13.8 C
Prizren
E hënë, 1 Qershor, 2020

Haskuka raporton për masat e marra kundër virusit COVID-19

Kryetari i Kmunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në një konferencë për media, ka folur për masat që janë marrë kundër virusit COVID-19.

“Në Komunën tonë për të menaxhuar këtë situatë kemi krijuar Shtabin Emergjent qysh më 11 mars, ku të përfshirë janë edhe institucionet e tjera jashtë Komunës siç janë Spitali Rajonal, Policia e Kosovës, FSK-ja, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik dhe kompanitë publike rajonale”, ka thënë Haskuka.

“Nëpërmjet Drejtorisë së Shëndetësisë kemi krijuar kontroll të gjendjes shëndetësore të të ardhurve nga pika kufitare në Morin dhe kemi riorganizuar sistemin e Kujdesit Parësor Shëndetësor duke iu përshtatur masave preventive për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Gjithashtu kemi blerë edhe pajisje mbrojtëse për punonjësit shëndetësor”.

“Në aspekt të organizimit të punës, kemi reduktuar stafin dhe kemi organizuar punën për funksionim në distancë nëpërmjet internetit duke vazhduar t’i ofrojmë të gjitha shërbimet administrative të Komunës”.

“Me Drejtorinë e Arsimit që nga dita e parë kemi punuar në organizimin e mësimit nga distanca dhe ende pa u funksionalizuar sistemi nga Ministria e Shëndetësisë, kemi shfrytëzuar mënyrat alternative për të ofruar mësime online tek nxënësit”.

“Gjithashtu kemi ofruar ndihmë me pako ushqimore për familjet me gjendje të rëndë ekonomike, përfshirë këtu edhe familjet që nuk janë në kategoritë sociale por që kanë nevojë për ndihmë. Deri më tani kemi shpërndarë rreth 700 pako ushqimore dhe kështu do të vazhdojmë edhe në ditët në vijim. Kurse me qëllim të mbështetjes së qytetarëve nga aspekti psikologjik, kemi filluar të japim këshillime psikologjike nga psikologët profesionalë nëpërmjet Qendrës së Thirrjeve”.

“Në anën tjetër me bashkëpunimin e suksesshëm mes Inspektoratit komunal dhe Policisë së Kosovës jemi kujdesur që të bëjmë mbikqyrjen e respektimit të masave të marra nga Qeveria e Kosovës dhe institucionet relevante, siç janë mbyllja e disa bizneseve hoteliere, ruajtja e distancës mes qytetarëve etj”.

“Si masë tjetër mbrojtëse, kemi bërë edhe dezinfektimin e hapësirave të ndryshme përfshirë objektet publike të komunës së Prizrenit, qendrat e Mjekësisë Familare, hapësirat publike, hyrjet dhe ashensorët e banesave kolektive etj. Dezinfektimi i hapësirave po vazhdon edhe më tej në baza periodike”.

“Ne kemi krijuar edhe një vend të përshtatshëm për karantinë, duke e përgatitur pushimoren në Nashec për këtë qëllim. Këtu kemi bërë gëlqerosjen, dezinfektimin dhe pajisjen e të gjitha objekteve me pajisje të nevojshme. Pushimorja e shndërruar në karantinë do të mbetet si vend alternativ që mund të përdoret në rast nevoje, me kapacitet prej 60 personave”.

“Për fund, lus qytetarët edhe njëherë që t’i respektojnë masat mbrojtëse, të rrijnë sa më shumë në shtëpi, të mbajnë distancën me të tjerët dhe të kenë kujdes të shtuar për higjienën personale, ngase kjo është mënyra më e mirë për ta luftuar këtë virus”. /PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Liria e Prizrenit, FFK-së: Do të ankohemi në CAS

Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit të Kosovës ka marrë vendim për pezullimin e Ligës së Parë. Mirëpo ky vendim nuk i ka pëlqyer aspak...

Vetëm edhe një rast aktiv me COVID-19 në Malishevë

Sot është shëruar edhe një person nga Komuna e Malishevës, i cili ishte i prekur me COVID-19, duke e quar numrin e të shëruarve...

Abrashi (VV): Një vendim ndryshe i Gjykatës Kushtetuese nga viti 2014, është standard i dyfishtë ndaj VV-së

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka thënë që një vendim ndryshe i Gjykatës Kushtetuese nga ai i vitit 2014, nuk do të ishte...

Suharekë, i dehur kanos dhe pengon policët në detyrë

Në fshatin Grejçec të Suharekës është arrestuar një person pasiqë ka kanosur zyrtarët policor, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Kalaja e Prizrenit

Kalaja e Prizrenit është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren. Ky objekt pasqyron identitetin tonë kombëtar dhe kulturor në vend . Ky monument konsiderohet...

Po e presim vendimin e kryesisë se cilat do të jenë format tona të kundërshtimit

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, i cili i hapi rrugë formimit të qeverisë së re me mandatar Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, po...

Prindërit e këngëtares së njohur shqiptare infektohen me COVID-19

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka deklaruar se prindërit e saj janë diagnostikuar me Còvid-19. Këtë periudhë, e përjetoi me stres të madh...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Rexhaj: Albin Kurti nuk ka grup, por Hashim Thaçi le të mbahet mirë

eputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka komentuar akuzat e presidentit të vendit, Hashim Thaçi, ndaj kryeministrit në...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

“Censuruesja” e re e filmave Corona – A do të shohim më puthje në ekran?

Si do të dukej filmi “Bashkë me erën”, nëse Clark Gable dhe Vivien Leigh, në rolet e Rhett Butler dhe Scarlett O’Hara, nuk do...

23 vjet nga vdekja e Shkrelit

Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë aktuale shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë: e...

Amerika Latine, epiqendra e re e koronavirusit

Amerika Latine ka tejkaluar Evropën dhe Shtetet e Bashkuara me numrin e përditshëm të të infektuarve me koronavirus, tha drejtorja e Organizatës Pan-Amerikane të...

Milot Rashica drejt këtij klubi italian

Ylli i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica mund të përfundojë në Serie A.Gennaro Gattuso është hedhur në sulm për të kërkuar një zëvendësues për...

Lajmet e Fundit

“Koronavirusi mund të ketë qenë në Evropë që në nëntor”

“Koronavirusi mund të ketë mbërritur në Evropë në fillim të nëntorit të vitit të kaluar”. Ky eshte zbulimi i bere nga shkencëtarët francezë, saktesisht...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Këto lagje të Prizrenit sot do të mbesin gjashtë orë pa ujë të pijes

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se sot në gjashtë lagje të Prizrenit do të iu ndërpritet furnizimi me...

Nis faza e tretë e lehtësimeve, Kryetari i Prizrenit thotë se tani varet nga disiplina individuale

Nga sot Kosova ka hyrë në fazën e tretë të lehtësimit të masave kundër pandemisë COVID-19. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se për...

Kolona të gjata në Morin, vëllezërit shqiptar ia mësyjnë Kosovës (Video)

Qindra qytetar nga Shqipëria me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytezuar hapjen e kufinjeve pas një periudhe izolimi thuajse tre mujore....