21.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020
- Advertisement -

Opinione

Kthimi i mergimtarit në Atdhe

Shkruan: Avdi Ibrahimi Gjetani u arratis nga qyteza e Bardhanjetit qysh në vitet ’80-ta, ngase pushtuesi jugosllavë-serbë nuk i la derë tjetër, por, Nëna dhe...

Me pi kafe në Gjermani ka rregulla

Abdullah  Thaçi Nuk ki gjasa me hy në lokal brenda pa maskë! Hynë me maskë e merr kafen, kiflen, lemenken ose jupin, e del jasht,...

Gjeopolitika e shëndetit publik: Pse SHBA-ja nuk duhet ta braktisë OBSH-në

Autor: Alex Berezow Kjo fitore e shëndetit publik – ndoshta më e madhja në historinë e njerëzimit – nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet...

Trump do t’i rifiton zgjedhjet

Seremb Gjergji – 26/07/2020 Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald J. Trump në shikim të parë duket se është person i veprimeve të...

Pse Rusia e do ‘konfliktin e ngrirë’ në Ballkan?

Autor: Ardian Kastrati Rusisë i konvenon që të ketë sa me shumë konflikte të ngrira dhe kaos politik në Ballkanin Perëndimor në mënyrë që ajo të...

Dëshirorja dhe pjesorja/ Polemizojnë dy profesorët e gjuhës shqipe nga Prizreni

Mënyra e përdorimit të foljes në dëshirore dhe pjesorja ka nxitur polemika mes dy profesorëve të gjuhës shqipe nga Prizreni. Profesor Gani Rudaj, në shkrimin...

Dëshirorja në vend të pjesores

Shkruan: Prof. Gani Rudaj  Sundimi shumëshekullor që iu bë kombit shqiptar, ndikoi negativisht edhe në zhvillimin e ekonomisë, edhe në zhvillimin e kulturës. Këto vështirësi...

A duhet që shqipja të jetë ishull më vete?

Historia e krijimit të gjuhëve na njeh me Mitin e Babilonit (synimi për absoluten dhe dënimi për të folur gjuhë të ndryshme) në një...

Pseudostudiuesit e antishqiptarizmës

Nga: Gelanda Shkurtaj Veprën e Martin Camajt e kisha dëgjuar shumë kohë më parë, nga dita kur e njoha në ato trotuaret buzë Lanës në...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Lajmet e Fundit

Arrestohet një person në Greikoc të Suharekës për mosrespektim të masave ndaj COVID-19

Në fshatin Greikoc të Komunës së Suharekës është arrestuar dje një person për mosrespektim të masave anti COVID-19, raporton PrizrenPress. Sipas raportit 24 orësh të...

Prizren, 33 fëmijë vijnë në jetë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit Rajonal në Prizren, gjatë katër ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 33 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...