9.2 C
Prizren
E martë, 20 Tetor, 2020
- Advertisement -

Opinione

Si të shmanget kaosi pas zgjedhjeve të 3 nëntorit?

Madeleine Albright Shumë shpejt pasi mbërrita në Nju Jork si refugjate në moshën 11-vjeçare, unë u bëra një amerikane krenare dhe mirënjohëse. Më vonë, si...

Virusi i pashëruar

Shkruan: Prof. Gani Rudaj  Lind pyetja se çfarë bëmë ne për këto 20 vite në Kosovë në fushën e arsimit? Përgjigja është e tmerrshme – e...

Mësimdhënësit dikur dhe sot

Dr.sc. Naser Bresa  “Gjendje të jashtëzakonshme në kohëra të ndryshme” Gjendje aktuale në arsim, më konkretisht në disa shkolla të Republikës së Kosovës, mësimdhënës të atakuar...

Sherr mes dy profesorëve të Universitetit të Prizrenit për marrjen e titujve shkencorë

Marrja e titujve shkencorë janë kthyer në një “mollë sherri” mes dy profesorëve të Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren. Prof.asoc.dr. Shkëlqim Millaku  dhe Prof. ass.dr....

Mësuesit: Udhëheqës në krizë, rikrijuesit e së ardhmes

5 tetori – Dita Ndërkombëtare e Mësuesit “Vajza ime! Për aq kohë sa do të zgjasë shkollimi yt, po të lë në duar të sigurta,...

Vdekja e turpit

Shkruan: Fahri Musliu A ka ardhur koha se secilit gjithçka i lejohet, se nuk ekziston konsiderata morale, nderi e respekti, çfarëdo përgjegjësie; se rrena, fyerja,...

Kaos i plotë në debatin e parë Trump-Biden

Në duelin e parë televiziv mes presidentit Trump e kandidatit demokrat, Joe Biden nuk pati shkëmbim replikash, sepse Trump nuk e linte Biden të...

Mashtruesit dhe të mashtruarit që themeluan Gjykatën Speciale!

Nga Zafir Berisha Senatori zvicërran Dick Marty me ndihmën e shërbimit sekret të Serbis dhe Rusis dhe ndonjë argati të mbetur në Kosovë, duke përdorë...

Fushata e Trump me Kosovën

Shkodran Ramadani Më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nënshkruan “Marrëveshjen për normalizim ekonomik”...

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

Lajmet e Fundit

Ambsadori i ri i BE-së vizitoi Prizrenin

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot ka pritur në takim zyrtar shefin e ri të Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë/ Përfaqësuesin...

“Ismaili nuk po shkruan më”, thotë Helena Kadare

Shkrimtarja Helena Kadare rrëfen hollësi rreth librave dedikuar femrës shqiptare. Helena flet për marrëdhënien e bukur dhe të vështirë jetuar me Kadarenë. “Ismaili, aktualisht, nuk...

Ministri Kuçi përuron ujësjellës në fshatra të Suharekës

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka marrë pjesë të martën në përurimin e ujësjellësit në fshatin Nëpërbisht të Suharekës, si projekt i...

Zafir Berisha në Konferencë Ndërkombëtare flet për Siguri Kibernetike

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, i cili është caktuar nga Agim Veliu edhe në cilësinë e koordinatorit për siguri kibernetike, sot iu...

Ndërrimi i orës për këtë vit, ky është vendimi i fundit

Ora do të ndryshohet edhe këtë vit. Edhe pse u diskutua se shumë, ora do të qëndrojë e njëjta dhe duket se edhe në këtë...