24.2 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

Kompania Elkos Group ndihmon 200 familje në Malishevë

Situata e krijuar si pasojë e virusit Covid-19 sikur në tërë vendin edhe në Malishevë ka ndikuar në furnizimin me gjëra ushqimore për familjet të cilat jetojnë në kushte jo të mira socio-ekonomike.

Këto familje e kanë të më të vështirë të sigurojnë rezerva ushqimore, por donatorët e ndryshëm bashkë me Komunën e Malishevës po i sigurojnë ushqimet për të gjitha këto familje.

Një gjë të tillë e ka bërë sot edhe Elkos Group duke dhuruar nga një pako ushqimore për 200 familje në nevojë.

Kompania Elkos Group këto ndihma ia ka dorëzuar Shtabit Komunal për Menaxhimin e Situatës me Covid-19, derisa kryetari i komunës Ragip Begaj e ka falënderuar kompaninë për këtë donacion.

“Në emër të Komunës së Malishevës e falënderoj Elkos-in për këtë donacion jetik për familjet në nevojë, pasi përmes kësaj ndihme kemi siguruar mbulimin e nevojave elementare për 200 familje. Në vazhdimësi kam bërë thirrje tek qytetarët që të mos brengosen për furnizim me gjëra ushqimore, pasi edhe komuna, por edhe donatorët, siç është Elkos që sot ka sjellë këto ndihma, do të kujdesen për të gjithë ata që kanë nevojë”.

Begaj ju ka bërë thirrje qytetarëve që të zbatojnë udhëzimet për kujdesin e shtuar për t’u mbrojtur nga ky virus.

“Respektoni udhëzimet – mos dilni pa nevojë, mbani distancën sociale dhe për çdo ankesë thirrni në komunë, pasi jemi 24 orë në shërbimin tuaj. Ta mposhtim këtë sëmundje globale me kujdes dhe me zbatim të udhëzimeve, derisa sa i përket gjërave ushqimore do të kujdesemi për të gjithë që kanë nevojë. Të mos krijomë panik dhe të mos shqetësohemi, por thjesht me kujdesin tonë mund ta mposhtim shpejt këtë virus”.

- Advertisement -

Më Shumë

Avdullah Hoti raporton në Kuvend për dialogun Kosovë-Serbi

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancën plenare pas pushimit që pati, transmeton Klan Kosova. Në seancën e parë do të jetë vazhdimi i...

Mbi 11 mijë pacientë me COVID-19 të shëruar në Kosovë

Rastet me Covid-19 në Kosovë, ditëve të fundit kanë shënuar rënie të theksuar. Deri më tani 14.496 kosovarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Numri i përgjithshëm...

Rahovec, 27 qytetarë kanë humbur jetën deri më tash nga COVID-19

Në komunën e Rahovecit deri më tash kanë humbur jetën 27 qytetarë nga koronavirusi, derisa 40 raste janë aktive me këtë virus. Këtë e ka...

Në Prizren hapet “Muzeu Lëvizës-Tirana vjen tek ti”

Me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet të Shqipërisë në qytetin historik në Prizren është hapur “Muzeu Lëvizës – Tirana vjen tek...

Sindikata ankohet në Kuvend, 75 përqind e policëve në kredi

Kryetarja e Sindikatës së Policisë së Kosovës, Valbona Kamberi, para deputetëve në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe të Mbrojtjes, ka treguar për disa...

Muriqi pritet të arrijë të dielën në Itali, e pret vizën e punës

Lazio pret Vedat Muriqin, sulmuesin shqiptar të marrë nga Fanerbahce për 18 milion euor, plus dy bonuse. Një goditje e shënuar nga Igli Tare disa...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Një person i kërkuar nga organet e drejtësisë është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës, transmeton “PrizrenPress”. “Në bazë të...

Tre të vdekur e 43 raste të reja me COVID-19

Tre persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar 43 raste të reja me koronavirus. Numri total i...

Fetah Rudi shërohet nga COVID-19

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Fetah Rudi, është shëruar nga koronavirusi. Ai njoftoi përmes Facebook-ut se sot madje edhe është liruar nga spitali. Ka treguar edhe për...

Me allti në “Shatërvan” të Prizrenit

Policia ka konfiskuar një pistoletë me pesë copë fishekë në “Shatërvan” të Prizrenit. I dyshuari është arrestuar. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që gjatë...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Sot nis faza e parë e vitit të ri shkollor

Pas një pushimi prej disa muajsh, sot në shkollat e Kosovës do të fillojë faza e parë e vitit të ri shkollor. Bazuar në vendimin...

Kërcënohet një polic në Suharekë

Është kërcënuar një polic në Suharekë I dyshuari është arrestuar. “Pas shqiptimit të tiketës për kundërvajtje në komunikacion, i dyshuari mashkull kosovar e ka kanosur zyrtarin...

Deputeti kapet duke parë porno në parlament

Një deputet tajlandez u kap duke parë një film porno në celularin e tij. Ronnathep Anuwat po shihte porno teksa në parlament po zhvillohej...

Flet Lutfi Çollaku që iu sulmua furra në Serbi: S’kam pasë telashe me askënd

Lutfi Çollaku nga Prizreni është pronar i furrës “Banat Çollaku” në qytetin Bela Crkva, një komunë e rajonit të Vojvodinës, që mbrëmë iu sulmua...

Neymar shërohet nga COVID-19, i gatshëm për ‘Le Classique’ ndaj Marseille

Paris Saint-Germaini ka marrë një shtytje të madhe nga lahmi se Neymar e ka fituar betejën me COVID-19 dhe do të jetë në skuadër...

Lajmet e Fundit

Covid 19/ Britania në gjendje alarmi, urdhëron spitalet të sigurojnë shtretër shtesë

Spitalet në Britani janë njoftuar të sigurojnë shtretër shtesë pasi një valë e dytë nga pandemia e Covid 19 pritet të vijë së shpejti,...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...