8 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

I vonuari gjithmonë ka paguar çmimin

Shkruan:  Adem Gavazaj

Ftesat që po marrin udhëheqësit dhe lugëtarët e UÇK-se nervozojnë. Këto ftesa nga prokuroria e Gjykatës Speciale duhet të kuptohen si ftesa për tu gjykuar njerëzit që kanë prishur rendin e ri botëror të njerëzimit. Kështu do të thoshte edhe Yuval Noah Harari historiani më me ndikim tek pushtetarët politik, ideologjik e ekonomik, të botës së sotme.

Këso far ftesash, kanë marrë e do të marrin,:1)Të gjithë të “fuqishmit”, nëpër botë që iniciojnë luftëra, ose që i kundërvihen me forcë iniciuesve të luftërave 2) Do të marrin ftesa të gjithë të fortët politik neper shtete të ndryshme që lejojnë, me kriminalitetin, imoralitetin dhe hajdutërinë e tyre varfëri ekstreme në popull.

Tre problemeve më të mëdha botërore që janë varfëria ekstreme, lufta dhe epidemitë duhet të mos ndodhin, sepse zhvillimi i sotëm teknik dhe teknologjik nuk len vend për to, shkruan Yuval Noah Harari në librin e tij “Homo Deus”.
Mbrojtësit në këtë kohë të dukurive siç janë varfëria, lufta, epidemitë janë politikanët, të cilët, si të tillë duhet të izolohen ose duhet të frikësohen, do të thoshte Harari. Parimin për izolimin ose frikësimin e këtyre tipave, të fuqishmit e rendit të ri botëror e kanë vënë në jetë dhe është funksional.

Kjo e vërtet, e vënë në jetë nga rendi i ri botëror po shihet shumë qartë në Kosovë dhe në Shqipëri.
Në Kosovë u “detyruan” deputetët te votojnë Gjykatën Speciale. Kjo gjykatë dihej se do ti dënonte ose frikësonte udhëheqësit dhe prestarët e UQK-se. Megjithatë forcat latente te rendit të ri botëror, i bënë më të zëshëm, deputetët që kishin ardhur në parlament nga rrjedha e UÇK-së. Që ta votonin këtë gjykatë.

Edhe në Shqipëri u “detyruan” parlamentarët,nga forcat latente që ta votojnë reformën në drejtësi edhe pse e dinin të fortët e politikës se, ajo reformë do ta dëmtojë shtratin e tyre, të kriminalitetit, hajdutërisë dhe imoralitetit.
Gjykata Speciale për UQK-ne(Krimet e luftës) në Hagë,e iniciuar nga rendi i ri dhe e votuar nga Parlamenti i Kosovës po ec rrugës për dënimin ose frikësimin e pjesëtarëve të UÇK-së po bënë ftesa, ndoshta kanë mbet edhe pak ftesa dhe dot fillohet me gjykimin e aktakuzave të ngritura si kundër vënës të iniciuesve të luftës në Kosovë…
Edhe reforma ne drejtësi e iniciuar dhe e imponuar nga të fuqishmit e rendit botëror në Shqipëri, nuk ka të ndalur… Këtë konstatim po e thonë të fuqishmit e rendit të ri botëror. Ata po thonë se Reforma në drejtësi është në rrugën e duhur dhe shumë shpejtë do të japë shqiptarëve, sistemin gjyqësor që meritojnë… Në Shqipëri Reforma në drejtësi është e orientuar kundër varfërisë.

Dihet dhe shihet shumë qartë nga të gjithë, se varfëria,në Shqipëri është pasojë e më të fuqishmëve të politikës.
Me dënimin ose frikësimin e pjesëtarëve të UÇK-së në Kosovë Rendi i ri botëror tregon se nuk dënohen vetëm iniciuesit e luftës por edhe kundër vënësit e e luftës së iniciuar.

Me reformimin e drejtësisë në Shqipëri do të dënohen pushtetar të fuqishëm të lidhur me kriminalitetin,hajdutërinë dhe imoralitetin.

Me veprimet dhe sjelljet e tyre, politikanët në Kosovë dhe në Shqipëri shqiptarë, janë vonuar në kuptimin e rendit të ri botëror. Dihet çdo vonesë ka çmimin e vet. Kësaj radhe vonesën për moskuptimin e programit të ri botëror për njerëzimin do ta paguajnë vet politikanët shqiptar, e jo populli si përherë. Çmimi: ose do rrinë në burg, ose do të frikësohen se do ti rrinë në burg. Fatkeqësi për udhëheqësit dhe luftëtarët e UQK-se, Nuk kanë pasur ata zgjedhe tjetër. Por rendi i ri është ky. Kjo fatkeqësi e tyre do të lexohet krenari-lavdi për ta.

- Advertisement -

Më Shumë

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Lansohet faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka njoftuar se sot është lansuar faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19. Ai ka bërë të...

Policia e Prizrenit ndalon deputetin Rasim Demiri

Deputeti Rasim Demiri është ndaluar sot nga policia në Prizren. Zëdhënësi i Policisë në Prizren, Shaban Osmanollaj tha se gjatë kontrollit në një fshat janë...

Të rejat e fundit nga Prizreni, ku një mjek u testua për Covid-19

Ndërsa në Urgjencën e QKMF’së në Prizren tash e sa ditë në punë nuk po del njëri nga doktorët. I njëjti kishte pasur kontakte me...

Ish e dashura e Neymar të lë “pa mend” me fotot e fundit

Bukuroshja kroate, Sara Vucelic, u bë e njohur pas historisë së dashurisë me yllin brazilian Nejmar.Marrdhënia e tyre zgjati vetëm disa muaj, teksa çifti...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Nagac

Në fshatin Nagac të komunës së Rahovecit, sot janë përkujtuar, nderuar dhe janë bërë homazhe për dëshmorët Nesimi Elshani dhe Habib Gashi, si dhe...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Kryeministri irlandez i rikthehet punës si mjek për të ndihmuar gjatë krizës së koronavirusit

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, është rikthyer në praktiken mjekësore dhe do të punojë në një turn gjatë javës, gjatë kohës së koronavirusit, ka...

Në Shqipëri shërohen 13 pacientë me COVID-19, në total janë shëruar 89 persona

Në 24 orët e fundit, në Shqipëri janë testuar 112 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19. Ministria...

Interi i thërret lojtarët të kthehen në Itali

Ndonëse në të gjithë Italinë mbizotëron pesimizmi se do të jetë gati-gati e pamundur që të përfundojë sezoni aktual, I ndërprerë për shkak të...

Quni uron homologen maqedonase për pranimin e Maqedonisë në NATO

Ministri i mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni i ka shkruar letër urimi, ministres së Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë Veriore Radmila Shekerinska, me rastin e...

Zbulohet e dashura e reperit Buta

Ndonëse ka tentuar që jetën private ta mbajë sa më të fshehtë, “Prive.al”, sapo ka zbuluar të dashurën e reperit Buta. Burime për ta kanë...

I infektuari ishte në vetizolim në lagjen “Ortakoll” të Prizrenit , pas khtimit nga Bullgaria (Video)

Në komunën e dytë më të madhe në vend për kah numri i banorëve, atë të Prizrenit, është shënuar rasti i parë me Covid-19. Drejtori...

Arrestohet Mytaher Haskuka, nuk e respektoi orën policore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është arrestuar nga policia, për mosrespektim të orës policore. Arrestimi i tij, është bërë rreth orës 23:00, gjatë kohës sa...

Smajl Latifi: S’kemi asnjë rast me koronavirus, tash nuk kërcënohemi nga paraqitja e tyre

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se gjendja sa i takon situatës me Koronavirusin është stabile. “Nuk kemi asnjë rast të dyshuar...

Shërohet edhe personi dytë nga Malisheva, i prekur me COVID-19

Bazuar në raportet dhe kontaktet e rregullta me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, sonte në ora 21:02, përmes postës elektronike, është konfirmuar...

Lajmet e Fundit

Lansohet faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka njoftuar se sot është lansuar faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19. Ai ka bërë të...

Komuna e Malishevës më e prekura nga koronavirusi, 44 të infektuar

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ka bërë të ditur se pesë raste të reja janë konfirmuar pozitiv me virusin kinez Covid-19. Rastet pozitive janë...

Koronavirusi dhe seksi

Edmond Tupja Kohë shumë të vështira kanë ardhur për njerëzimin, sidomos për shqiptarët që, si tërë popujt e vendeve me diell e det, por sidomos...

Kryeministri irlandez i rikthehet punës si mjek për të ndihmuar gjatë krizës së koronavirusit

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, është rikthyer në praktiken mjekësore dhe do të punojë në një turn gjatë javës, gjatë kohës së koronavirusit, ka...

Prizren, 25 mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, dalin negativë

Mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, kanë dalë negativë. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se ky është një...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!