7.7 C
Prizren
E enjte, 3 Dhjetor, 2020

Balaj-Halimaj: S’ka Asociacion pa njohje nga Serbia

Pa formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk do të ketë as marrëveshje gjithëpërfshirës Kosovë-Serbi, ka qenë mesazhi i përfaqësuesit të posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, pas vizitës në Kosovë.

Por në Qeverinë e Kosovës thotë se ndonëse marrëveshja e nënshkruar në vitin 2015 dhe është obligim që e ka marrë Kosova, ajo do të zbatohet vetëm pasi Serbia të na ketë  njohur si shtet.

Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj-Halimaj në një intervistë për Ekonomia Online, thotë se asnjë marrëveshje në Bruksel nuk do të nënshkruhet pa njohje.

“Ne e kemi thënë qëndrimin tonë. Ne jemi të qartë. Ne e kemi obligim kushtetues formimin e Asociacionit, por ata po kërkojnë që ne të fillojmë të zbatojmë Asociacionin ndërkohë që ne e kemi obligim kushtetues dhe do të zotohemi që kjo do të ndodhë, por ne po kërkojmë që ky Asociacion të fillojë të zbatohet atëherë kur Serbia do ta njohë Kosovën”.

“Pra do të jenë tema të përbashkëta asgjë në Bruksel nuk do të nënshkruhet veç e veç, por të gjitha do të nënshkruhen në një ku aty do të jetë njohja”.

Sipas saj, mospajtimet me partnerët aktual të koalicionit, janë normale dhe që nuk e rrezikojnë qëndrueshmërinë e Qeverisë.

“Po mirë deri më tash nuk është se kemi pasur telashe mes vete. Ka mospajtime të cilat janë normales sipas meje dhe sipas nesh në tema të ndryshme të cilat nuk mund të pajtohemi shpesh herë me shumë njerëz që i kemi rreth vetës por edhe me partnerët e koalicionit. Pra deri më tash nuk ka telashe të cilat mund ta rrezikojnë koalicionin”.

Zëvendëskryeministrja ka folur edhe për çështjen e presidentit duke thënë se kur t’i vije koha do të shohin nëse do të arrijnë ndonjë marrëveshje mes partnerësh.

“Tani për tani ju e dini që presidentin e kemi. Ne si subjekt politik pra si Nismë vlerësojmë se nuk duhet të hyjmë në diskutime ende pa i ardhur momenti dhe koha e duhur për temë të caktuar”.

“Ne kemi një president deri në mandatin e tij do të veprojmë kështu atëherë kur do të vijë kjo çështje për diskutim do të shohim nëse do të arrijmë ndonjë marrëveshje mes partnerësh dhe të tjerëve për çështjen e presidentit”.

Halimaj- Balaj pohoi se sa i përket Pakon Emergjente edhe përkundër që pozita ka pasur ftesa për opozitën ata nuk kanë dhënë ndonjë ide të mirëfilltë.

“Ne fakt ne kemi qenë të gatshëm qysh në fillim kur edhe është krijuar kjo pako. Kanë pasur ftesa edhe opozita ta japin mendimin e tyre por që ne duhet ta dimë që opozita shpesh herë është aty vetëm për të kritikuar se sa për të ndihmuar thjeshtë Qeverinë e Republikës së Kosovës dhe kjo ndodhe me secilën opozitë që është prandaj edhe kjo është munduar që të kritikojë ndërkohë që ide të mirëfillta mbi këtë pako nuk ka pasur”.

“Ne e kemi bërë këtë pako emergjente pra rimëkëmbje ekonomike siç e kemi quajtur me mundësinë pra kemi shkuar ose jemi dakorduar që ta bëjmë një pako me mundësinë që ka Republika e Kosovës pra vendi dhe buxheti tashmë, i cili nuk është edhe aq i madh sidomos për shkak të shpenzimeve që i kemi bërë për pandeminë”, ka thënë ajo për EO.

- Advertisement -

Më Shumë

Në Kroaci 57 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, në Slloveni 48

Në Kroaci 57 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 2919 të infektuar të...

“Kosova, pa një miliard euro shtesë më 2021, përjeton krizën më të keqe që nga 1999-a”

Uk Lushi, analist shqiptaro-amerikan i çështjeve politike, i është gëzuar kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, megjithatë ka paralajmëruar një krizë të madhe në...

Bashkëshortja e Ronaldos “pushton” Instagramin

Bashkëshortja e Cristiano Ronaldos, Georgina Rodriguez, nuk nguron të postojë në rrjetet sociale format e trupit të saj. Ajo ka surprizuar ndjekësit e saj në...

Pamje të rënda: Arkivolët me viktimat e COVID-19 ngarkohen në autobuset e udhëtarëve

Pamje rrëqethëse janë fotografuar nga një qytetar me celularin e tij. Mediat greke raportojnë se një autobus i është afruar disa çadrave në Stamboll...

Policia po e kërkon tash e 10 ditë për tentim vrasje, i dyshuari kthehet në Prizren dhe kanos tre të mitur

Demokrat Morina, i njohur me nofkën “Llaseri” tash e dhjetë ditë është duke u kërkuar nga Policia e Kosovës, nën dyshimin se ka tentuar...

Deputeti i VV’së thotë PLAN’in nuk e bënë bashkë problemet e qytetarëve, por rritja e VV’së

Deputeti i Vv’së, Hajrullah Ceku, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se partitë në pushtet nuk do mund t’i shtyjnë zgjedhjet e parakohshme...

Kim Jong-Un merr vaksinën eksperimentale COVID-19 nga Kina

Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe familja e tij morën një dozë eksperimentale të vaksinës koronavirus nga qeveria kineze, tha sot...

Joe Biden i shkruan letër shoqatës shqiptaro-amerikane: Ne do të shpëtojmë planetin

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës” me rastin e “Ditës...

Teksti i shkëlqyer i ushtrimeve gramatikore

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Shumëherë dëgjojmë se lëndët si: matematika, fizika, kimia dhe gjuha ( gramatika ) janë të vështira për t`u mësuar. Këtë thënieje...

Xhemaj, PDK: Skënderbeu nuk e meritoi këtë fyerje nga Komuna e Prizrenit me 28 Nëntor, të korrigjohet ky poshtërim

Bashmir Xhemaj i PDK’së, i cili vjen nga qyteti i Prizrenit, ka reaguar në lidhje me shtatoren e Gjergj Kastriotit, që Komuna e Prizrneit...

20-vjeçari nga Prizreni pret gishtat në fabrikë

Një 20-vjeçar nga fshati Lubizhdë e Prizrenit është lënduar të mërkurën derisa ishte në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore...

Hoti: Ushtria e Kosovës do të jetë moderne dhe profesionale, do të avancojë krahas vendeve të zhvilluara

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka premtuar se Qeveria do të ndihmojë në modernizimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Hoti ka thënë se tashmë...

Jasharaj: 90 për qind e shkollave po e respektojnë kërkesën e SBASHK-ut që dita e hënë të jetë pushim

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkences ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për nder të Ditës së Flamurit. Kryetari i...

Fahri Musliu: Skënderbeu dhe Adem Jashari u poshtëruan në Prizren

Veterani i gazetarisë, Fahri Musliu ka kritikuar skulpturën e shtatores së Skënderbeut dhe Adem Jasharit që u zbuluan dje në Prizren. Sipas tij, dy figurat...

Hoti: Sot është ditë feste për çdo shqiptarë

Me rastin e festës së 28 Nëntorit, kryeministri Avdullah Hoti ka bërë nderime sot te monumeti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu dhe...

Gashi i PDK’së: Ju siguroj se PDK’ja nuk ka diskutuar përfshirjen në qeveri

Deputeti i PDK’së, Kujtim Gashi, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se partia e tij asnjëherë nuk ka diskutuar brenda mbledhjeve të saj...

Lajmet e Fundit

Protesta para Apelit: Tasiq ma ka djegë babën, ju ia ulni dënimin

Familjarët nga Krusha e Vogël dhe e Madhe me fotografitë në dorë të familjarëve të vrarë të enjten kanë shkuar në kryeqytet pranë Gjykatës...

LDK-ja në Prizren njofton për vdekjen e aktivistit të saj

Ka ndërruar jetë aktivisti i LDK-së, Shaban Bobaj, lajmin e ka bërë të ditur dega e kësaj partie në Prizren. “Ikja e tij eshte humbje...

“Do ta kallim këtë gjykatë” – Kryetari i Apelit përplaset me protestuesit nga Krusha

Banorët e Krushës së Madhe dhe të Vogël po protestojnë para Pallatit të Drejtësisë në Prishtinë duke shprehur revoltën e tyre për uljen e...

Neymar: Dua të luaj me Messin në vitin tjetër

Ylli i Paris Saint-Germainit, Neymar, ka deklaruar se dëshiron që sërish të luajë bashkë me Leo Messin në vitin tjetër. Neymari e Messi ishte bashkëlojtarë...

Sevilla futet në garë për Shaqirin

Skuadra nga La Liga, Sevilla është futur në garë për Xherdan Shaqirin, kanë njoftuar të enjten mediumet spanjolle. Bëhet e ditur se Sevilla tashmë ka...