15.7 C
Prizren
E mërkurë, 28 Tetor, 2020

Avokati i të akuzuarit për vrasjen e bashkëshortes në Prizren përsëri propozon që klientit të tij t’i bëhet ekzaminim psikiatrik

Mbrojtësi i të akuzuarit për vrasje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje, Bajram Velija, avokati Orhan Rekathati ka propozuar që klientit të tij t’i bëhet ekzaminim psikiatrik.

Një propozim të tillë avokati Rekathati e ka bërë përsëri në seancën e shqyrtimit të dytë, të mbajtur të mërkurën në Gjykatën Themelore në Prizren, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Kjo seancë e shqyrtimit u mbajt për të dytën herë, pasi që Gjykata e Apelit e kishte konsideruar si të bazuar, ankesën e palës mbrojtëse ndaj vendimit të Gjykatës Themelore për mos lejimin e kryerjes së ekzaminimit psikiatrik ndaj të akuzuarit Bajram Velija, andaj Apeli ka kërkuar që Gjykata Themelore ta rivlerësoj përsëri këtë çështje.

Në këtë shqyrtim mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Orhan Rakathati, përsëri tha se qëndron pranë pretendimeve se në kryerjen e kësaj vepre penale nga klienti i tij, nuk ka ekzistuar elementi i dashjes dhe qëndron pranë propozimit për ekzaminim psikiatrik.

Propozimin për ekzaminim psikiatrik, ai e mbështet në deklarimin e të akuzuarit se në momentin e privimit të jetës së të ndjerës, ai ka shkrepur një plumb dhe pastaj ka humbur vetën duke qenë në ankth dhe plumbat e tjerë i ka shprazur në trupin e të ndjerës, pasi që në mendimin e tij nuk e ka ditur se çka është duke bërë dhe në sytë e tij është paraqitur një katror i zi dhe me këtë ka kryer këtë vepër penale.

Po ashtu, arsye tjetër sipas tij, që duhet të kryhet një ekzaminimi i tillë, është fakti që vepra për të cilën akuzohet klienti i tij, parasheh edhe dënimin me burgim të përjetshëm, andaj kjo e kushtëzon dhe e obligon gjykatën për të bërë një ekzaminim psikiatrik.

Me fjalët e mbrojtësit të tij u pajtua edhe i akuzuari Bajram Velija.

Prokurorja Ervehe Gashi deklaroi se nga deklarimi i avokatit mbrojtës, ajo ka kuptuar se i njëjti nuk i ka kundërshtuar provat në të cilat është bazuar aktakuza.

Në lidhje me propozimin për ekzaminim psikiatrik, prokurorja Gashi deklaroi se mbrojtja po bënë një propozim të tillë pa prezantuar asnjë provë materiale e cila e tregon se ndonjëherë në jetën e tij i akuzuari ka vuajtur nga ndonjë çrregullim i përkohshëm apo i përhershëm psikik ose se i akuzuari ka karakter impulsiv, vuan nga ndonjë depresion dhe deri më sot nuk ka propozuar ndonjë dëshmitarë të vetëm i cili tregon se i akuzuari ka pasur sjellje të tilla.

Ndërsa përfaqësuesi i palës së dëmtuar, avokati Ariant Koci, deklaroi se në këtë fazë të procedurës, legjislacioni penal nuk e parasheh që gjykata të merr vendim në lidhje me njoftimin e palës mbrojtëse për mundësinë e çrregullimeve psikike dhe se kjo mund të merret në fazat e mëvonshme të procedurës.

Ndërsa sa i përket elementit të dashjes avokati Koci, deklaroi se në momentin kur viktima po largohej nga shtëpia e tyre, i pandehuri pajiset me një pistoletë dhe në dalje të shtëpisë ka shtënë 15 herë në drejtim të bashkëshortes së tij, duke e goditur të njëjtën 14 herë në pjesë të ndryshme të trupit, në këtë mënyrë ai thotë që preciziteti ka qenë i madh për një individ më aftësi esencialit të zvogëluar mendore.

E dëmtuara Diellza Hoti, e cila është vajza e viktimës, deklaroi se pajtohet në tërësi me fjalët e prokurores dhe avokatit të autorizuar të saj.

Gjatë seancës, i akuzuari u kthye nga e dëmtuara Diellza Hotit duke i thënë se “shumë shpejt ke me ardh këtu ku jam unë sepse pikërisht  iniciatori nr.1, nr 2, nr 10, me një njeri të vdekur, me një njeri të burgosur është vetë Diellza”.

Ndaj kësaj deklarate të të akuzuarit, reagoi avokati i palës së dëmtuar, Arianit Koci, i cili tha se kundërshton ashpër këtë deklarim të të akuzuarit, sepse ai përveç që Diellzës ia ka vrarë nënën, ai sot edhe po e sulmon atë.

Pasi që nuk pati propozime tjera, kryetarja e trupit gjykues Raima Elezi, njoftoi se shqyrtimi i dytë ka përfunduar, ndërsa seanca e radhës u caktua për datën 03 nëntor 2020 në ora 09:00.

Ndryshe, sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, të përpiluar më 28 shkurt 2020, Bajram Velija akuzohet se më 6 gusht 2019, në lagjen “Jeta e Re” në Prizren, me dashje ka privuar nga jeta anëtarin e familjes-bashkëshorten e tij, Armenda Aliu-Velija.

Sipas aktakuzës, pas një mosmarrëveshje paraprake me viktimën, në momentin kur viktima po largohej nga shtëpia e tyre, i pandehuri pajiset me një pistoletë dhe në dalje të shtëpisë ka shtënë 15 herë në drejtim të bashkëshortes së tij, duke e goditur të njëjtën 14 herë në pjesë të ndryshme të trupit. Pas kryerjes së këtij veprimi, i pandehuri bashkëshorten e tij e mbulon me një fustan të saj dhe pret ardhjen e policisë.

Bajram Velija akuzohet se me këto veprime ka kryer veprën penale të vrasjes së rëndë.

Sipas pikës së dytë të aktakuzës, thuhet se deri më 6 gusht 2020, i pandehuri mban në pronësi dhe kontroll pistoletën e tipit “Pietro Beretta Gardone”, disa karikatorë dhe fishekë, në kundërshtim me Ligjin e zbatueshëm lidhur me armët, me të cilën pistoletë prokuroria dyshon se është kryer vepra penale e vrasjes së rëndë.

Me këto veprime, sipas aktakuzës, i akuzuari ka kryer veprën penale të mbajtjes në pronësi, kontroll ose në posedim të paautorizuar të armëve.

Ndryshe, i pandehuri Velija gjendet në paraburgim që nga 6 gushti i vitit të kaluar. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Ministri italian konfirmon se kanë nisur hetimet kundër Ronaldos

Ministri i Sportit i Italisë, Vincenzo Spadafora, e ka përsëritur se sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo, e ka shkelur protokollin e koronavirusit dhe se...

Kim Kardashian dhe Kanye West në prag divorci

Reperi amerikan kërcënon me nxjerrjen e sekreteve të familjes Kardashian. Megjithëse zyrtarisht ende të martuar, divorci i Kanye West e Kim Kardashian, është fare pranë....

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Dështon të mbahet seanca ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, i akuzuar për korrupsion

Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore, ndaj Nexhmedin Musliut, ish-inspektor i ndërtimit në Prizren, i akuzuar për...

Mbahet mbledhje komemorative për nder të gjyqtarit Bashkim Beshi

Me rastin e ndarjes nga jeta të gjyqtarit, Bashkim Beshi, sot në Gjykatën Themelore të Prizrenit është mbajtur një mbledhje komemorative. “Në GjykatënThemelore të Prizrenit...

Duda Balje kërkon që Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë

Deputetja Duda Balje po kërkon që Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë. Balje këtë kërkesë ia ka bërë kryeministrit Avdullah Hoti dhe...

Pirlo: Vendoset sonte për Ronaldon, Messi duhet trajtuar ndryshe

Andrea Pirlo, trajneri i Juventusit, ka dhënë konferencën e radhës për shtyp para ndeshjes me Barcelonën, ndërkohë që foli ose situatën e Cristiano Ronaldos,...

Vdes një i infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se tre persona të infektuar me COVID-19 kanë vdekur sot në Kosovë. Vdekjet kanë ndodhur: një rast në...

Vaksina gjermane kundër Covid-19 shkakton reagim imunitar në testet paraklinike

Kompania gjermane e bioteknologjisë, “CureVac”, tha të premten se vaksina e saj e mundshme kundër koronavirusit e ka nxitur reagimin imunitar gjatë testimit paraklinik...

Salih Mustafa sot del para Speciales

Njëri ndër ish-komandantët e UÇK-së, Salih Mustafa, ka kohë deri sot që para gjykatësit të procedurës paraprake të pranojë fajësinë ose jo lidhur me...

Autostrada Shkup-Kosovë do realizohet për dy vite e gjysmë

Kryeministri Zoran Zaev tha se nëse përgatitjet përfundojnë deri në fund të vitit, autostrada nga Shkupi në kufirin me Kosovën mund të jetë gati...

Arrestohet i dyshuari për rrëmbimin që ka ndodhur para afro 20 vitesh në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar një të dyshuar lidhur me rastin e rrëmbimit që ka ndodhur afro 20 vjet më parë në Prizren. Sipas Policisë,...

Fifi tregon më në fund se kush ia ka rrëmbyer zemrën

Këngëtarja e njohur, Filloreta Raçi tash e një kohë po përflitet për ndryshimet drastike që ka bërë, e krahas kësaj vëmendja shkon edhe tek...

Prezentohen bukuritë e Brezovicës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, si duket po relaksohet këtë të dielë në Brezovicë. Ai me mëngjes ka publikuar një video nga ky vend i...

Vritet ministri i Mbrojtjes, gjithçka filmohet LIVE me dron

Azerbajxhani ka publikuar pamje të momentit kur një dron i komanduar prej tyre ka qëlluar makinën ku udhëtonte ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist...

Besohet të jetë konfirmuar aktakuza kundër Thaçit e Veselit

Gjykata Speciale nuk ka treguar nëse është konfirmuar ose jo aktakuza kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, ani se...

Lajmet e Fundit

Atraksion: Gurra e Poslishtës

Gojëdhënat për lokacionin janë të shumta. Nga to e deri tash, Gurra e Poslishtës është një nga pikat më atraktive të këtij fshati. Përveç që konsiderohet...

Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë njëqind milion euro për zhvillimin e testeve të shpejta për koronavirusin, ka thënë presidentja e KE-së, Ursula von der...

Një dashuri e re në horizont, Adele në lidhje me reperin e famshëm britanik

Nuk është thashethemë: ka një njeri të ri në jetën e Adele. Ylli i popit, 32 vjeç, është në takim me reperin dhe kolegun britanik...

Ballkani arratiset në kreun e tabelës

Skuadra e Superligës së Kosovës, Ballkani, vazhdon të mbetet lider i padiskutueshëm i renditjes tabelare edhe pas xhiros së nëntë të kampionatit. Sot, skuadra nga...

Haskuka e Hajdari vizituan Qendrën për Shërbime të Integruara

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës Osman Hajdari, sot kanë vizituar Qendrën për Shërbime të Integruara (QSHI)...