9.1 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

Haskuka flet për emërimin e drejtorit të ri të Arsimit, pas dorëheqjes së Susurit

Kryetari i Komunës së Prizrenit ka folur lidhur me rastin e emërimit të drejtorit të ri të Arsimit në këtë komunë, Gani Gërmizaj, pas dorëheqje së drejtorit të kaluar, Skënder Susuri.

Ai në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se Gërmizaj i ka të gjitha predispozitat nga aspekti etik dhe nga aspekti i qasjes ndaj punës.

“Ai është poashtu një mësimdhënës i cili është i edukatës fizike dhe normal ka qenë në sistemin arsimor të Prizrenit do të punoj në ekip, unë mendoj që si person i ka të gjitha predispozitat nga aspekti etik nga aspekti qasjes ndaj punës dhe mendoj që këto janë kriteret e mjaftueshme për me besu që do të kryej detyrën në mënyrën ma të mirë të mundshme”,  ka thënë Haskuka.

Ai ka folur edhe për projektet që do të realizohen në këtë duke filluar nga projektet në qendrën historike të Prizrenit, projekt ky i financuar  nga UNDP-ja.

“Për qendrën historike kemi disa projekte të cilat i kemi fillu, një është me UNDP-në si për shembull për ruajtjen e trashëgimisë kulturore, një është  me Bashkimin Evropian, me ministrinë e Kulturës dhe me Ambasadën Britanike. Është bërë planifikimi i rindërtimi i 18 shtëpie të vjetra aty ka pasë edhe pasoja me njerëz edhe ajo rrugicë “Marin Barleti” do të kthehet siç ka qenë më përpara do t’i kthehet pamja e vjetër, për qendrën historike, e kemi bë rregulloren për qendrën historike”, u shpreh Haskuka

Ai më tutje tha së të gjithë ato prona që kanë qenë të uzurpuara i kanë pastruar nga uzurpatorë.

” Të gjitha uzurpimet të cilat kanë qenë në qendrën historike i kemi pastru, tani ka pamje tjetër qyteti në qendrën historike. Ne do të vazhdojmë punimet, këtu kemi një marrëveshje me KEDS-in që të gjitha kabllot elektrike me i fut nën tokë që me u pastru edhe në aspektin vizual”, tha ai për EO.

Ditë më parë, ish drejtori Susuri tha se partia e tij nuk e përkrahi dhe se ka pasur presion lidhur me konkurse për punë në sektorin që e udhëheq.

- Advertisement -

Më Shumë

Mjeku nga Prizreni tregon se si trembet ariu (Video)

Profesori dhe Specialisti i Protetikës Stomatologjike, dr. Kujtim Shala, tregon se si duhet të trembet ariu, në rastet kur njerëzit përballën me të. Sipas tij,...

Modelja del komplet e zhveshur rrugëve të Nju Jorkut

Modelja e famshme, Naomi Campbell, vazhdon të mbetet një ndër emrat që po shënon histori në botën e modelizmit. Supermodelja ka pozuar së fundmi nudo...

Asnjë rast me ethe hemorragjike në Malishevë

Komuna e Malishevës ka njoftuar se nuk ka asnjë rast me ethe hemorragjike në këtë komunë. Sipas një njoftimi për media, shtabi komunal për menaxhimin...

COVID-19, nuk i frikëson prizrenasit

Pak centimetra po i ndajnë nga njëri-tjetri. Këta prizrenas këtë të shtunë po sfidojnë rrezikun e përhapjes së COVID-19, për të blerë simite. Ndonëse janë...

Nga e enjtja, 16 orë lëvizje pa kufizime, hapen edhe objektet fetare

Faza e tretë e lehtësimit të masave do të nisë më herët se që ishte menduar. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë...

Policia e Prizrenit merret me identifikimin e personave të tjerë që kontaktuan 12 zyrtarët e infektuar me COVID-19

Pas rastit të parë të zyrtarit policor në rajonin e Prizrenit, i cili rezultoi pozitiv me COVID-19, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës...

Pako e Rimëkëmbjes Ekonomike, këto janë 11 masat që janë përfshirë në të

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi në një konferencë për media ka prezantuar Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike, vlera e së cilës pritet të...

“Break My Heart” nga Dua Lipa me mbi 100 milionë klikime

Pak muaj i janë dashur këngës së Dua Lipës “Break My Heart” për të arritur mbi 100 milionë klikime. Këtij faktit i është gëzuar edhe...

PDK-ja në Prizren: Përherë përkulemi para martirëve të ‘Tusuzit’

Partia Demokratike e Kosovës në Prizren, ka përkujtuar masakrën në lagjen ‘Tusuz’, në 21 vjetorin e gjenocidit serb, ku u masakruan 27 civilë të...

Gjashtë vjet pas atentatit, Prokuroria dështon të zbardhë vrasjen e Elvis Pistës

As pas gati gjashtë vjetësh, organet e hetuesisë nuk kanë arritur që t’i bien në gjurmë vrasësit apo vrasësve të ish-kandidatit për deputet nga...

Kurti: Duhet të kemi zgjedhje, është në pyetje shëndeti i demokracisë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka kërkuar sërish zgjedhje, duke thënë se ngërçi institucional shfaqet vetëm kur përjashton zgjedhjet. Përmes një postimi në Facebook, Kurti...

Aksident në Suharekë, motoçiklisti godet një veturë

Dje rreth orës 14:15 ka ndodhur një aksident trafiku në Suharekë, ku si pasojë një person ka marrë lendime trupore, transmeton PrizrenPress. Policia përmes raportit...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Dështimet e Albin Kurtit

SEREMB GJERGJI Udhëheqja e Qeverisë së Kosovës nga z. Albin Kurti, u pa si një shpresë për një ndryshim pozitiv për të gjithë. Por tri...

Liria e Prizrenit, FFK-së: Do të ankohemi në CAS

Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit të Kosovës ka marrë vendim për pezullimin e Ligës së Parë. Mirëpo ky vendim nuk i ka pëlqyer aspak...

Malisheva s’ka raste të reja me koronavirus qe 23 ditë

Në 23 ditët e fundit nuk është konfirmuar asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë. Aktualisht në këtë komunë janë vetëm dy raste...

Lajmet e Fundit

ShBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e...

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...