Haskuka ia kthen PDK-së: Akuzat tuaja qesharake

PDK sot në Prizren ka akuzuar qeverisjen e Mytaher Haskukës se gjatë kohës së pandemisë ka bërë shumë gabime në dëm të qytetarëve. Por, akuzat...

Perëndi, natyrë dhe epidemi: Përse duhet rilexuar “Iliada”

Mauro Bonazzi Një epidemi e padeshifrueshme; shumë të vdekur; dhe vendime të vështira për t’u marrë. Kështu fillon Iliada, teksti i parë letrar i qytetërimit...

Ishte modele në klipin e Nora Istrefit, gazetarja tregon shifrën qesharake që mori si pagesë

Kënga “Sa t’kom dasht” e Nora Istrefit është një ndër këngët më të suksesshme të këngëtares shqiptare. Të shumtë kanë qenë figurantët dhe modelet që...

Tayna tërheq vëmendjen e “Daily Mail”, ç’lidhje ka me reperin e njohur Tyga

Reperja Tayna ka tërhequr vëmendjen e së përditshmes britanike “Daily Mail” si vajza misterioze që shoqëronte reperin Tyga në protestën e zhvilluar në SHBA për...

Vidhet automjeti në Prizren, Policia po heton rastin

Një qytetar ka raportuar dje në Polici rastin e vjedhjes së automjetit, transmeton PrizzrenPress. Sipas ankuesit, nga persona të panjohur gjatë mëngjesit i kanë vjedhur...

LDK e sigurt se i ka votat, analistët jo

Pazaret politike, rritja e kërkesave të deputetëve po konsiderohen nga njohësit politikë si mundësi që të dështojë votimi i ekzekutivit të kryesuar nga nënkryetari...

Juventus pas Aouarit

Juventusi po e planifikon ofertën për mesfushorin e Lyon-it, Houssem Aouar, kur të hapet tregu i transfereve, sipas L’Equipe. Manchester City po ashtu ka shfaqur interesim...

Në prag të martesës, ndahet çifti i showbizit shqiptar

Në janar të këtij viti në të gjithë mediat e rrjetet sociale mori vëmendjen propozimi romantik që moderatori Ardit Roshi i bëri partneres së...

Aktorja e njohur shpëton për mrekulli, pritet në kokë më sharrë elektrike

Aktorja e njohur australiane, Cate Blanchett ka treguar se ka shpëtuar për mrekulli, pas një aksidenti me një sharrë elektrike gjatë izolimit në shtëpinë...

“Jemi shumë kompetitivë në shtrat”, Sara tregon anën tjetër të Iscos

Sara Salamo, partnerja e fantazistit të Real Madrid, Isco Alcaron, ka folur hapur për jetën private mes saj dhe mesfushorit spanjoll. Në një intervistë...

Lajmet e Fundit

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Vdes një person nga koronavirusi në Klinikën Infektive

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se një pacient i infektuar me koronavirus ka vdekur në Klinikën Infektive. Pacienti është me origjinë nga Vushtrria. 71-vjeçari përveç...

Një mama seksi si Olta Gixhari, me barkun e rrumbullakosur pozon me bikini

Pak javë më parë, aktorja Olta Gixhari bëri me dije se është në pritje të ëmbël. Prej disa muajsh, Gixhari ndodhet në Spanjë pranë...

“Cavani dëshiron të luajë në Spanjë”, shoku i skuadrës zbulon gjithçka!

Edinson Cavani do të nisë një aventurë të re. Shtatë vite kaloi bomberi uruguaian te PSG dhe tani e ka në dorë vetë zgjedhjen...