16.3 C
Prizren
E shtunë, 26 Shtator, 2020

“Hardh Fest”, me rockerin anglez Robert Plant, synon ta sfidojë pandeminë

Kantautori anglez Robert Plant, i cili në vitin 2011 ishte radhitur si lideri më i mirë nga revista e amerikane “Rolling Stone”, ka mundësi të vijë në Kosovë. Por, nëse pandemia e pamundëson mbajtjen e aktiviteteve kulturore, vokalisti i grupit të njohur “Led Zeppelin” mund të mbajë koncert online. Të paktën kështu janë planet e organizatorëve të festivalit “Hardh Fest” për edicionin e tyre të gjashtë, që pritet të mbahet në shtator.

Drejtori i festivalit, Agron Sokoli, ka thënë për KOHËN se janë në diskutime që ylli kryesor i “Hardh Festit” sivjet të jetë Planti. Stafi i festivalit që mbahet në Rahovec po planifikon që t’i mbajë aktivitetet e shumta, përfshirë edhe garën për të rrëkëllyer gota me raki, e deri te përzgjedhja e “Mbretëreshës së rrushit”.

Janë optimistë që duke kufizuar numrin e pjesëmarrësve dhe duke respektuar masat që janë në fuqi për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19, do t’u lejohet diçka e tillë. Mëdyshje më shumë kanë për mënyrën se si do të mbahen koncertet.

Janë duke menduar opsionin e formatit online, nëse u ndalohet organizimi i performancave skenike dhe tubimet e masave para binës për të përjetuar muzikën e legjendave të rockut, diçka që në edicionet e kaluara ka qenë fare normale.

Robert Anthony Plant u bë i njohur me grupin “Led Zeppelin”. Kur grupi anglez “The Yardbirds” u shpërbë në vitin 1968, kitaristi Jimmy Page dëshiroi të formojë një grup me këngëtarin me të mirë që mund ta gjente.

Si zgjedhje të parë e kishte pasur Terry Reidin, mirëpo mendoi se Robert Plant, atëherë vokalist në “Bend of Joy”, mund të ishte zgjedhje më e mirë. Qëlloi të ishte e saktë.

“Led Zeppelin” filloi të luante në fund të vitit 1968 dhe publiku sakaq u mahnit nga energjia dhe zëri i vokalistit. Për 12 vjet, Plant ishte vokalist, mirëpo grupi do të shpërbëhej kur vdiq bateristi John Bonham. Ata ishin bërë bashkë herë pas here, ku vlen të theksohet paraqitja e vitit 2007, kur luajtën në të njohurën “London’s 02 Arena”. Sidoqoftë, Plant ishte kokëfortë që të mos vazhdonte me grupin.

Filloi të fokusohej në karrierën e tij si solist, ku arriti kulmin në vitin 2009 kur fitoi çmimin “Grammy” për albumin e vitit me “Raising Sand”. Sukseset vazhduan tutje. Në vitin 2010 lansoi solo-albumin “Band of Joy”, të parin me bendin e tij të ri me të njëjtin emër. Kurse këtë vit ai pritet të publikojë antologjinë “Digging Deep: Subterranea”, që do të bëjë bashkë 30 këngë nga karriera solistike e Plantit, përfshirë edhe tri këngë të padëgjuara më parë.

“Hardh Fest”, që nisi si një festë pa mëtime ambicioze në vitin 2001 e me një traditë prej 19 vjetësh, njihet për faktin se solli disa legjenda të muzikës rock në Rahovec. Ronnie Romero, vokalisti ikonik i bendeve “Lords of Black”, “Rainbow” dhe “CoreLeoni”, bashkë me bendin nga Bullgaria “Eridan”, vjet ishin deserti kryesor i “Hardh Festit”. Më e mira deri më tani mbetet prurja e vitit 2017. Atë vit festivali solli ish-vokalistin e “Deep Purple” dhe “Rainbow”, Joe Lynn Turner. Synimet i kanë të mëdha edhe për këtë vit, ani pse bota po përballet me pandemi.

- Advertisement -

Më Shumë

Avokatja e familjes: Ka prova të mjaftueshme për zbardhjen e krimit të vrasjes së dyfishtë në Malishevë

Avokatja Fehmije Gashi-Bytyqi, në rastin e vrasjes së vëllëzërve Shani e Bahri Maloku ka hyrë vonë, jo krejt në fillim. Megjithatë në procesin gjyqësor ishte...

Odat ekonomike kërkojnë nga deputetët të votohet projektligji i rimëkëmbjes ekonomike

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda ekonomike amerikane në Kosovë kanë kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, të arrijnë konsensus për votim të...

Zemaj: Ditët në vijim do ta kemi Spitalin për COVID-19 me 500 shtretër

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se ditët në vijim do të jetë gati “Spitali për COVID-19” me 500 shtretër, në Prishtinë. Ai shton...

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u...

Vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës

Sot pritet të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Kosovës e filluar të enjten. Deputetët pritet të mblidhen në orën 13:00. Kjo seancë është vazhdim i...

Lëndohen dy gra në një aksident në Prizren

Dy gra kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e aksidentit nga një veturë të drejtuar nga një i dyshuar. Policia në raportin ditor ka bërë...

Një i vdekur dhe 46 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një person ka vdekur dhe 46 raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar sot në Kosovë. Rezultatet kanë dalë nga 664 mostra të marra nga...

100 euro false në Suharekë

Një rast me falsifikim parash është regjistruar në Suharekë, raporton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të martën, një mashkull ka raportuar...

Prizren, 8 aktakuza kundër tetë personave

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga Prokuroria Themelore në Prizren janë ngritur tetë aktakuza kundër tetë personave për...

Deputetja Duda Balje thotë se nesër do të votojë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka thënë se ajo do të votojë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Deputetja Balje ka pohuar se të gjithë...

Flet Zafir Berisha, i ka dy fjalë për pozitën e re si Koordinator i sulmeve kibernetike

Zv.ministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka konfirmuar se ka marrë pozitën e Koordinatorit Nacional për sulme kibernetike, shkruan GazetaBlic. Në një shkrim në...

Flasin nga Spitali i Prizrenit: 32-vjeçari u soll pa shenja jete

Besnik Shala, 32-vjeçar, u qëllua sonte për vdekje nga Policia e Kosovës, gjatë aksionit për arrestimin e tij në “Lagjen e Trimave” në Prizren,...

Përfshihet nga zjarri një fushë me shkurre në Kestrec të Dragashit

Në fshatin Kestrec të Dragashit raportohet se në rrethana të panjohura është përfshi nga zjarri një pjesë e fushës me shkurre, raporton PrizrenPress. Sipas Policisë,...

Mini-dilema ballkanike

Përfshirja e Kosovës në Mini-Schengenin Ballkanik pas më shumë se dy vjetësh refuzim nuk i ka zgjidhur dilemat rreth kësaj nisme.  Marrëveshja e Washingtonit nuk...

“Allahu të pranoftë shehid”, lutjet e shokëve të Qorrit që u vra nga Policia në Prizren

Besnik Shala, 32-vjeçari i njohur me nofkën “Qorri”, u vra nga policia në “Lagjen e Trimave” në Prizren, pasi fillimisht rezistoi arrestimin duke gjuajtur...

Gnabry: Bayern nuk ngopet, i duam të gjithë trofetë! Numri 7? Krenar

Ylli i Bayern Munchen, Serge Gnabry, ka folur për mediat gjermane pas një ndeshje të shkëlqyer që bëri kundër Schalke, ku shënoi tripletë dhe...

Lajmet e Fundit

Fushata e Trump me Kosovën

Shkodran Ramadani Më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nënshkruan “Marrëveshjen për normalizim ekonomik”...

Qeveria ndan mjete shtesë për policinë

Në mesin e shumë pikave të reja që Ministria e Shëndetësisë i ka publikuar lidhur me masat e reja për koronavirus, është edhe vendimi...

Qeveria lejon pjesëmarrjen e qytetarëve në ceremonitë fetare

Qeveria e Kosovës ka marrë masat e reja lehtësuese për COVID-19. Në një nga pikat e aprovuara, është edhe lejimi i ceremonive fetare, por në...

Qeveria miraton masat e reja, u zgjatet orari gastronomëve

Qeveria ka marrë masat e reja ndaj COVID-19 në mbledhjen e saj të premten. Në kuadër të tyre, gastronomisë i është zgjatur orari edhe...

Kamioneta godet këmbësoren në Prizren

Një aksident trafiku raportohet se ka ndodhur mbrëmë në Prizren. Sipas policisë, i dyshuari shtetas i huaj derisa ishte duke drejtuar kamionetën, ka goditur këmbësoren. Policia...