16.8 C
Prizren
E hënë, 25 Maj, 2020

“DokuFest” – urë lidhëse për nxitjen e mendimit kritik nëpërmjet filmave

Kur shkollat u mbyllën dhe nisi mësimi online, stafi i programit edukativ të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër “DokuFest”, udhëhequr nga departamenti i “DokuLab”, iu përveshën punës. E bënë të qasshme 100 për qind platformën e tyre online. Ishte një lehtësim për mësimdhënësit që për shkak të pandemisë u ballafaquan me sfidat e mësimdhënies në distancë. Atyre iu bë më e lehtë qasja në filmat e prodhuar nga “DokuFesti”. Qëllimi ishte i thjeshtë: përdorimi i mjeteve audiovizuale për zhvillimin e mendimit kritik, diçka që ka filluar që të zbatohet me intensitet dy vjetët e fundit. Në këtë formë mësimdhënësit përmes platformës online mund të kenë qasje në mbi 30 filma dokumentarë. E këtë mundësi janë duke e shfrytëzuar disa shkolla.

Drejtori i “DokuLab”, Eroll Bilibani, ka thënë se “DokuFest” shërben si lehtësues në këtë proces, duke siguruar filma dokumentarë që ndihmojnë në zhvillimin e kompetencave të nxënësve, me një kujdes të veçantë në zhvillimin e mendimit kritik dhe analitik. Ai ka treguar se gjatë gjithë kësaj periudhe të pandemisë ata kanë organizuar sesione të rregullta të shfaqjes së filmave në shkolla, duke përdorur filmat e prodhuar përmes Qendrës së Prodhimit të Filmit Dokumentar “DokuFest”, sikurse edhe filmat e tjerë që janë siguruar nga produksionet e njohura ndërkombëtare.

Në mesin e filmave që janë të qasshëm në platformën online është edhe filmi dokumentar “Kosova Trans” nga Albrim Isufi. Filmi sjell rrëfimin për një transgjinore 18-vjeçare në Kosovë dhe rrugëtimin, betejat e transformimin e saj. Debati për këtë film përqendrohet në pranimin dhe të drejtat e komunitetit LGBTI në Kosovë. Në platformë është edhe filmi dokumentar “Burrë”, nën regji të Dafina Dakës, koncepti i të cilit është ngritja e vetëdijes ndaj maskulinitetit toksik, e që çon në pasoja emocionale, siç janë depresioni, agresioni, vetëvlerësimi i ulët, demotivimi e konfuzioni në vendimmarrje sidomos në zgjedhjen e karrierës. Filmi nxit diskutime mbi stereotipizimin gjinor dhe rreziqet e të pasurit punë me specifika gjinore. Në mesin e filmave që janë të qasshëm është edhe filmi “Nën duvak” nga Entela Hoxha, që përqendrohet në martesat e hershme, e “Ergys” nga Rina Celina, që nxit diskutim për rëndësinë e aspektit ekonomik për lumturinë.

Bilibani ka thënë së kjo metodologji, e cila u mundëson mësimdhënësve përdorimin e mjeteve audiovizuale për mësimdhënie dhe mësimnxënie më të mirë, ka gjetur zbatim në një numër të konsiderueshëm të shkollave anembanë Kosovës. Saktësisht në shkolla të mesme të larta në Komunat e Prizrenit, Gjakovës, Lipjanit, Gjilanit, Ferizajt, Suharekës e Podujevës./Koha Ditore

- Advertisement -

Më Shumë

Ministrja Bajrami tregon si do të bëhet testimi dhe notimi i nxënësve

Ministrja në detyrë e arsimit, Hykmete Bajrami ka folur rreth notimit të nxënësve të cilët po ndjekin mësimet nga shtëpia. Bajrami deklaroi se nota e...

Nga Suhareka u ikën policisë, arrestohet në Ferizaj me drogë

Një person nga Suhareka i cili është i lidhur më rastin “Posedim i narkotikëve”, rast ky i ndodhur në Suharekë është munduar të ikë...

Merr flakë kutia e rrymës, i shkakton dëme materiale prizrenasit

Një prizrenas ka raportuar se për shkak të tensionit të lartë të rrymës, është përfshirë nga zjarri kutia e rrymës. Si pasojë e zjarrit janë...

Policia ndalon 7 persona në Prizren që nuk respektuan masat gjatë epidemisë

Policia e Kosovës ka vazhduar të marrë masa ndaj personave të cilët nuk i kanë respektuar rregullat e për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Përmes...

Putini përdor pandeminë për qeverisje me grusht të hekurt

Rusia u bë të dielën vendi i dytë me numrin më të lartë zyrtar të rasteve me virusin korona në botë, me Shtetet e...

Durrësi bëhet gati për të pritur pushuesit

Plazhi i Durrësit po bëhet gati për të pritur pushuesit, që pritet ta “pushtojnë” sapo të hiqen masat ndaj pandemisë. Punonjës dhe makineri të rënda...

Juventusi “qëndis” planin, Milik i pari dhe pastaj… Haaland

Juventusi kërkon një sulmues cilësor, por me gjasa nuk do të mund të vijë këtë verë. Klubi bardhezi ka një plan, sipas asaj që...

Edhe 3 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 3 raste të reja me koronavirus në Prizren. Rastet pozitive janë...

Prizren: Aktakuzë për armëmbajtje pa leje dhe përdorim të armës

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet M.P., dhe R.D., për shkak të dyshimit...

Shpërndahen pajisje bujqësore për fermerët e Prizrenit

Komuna e Prizreni sot në bashkëpunim me organizatën zvicerane, Caritas, ka bërë shpërndarjen e pajisjeve bujqësore për përfituesit nga projekti "Prosperiteti i prodhimtarisë agrare...

Muharremaj thotë se 400 mijë euro janë dëmet nga breshri në fshatrat e Suharekës

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, pas takimit me kryeministrin në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se temë diskutimi ishte ndihma që do duhej t’iu...

Rrëfimi i Ancelottit: Ndryshova idetë për futbollin falë Zidane

Carlo Ancelotti ka një eksperiencë të madhe në stol. Italiani e di mirë që nuk ka një skemë perfekte, më e mira është ajo...

Bastisje në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, kapen dy telefona

Mbrëmë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren është bërë një bastisje pas një informacioni konfidencial nga Njësiti i Inteligjencës së SHKK-së. "Me të pranuar informacionin...

Haskuka uron Fitër Bajramin: Të festojmë ndaras dhe vetëm me familjet tona

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë festën e Fitër Bajramit dhe bëri thirrje që të respektohen masat e vendosura...

Festa e Fitër Bajramit-Ky është plani i policisë së Kosovës për të evituar grumbullimin e njerëzve

Vetëm edhe një ditë na ndan nga festa e Fitër Bajramit. Por, kësaj herë kjo festë do të festohet ndryshe prej herave të tjera. Kjo...

Rifillimi i Bundesligës merr kritika nga komuniteti sportiv gjerman

Rinisja e Bundesligës fundjavën e kaluar ka tërhequr kritika të mëdha nga komuniteti sportiv në Gjermaninë e çmendur pas futbollit, me kampionin botëror Oliver...

Lajmet e Fundit

Familja Jahaj nga Gjonaj i Hasit kërkon ndihmë (Video)

Familja 5 anëtarshe Jahaj nga Gjonaj i Hasit jeton në kushte të rënda ekonomike. Në qershor, kjo familje do të mbetet në rrugë. Kryefamiljarja Shpresa Jahaj...

Gjashtë raste të reja me COVID-19 në Romajë të Hasit

GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 25 maj 2020, me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 243 mostra të marra nga Klinika...

Naim Frashëri përkujtohet në 174-vjetorin e lindjes

Me përkushtimin dhe veprimtarinë e tij të dendur atdhetare e kulturore shkrimtari i madh shqiptar, Naim Frashëri u bë figura qendrore e Rilindjes Kombëtare...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Vdes 59 vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive një 59-vjeçar me incialet A.H nga Prizreni. Sipas MSH-së ai ishte diagnostifikuar me...