10 C
Prizren
E mërkurë, 8 Prill, 2020

Gërxhaliu: Coronavirusi po e fut Kosovën në krizë ekonomike

Ish-drejtori i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) Safet Gërxhaliu, ka thënë se coronavirusi po fut Kosovën në krizë ekonomike.

Gërxhaliu vlerëson se kjo pandemi është vazhdimësi e krizës politike, duke marrë për bazë mosformimin e institucioneve më kohë dhe miratimin në mënyrë të jashtëzakonshme buxhetin për këtë vit.

“Kosova ka hyrë në krizë dhe coronavirusi është vetëm një krizë nga krizat politike e ekonomike e cila është duke e përcjellë Kosovën që nga kriza e 6 tetorit vitit 2019, vet fakti që kemi pasur një prolongim të institucioneve dhe në këtë drejtim është utopike të mendohet që një buxhet çfarë është miratuar në Kuvendin e Kosovës në rrethana të jashtëzakonshme të jetë i zakonshëm për zhvillim ekonomik”.

“Orientimet buxhetore janë shumë më tepër të komponentë sociale sesa zhvillimore, dhe vet fakti që nga e kaluara kemi shumë projekte të filluara dhe të papërfunduara dhe atë me Qeveri të shumta e dëshmojnë më së miri që megjithatë do të jetë shumë më tepër i natyrës sociale sesa i natyrës zhvillimore”, u shpreh ai, për Ekonomia Online.

Ndarja buxhetore sipas Gërxhaliut që nuk iu jep prioritet ndërtimit të autostradave, mund të jetë garanci për zhvillim.

Teksa flet për zhvillimin ekonomik, Gërxhaliu thotë se garanci duhet të jetë sektori privat.

“Ajo që e bënë të veçantë këtë buxhet është që nuk u është jep prioritet autostradave dhe rrugëve ku përfitohet nga tenderomania dhe përfituesit më të mëdhenj janë grupet e caktuara të interesit, por e ka një adresim që të ketë një edukim një shkollim, shëndetësi stabilitet social dhe mbi të gjitha të ketë edukim dhe besoj që në këtë drejtim do të ketë efektet e veta mirëpo nuk duhet pritur mrekulli nga ky buxhet që do të jetë në një mënyrë pompoze i orientuar në zhvillim dhe qëndrueshmëri ekonomike”.

“Garanci e zhvillimit ekonomik duhet të jetë sektori privat, deri sa nuk do të kemi politika të cilat do të jenë në funksion të zhvillimit të sektorit privat atëherë ne do të flasim për një qëndrueshmëri ekonomike por do të jemi shumë larg”, ka thënë ai.

E sa i përket deklaratave të SHBA-së për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe dhe atyre boshnjake, ish-kreu i Odës Ekonomike thotë se ato duhen të dëgjohen.

Thotë se rekomandimet e shteteve mike duhet të analizohen me pjekuri, pa emocione dhe pa popullizëm.

“Nuk jetohet nga popullizëm, partneriteti me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet evropiane është i një rëndësie strategjike duhet të kuptohet e vërteta që Kosova është produkt i diplomacisë në veçanti i ShBA-ve dhe në këtë kohë të sfidave të eksperimentohet me raportet me SHBA-të dhe shtetet mike është një luks që Kosova nuk e ka”.

“Rekomandimet e shteteve mike duhet të analizohen me pjekuri pa emocione pa popullizëm dhe të jemi në funksion të ndërtimit të fuqizimit të shteti të Kosovës”, u shpreh ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Shkencëtari italian: Mos i përqafoni ata që deri dje urrenit

Drejtori shkencor për “National Geoprahpic” në Itali, Marco Cattaneo, ka dhënë një mesazh që është bërë viral në të gjithë rrjetin. Duke folur për...

Ngushëllimi i Haskukës për familjet e dy të vdekurve nga COVID-19, njëri nga Korisha e Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, u ka shprehur ngushëllime familjares së 70 vjeçares nga fshati Korishë dhe pacientit nga Prishtina, të cilët ndërruan jetë...

Modelja e njohur poston foto lakuriq në banjo me partnerin

Emily Ratajkowski njihet për paraqitjet e saja tejet provokuese, e jo rrallëherë edhe lakuriq. Së fundi, ajo vendosi që t’i përgjigjej me sinqeritet pyetjeve të...

Kryeministri irlandez i rikthehet punës si mjek për të ndihmuar gjatë krizës së koronavirusit

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, është rikthyer në praktiken mjekësore dhe do të punojë në një turn gjatë javës, gjatë kohës së koronavirusit, ka...

Abrashi: U zgjodha me propozim të opozitës dhe mbështetje të anëtarëve të Komisionit për Legjislacion

Anëtar i i Komisionit për Njohjen e Statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politikë, Artan Abrashi, ka thënë se në këtë...

Çfarë fshihet pas filmit turk që çmendi gjithë shqiptarët “Mrekullia në qelìnë e 7”?

“Yedinci Kogustaki Mucize” ose në shqip “Mrekullia në qelinë e 7”, është një prodhim turk për të cilin po flasin të gjithë kohët e...

18 lindje në Prizren për dy ditë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për dy ditët e fundit kanë ardhur në jetë 18 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

“Ai eshte i çmendur, vret njerëz”: Trejsi Sejdini tregon si reagon i dashuri kur e ngacmojnë

Në një video “Tik Tok”, Trejsi ka treguar se si reagon në momentin kur dikush e ngacmon. Sigurisht që i pari që Trejsit i...

Kërcënim përmes telefonit, arrestohet një person në Prizren

  Një person është kërcënuar përmes telefonit në Prizren. Viktima ka lajmëruar rastin në polici. I dyshuari është arrestuar . “Me urdhër të prokurorit është iniciuar lënda e...

Kurti emëron Nenad Rashiq dhe Aleksandar Stankoviq këshilltarë politikë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, i ka emëruar Nenad Rashiqin dhe Aleksandër Stankoviq këshilltarë politik. Sipas njoftimit për media, Kurti, ka emëruar sot Rashiqin, këshilltar...

Limaj: Presidenti s’ka të drejtë ta shpërbëjë Kuvendin, mund të jemi pjesë e Qeverisë gjithëpërfshirëse

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka kërkuar nga presidenti që të respektojë në çdo pikë Kushtetutën e vendit, raporton Ekonomia Online. Limaj pas takimit...

ZYRTARE: Bayern blindon yllin e skuadrës dhe e kthen në “flamur” bavarez

Thomas Muller është zyrtarisht flamur te Bayern Munchen. Sulmuesi ka nënshkruar sot kontratën e re, gjë që pritej pas bisedimeve për rinovimin e marrëveshjes....

Cili plak vdekka nga virusi corona?

Ditar Kabashi “Të rrezikuarit janë pleqtë”, po thuhet gjithandej. Në gojët e çdokujt kjo është shndërruar në një moto që qarkullon me aq lehtësi thua...

Komuna e Prizrenit: Mos dilni në pyje !

Me qëllim të respektimit të vendimit të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike për ndalim të qarkullimit të qytetarëve si masë e...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Mjeku shqiptar në Gjermani: Në Kosovë e Shqipëri po e dramatizoni shumë, coronavirusi nuk i vret as 80 vjeçarët e shëndosh

Genc Kelmendi, mjek shqiptar në Shtutgart të Gjermanisë, bëri thirrje që të mos ketë panik nga koronavirusi, ngase sipas tij, ai nuk shkakton vdekje...

Lajmet e Fundit

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...

Limaj: Malisheva nuk do ta harrojë trajtimin e deritanishëm nga Kurti

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj e konsideron tepër të vonuar vizitën e Albin Kurtit në Malishevë. Limaj në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në...

Haskuka, kallëzim penal kundër Shaqir Totajt

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka paditur kryetarin PDK-së, Shaqir Totajn. Haskuka vlerëson se vizita e kryetarit të degës së PDK-së në Prizren në fshatin...

Komuniteti rom kërkon që gjuha e tyre të bëhet zyrtare në Prizren

Gjendja e emergjencës për shëndetin publik ka detyruar aktivistët e komunitetit rom që në vend të aktiviteteve tradicionale për nder të 8 prillit, të...

Shitësit e fidanëve të infektuar me Covid-19 qëndruan edhe në Rogovë të Hasit

Mëngjesin e së premtes dy persona nga Komuna e Malishevës kishin shkuar për të shitur fidanë në fshatin Rogovë të Komunës se Gjakovës. Sipas banorëve...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!