9.1 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

Fatmir Shurdhaj largohet nga PDK-ja në Malishevë

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Shurdhaj është larguar nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK)

“Kohët e fundit thellësisht jam i zhgënjyer me proceset politike brenda PDK-së, e në veçanti në Degën e Malishevës me kuadrat e vjetra të cilat kanë degraduar vlerat politike të PDK-së që kanë punuar vetëm për interesa personale familjare dhe klanore duke e dëmtuar imazhin e PDK-së që nga Kuvendi i parafundit më 2014 e deri më sot”, ka shkruar Shurdhaj në letër e dorëheqjes të cilën ia ka drejtuar kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli.

Letra e plotë e dorëheqjes se Shurdhajt:

Për: Partinë Demokratike të Kosovës
Kryetarit : Z. Kadri Veseli
Nga : Fatmir Shurdhaj – Anëtar i PDK-së

LETËR DORËHEQJE

I nderuar kryetar Veseli, përmes kësaj letre dëshiroj të ju njoftoj se kam marr vendim për largim nga Partia Demokratike e Kosovës.

Si anëtar i PDK-së qe nga themelimi e deri më sot kam kryer detyra të ndryshme për PDK-në , asnjëherë nuk jam kursyer në angazhimin tim profesional dhe kam kryer me përgjegjësi detyrat qe më janë ngarkuar nga programi i PDK-së.

Kohët e fundit thellësisht jam i zhgënjyer me proceset politike brenda PDK-së, e në veçanti në Degën e Malishevës me kuadrat e vjetra të cilat kanë degraduar vlerat politike të PDK-së që kanë punuar vetëm për interesa personale familjare dhe klanore duke e dëmtuar imazhin e PDK-së që nga Kuvendi i parafundit më 2014 e deri më sot.

Siç jeni në dijeni me sugjerimin tuaj kam qenë i angazhuar për më shumë se 6 muaj si anëtar i grupit strategjik për ta reformuar dhe rritur degën e PDK-së nëpër të gjitha fshatrat e Malishevës ku me sukses kemi arritur që mbi 30 nëndegë të fshatrave që nuk kanë qenë fare aktive t’i riaktivizojmë dhe të krijojmë struktura të reja. Zgjedhjet përfunduan nëpër nëndegë dhe pa asnjë incident deri në Kuvendin e ri fale angazhimit të Grupit strategjik dhe komisionit zgjedhor i monitoruar nga qendra.

Me besimin më të madh që Dekada e re do të sillte njerëz të rinj dhe frymë të re politike në programin e PDK-së të cilin e përqafuan shumë qytetarë dhe intelektualë nga treva jonë, por fatkeqësisht po ndodhë e kundërta në PDK që po zhgënjen qytetaret të cilët nuk kanë pritur që prapë njerëzit e vjetër e të dështuar , të korruptuar të jenë prapë bartës të strukturave të PDK-së të cilët publikisht po shihen edhe në afera të ndryshme të paraqitura nga mediet tona.

Si një prej kandidatëve më të votuar nga katër palë zgjedhje kam pasur mandat të qytetarëve t’i përfaqësoj si deputet në Kuvendin e Kosovës, por edhe në Kuvendin e fundit zgjedhor si njeri nder më të votuarit nuk mundem ta gjej vetën në mesin e atyre që më tepër se 10 vite PDK-në në Malisheve e kanë degraduar dhe përdorur vetëm për interesa personale.

Duke ju falënderuar juve dhe gjithë anëtarët dhe simpatizantët e PDK-së, me të cilët sinqerisht kam bashkëpunuar për këto 19 vite rrugëtim së bashku, unë kam vendosur që përfundimisht të largohem nga PDK-ja për arsyet e lartcekura.

Me nderime,
Fatmir Shurdhaj
Malishevë, 22.05.2019

- Advertisement -

Më Shumë

Aksion vullnetar për riparimin e memorialit të dy ushtarëve amerikanë në Prizren

Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi së bashku me veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sot kanë realizuar një aksion vullnetar për riparimin...

COVID-19: Edhe sot pa të infektuar në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar edhe 1 rast i ri me koronavirus në vend. Numri i të...

Kohë të mira, kohë të këqija

Nga: Led Zeppelin në ditët e rinisë sime m’ tregonin se çka do të thotë me qenë burrë, derisa e arrita atë moshë u përpoqa t’i bëj gjërat...

Një shtetas i Shqipërisë u ndalua në Vermicë pasi hyri ilegalisht në Kosovë

Një shtetas i Shqipërisë është arrestuar të hënën, pasi që kishte kaluar ilegalisht në këmbë kufirin nga Shqipëria për në Kosovë, është njoftuar në...

Haradinaj përkujton 27 martirët e masakrës së Tusuzit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar 27 martirët të cilët kanë rënë në masakrën e Tusuzit të Prizrenit, 21 vjet më parë. Haradinaj ka...

Veseli përmes një fotografie te xhamia e Mlikës në Dragash uron Bajramin

Kadri Veseli përmes një fotografie të xhamia e Mlikës në Dragash, ka uruar festën e Fitër Bajramit. Ai thotë se këtë vit, festa nuk është...

Të kapur dorë për dore, Jonida dhe Romeo shfaqen më të dashuruar se kurrë

Jonida Maliqi dhe aktori Romeo Veshaj kanë qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, për shkak të thashethemeve të shumta se dyshja është...

Rexhaj: Çështje ditësh se kur do të hapen çerdhet, po shikojmë mënyrën se si duhet të funksionojnë

Pasi rastet e para të të infektuarve me COVID-19 u shfaqën në muajin mars, Qeveria e Kosovës ndërmori masa strikte për mbylljen e pothuajse...

U tha se është shtatzënë, reagon Armina Mevlani

Blogerja  Armina Mevlani është një ndër vajzat më të njohura të shoëbizz-it shqiptar. Armina komentohet edhe për faktin se është partnerja e Shkëlzen Berishë,...

Punëtorët e marketeve, barnatoreve e furrëtarët nuk i marrin 100 euro shtesë

Punëtorët e dyqaneve ushqimore, furrave të bukës dhe barnatoreve, të cilët ishin në kontakt të drejtpërdrejtë me konsumatorin, kanë filluar t’i marrin bonuset nga...

Arrestohen nëntë persona në “Arbanë” të Prizrenit

Nëntë persona janë arrestuar në lagjen “Arbana” të Prizrenit. Ata nuk kanë respektuar masënkufizuese të lëvizjes. “Ndaj nëntë të dyshuarve meshkuj është iniciuar lënda, pasi të...

Karantinë e çmendur, Kinsey Wolanski nuk është vetëm e bukur

Kinsey Wolanski tashmë ka marrë skenën në Tik Tok. Bukuroshja amerikane, e cila u bë e famshme kur u fut në fushë në finalen...

Pako e Rimëkëmbjes Ekonomike, këto janë 11 masat që janë përfshirë në të

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi në një konferencë për media ka prezantuar Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike, vlera e së cilës pritet të...

Policia ndaloi dy persona në Prizren për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës ka ndaluar dy persona në Prizren për mosrespektim të masave të parapara për parandalim të përhapjes së koronavirusit. Në raportin e policisë...

Nga e enjtja, 16 orë lëvizje pa kufizime, hapen edhe objektet fetare

Faza e tretë e lehtësimit të masave do të nisë më herët se që ishte menduar. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë...

60 milionë euro për Icardin, Juventusi parakalon PSG-në

Mauro Icardi nuk do të kthehet tek Interi dhe kjo është e sigurt. ESPN, dy ditë më parë raportonte se ishin mbyllur bisedimet dhe...

Lajmet e Fundit

ShBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e...

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...