23.6 C
Prizren
E enjte, 24 Shtator, 2020

Haskuka: Kalldrëmi nuk është zëvendësuar me kubëza e as asfalt

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka thotë se asnjë rrugë apo rrugicë që ka qenë e shtruar me kalldrëm nuk është mbuluar me kubëza apo me asfalt.

“Fotografitë që janë plasuar sot kanë të bëjnë me një rrugicë e cila ka qenë e pa-shtruar më parë, pra si mund të shihet nga fotografitë, ka qenë rrugë me zhavor dhe baltë”, shkruan Haskuka.

Postimi i plotë i Haskukës

Sot janë publikuar disa lajme të rreme gjoja se një rrugë me kalldrëm në lagjen e “Nënkalasë” është mbuluar me kubëza betoni. Kjo është e PAVËRTETË dhe është për të keqardhur që këto dezinformata po plasohen edhe nga insitucionet përgjegjëse.
Së pari dua të njoftoj që asnjë rrugë apo rrugicë që ka qenë e shtruar me kalldrëm nuk është mbuluar me kubëza apo me asfallt.

Fotografitë që janë plasuar sot kanë të bëjnë me një rrugicë e cila ka qenë e pa-shtruar më parë, pra si mund të shihet nga fotografitë, ka qenë rrugë me zhavor dhe baltë.
Për hir të informimit të publikut ju njoftoj se Komuna e Prizrenit të gjitha intervenimet në zonën e “Nënkalasë” deri më tani ka bërë për kthimin e kalldrëmit me gurë të lëmuar dhe shumë rrugë dhe rrugica tani kanë pamjet që mund të shihni edhe nëpër fotografi.
Nga të gjitha këto rrugë dhe rrugica vetëm një pjesë e një rrugice me gjatësi 50 metra është shtruar me kubëza, e cila u plasua si lajm i ditës për “krim arkitektonik”.
Sidoqoftë unë sot kërkova shpjegime nga Drejtoria e Shërbimeve Publike pse kjo pjesë e rrugicë është shtruar me kubëza, ku DSHP-ja më njoftoi se “Kjo rrugë nuk ka qenë e shtruar më parë me ndonjë material dhe me kërkesën e banorëve është bërë shtruarja e saj me kubëza, ngase lidhet me rrugën tjetër kryesore për kala, e cila gjithashtu është rrugë me kubëza (e shtruar shumë më herët). Po ashtu arsyeja është se kjo është rrugë do të përdoret për furnizime me materiale ndërtimore dhe punime me makineri të rënda gjatë ndërtimit të objekteve apo renovimit të tyre në këtë pjesë të lagjes, si dhe për të ofruar çasje për persona me aftësi të kufizuara”.

Së fundi, dua t’ju njoftoj që i gjithë projekti ka pëlqimin nga QRTK dhe lejen ndërtimore nga Drejtoria e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor (nr.04-353/02-135318 dt.19.03.2019). Projekti është hartuar duke pasur parasysh edhe kërkesat e banorëve të asaj lagjeje dhe janë përdorur këto tri materiale për mbistrukturë: me gurë kalldrëm të lëmuar është bërë rehabilitimi i dy rrugëve ekzistuese e cila ka qenë pjesa më e madhe sipas këtij projekti, pjesa te shkallët me gurë të përpunuar me forma të rregullta gjeometrike dhe një rrugë me gjatësi 50m është punuar me kubëza betoni, e cila gjithashtu ka qenë e paraparë në kuadër të projektit.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: “I pasigurt në shtëpi”

Janë bërë më shumë se një vit nga vdekja e nënës së A. H.  Hatije Dina vdiq në moshën 54-vjeçare në rrethana të dyshimta, të...

Dragash: Dënohet me 300 euro i pandehuri pasi që pranojë fajësinë për rrezikim të trafikut publik

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të enjten, ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të pandehurit Dardan Sinani, i cili akuzohej për veprën penale...

VIDEO/ Djaloshi nga Prizreni tenton të hajë 50 qebapa

Një djalë nga Prizreni tenton të hajë 50 qebapa. Për më shumë shikoni videon në vijim nga minuta 15-të: https://www.facebook.com/KlanKosovaOfficial1/videos/755165418660667

Dy shtëpi banimi përfshihen nga zjarri në Malishevë, lëndohet një zjarrfikës

Dy shtëpi banimi në fshatin Carrallukë të Malishevës janë përfshirë sot nga zjarri. Në përpjekje për të shuar zjarrin, lëndime të lehta trupore ka...

Rusia pritet ta regjistrojë vaksinën e dytë potenciale kundër COVID-19

Rusia është duke pritur që të regjistrojë vaksinën e dytë potenciale kundër COVID-19 deri kah mesi i muajit tetor. Kështu ka raportuar agjencia e lajmeve...

Deputeti kapet duke parë porno në parlament

Një deputet tajlandez u kap duke parë një film porno në celularin e tij. Ronnathep Anuwat po shihte porno teksa në parlament po zhvillohej...

E nis ditën në terren, kryetari Bali Muharremaj: Puna për rregullimin e ambientit nis herët

Ai ësht një nga kryetarët më aktiv të komunave. Përherë afër qytetarit e në shërbim të tyre, është ky Bali Muharremaj, i pari i Suharekës. E...

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

Nga një muaj paraburgim dy të dyshuarve për “vjedhje grabitqare” në Prizren

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në...

“Luftë” mes policisë dhe problematikut nga Prizreni, historia e tentim vrasjeve dhe vrasja e mbrëmshme e “Qorrit”

Besnik Shala i njohur me nofkën “qorri” u vra të martën në mbrëmje nga ana e zyrtarëve të Policisë së Kosovës në “Lagjen e...

Vijnë në jetë 25 fëmijë në Prizren

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 25 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë...

I riu që u vra nga policia në Prizren flinte në varreza derisa ishte në arrati

Një 32 vjeçar është vrarë nga Polica e Kosovës, familjarët thonë që viktima është dashur të ishte në burg e jo i vdekur. Besnik Shala,...

Morata kryen testet mjekësore me Juventusin

Juventusi ka konfirmuar se Alvaro Morata është duke iu nënshtruar testeve mjekësore në J|Medical. Sulmuesi spanjoll do të transferohet në Torino në formë huazimi nga...

Mytaher Haskuka synon edhe një mandat – “PDK-ja tashmë është histori e hidhur e Prizrenit”

Në vitin 2021, Mytaher Haskuka, do të synojë edhe një mandat për kryetar të Prizrenit, nëse kandidatura e tij pranohet nga Lëvizja Vetëvendosje. Kështu ka...

Munishi i lumtur me fitoren, thotë se Besa i vuri në vështirësi dhe se rezultati i lartë nuk është real

Ballkani e nisur në mënyrë më të mirë edicionin 2020/21 në Superligën e Kosovës, ku ka shënuar fitore në ndeshjen hapëse ndaj Besës së...

Miley Cyrus më joshëse se kurrë, pozon në shtratin e kuq

Ylli botëror, Miley Cyrus njihet gjithmonë për paraqitjet e saj ekstravagante. Ajo së fundi ka relalizuar një set të ri fotografik ku po duket e...

Lajmet e Fundit

Ibra del pozitiv në testin për COVID-19

Futbollisti i Milanit, Zlatan Ibrahimoviq, ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Klubi i njohur italian ka njoftuar të enjten se suedezi 38-vjeçar do të...

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

Muharrem Qena, artisti shumëdimensional që ia kushtoi një jetë artit

Shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar, Muharrem Qena, lindi në 25 Qershor të vitit 1934 në Mitrovicë. Muharrem Qena është njëri prej themeluesve të skenës teatrore dhe të këngës argëtuese shqiptare. Ai punoi si...

Paralajmërohet ndryshim i çmimit për regjistrim të automjeteve

Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli, ka paralajmëruar se nga viti i ardhëm çmimi i polisave të sigurimit të detyrueshëm të automjeteve (TPL), do...

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u...