22.6 C
Prizren
E martë, 4 Gusht, 2020

MMPH-ja aprovon ankesën e Totajt, për renovimin e objektit të PDK-së në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, është ankuar në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, pas pezullimit të lejes për renovim të objektit të selisë së PDK-së, nga Drejtoria për Urbanizëm dhe Planifikim Hapësinor e komunës së Prizrenit.

Pas shqyrtimit të ankesës nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, përkatësisht nga organi i shkallës së dytë i departamentit ligjor ka aprovuar ankesën e tij.

“Aprovohet si e bazuar ankesa e Shaqir Totaj-kryetar i PDK-së dega në Prizren, si dhe anulohet aktvendimi i datës 5 korrik 2019, për pezullimin e lejes nga Drejtoria për Urbanizëm dhe Planifikim Hapësinor”, thuhet në aktvendim.
PDK ka akuzuar sërish kryetarin e Komunës, Mytaher Haskuka, për ndërprejrn e punimeve të objektit.
“Me këtë vendim Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor e nxjerr Drejtorinë e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor të komunës së Prizrenit si organ jo serioz, ku në rastin konkret të paktën për qështje morale, do duhej të jepte dorëheqje drejtori komunal i DUPH-së, për këtë veprim skandaloz rreth pezullimit të lejes, vetëm 24 orë pas lejes për renovim të zyreve të PDK-së”, thuhet në reagim të PDK-së në .

“Gjithashtu më skandaloze këtë veprim e vërteton edhe kryetari i komunës së Prizrenit, amatori politik Myta, i cili theksoi se pasi është lëshuar leja për renovim, nuk janë plotësuar të gjitha specifikacionet, ndërsa në vendimin e MMPH-së deklarohet e kundërta, duke na dhënë të drejt renovimi në objektin e PDK-së dega në Prizren dhe duke e shpallë vendimin për pezullim të lejes si të pa ligjshëm”.

“Pas kësaj situate të krijuar ky pushtet dhe ky koalicion, duhet që sa më shpejt të lëshoj rrugë për zgjedhje të jashtëzakonshme, sepse dita e ditës po e dëshmojnë jo-profesionalizmin sesi qeveriset me pushtetin lokal, sepse këta amatera politik me veprime të tilla po abuzojnë me pozitat e tyre, dhe në fund më së keqi po e pëson qytetari i Prizrenit, me veprime të tilla prej adoleshentësh, duke e degraduar skajshmërisht funksionimin normal, nga keq-qeverisja e koalicionit jo-parimor”./PrizrenPress.com/

 

Kliko vendimin

file:///C:/Users/PC/Desktop/Vendimi%20i%20Ministrise%20se%20Mjedisit%20dhe%20Planifikimit%20Hapesinor.pdf

- Advertisement -

Më Shumë

Hoti bën diagnozë nga distanca: Me gjasë kushdo që ka marrë pjesë në tubimet e mbrëmshme është prekur me COVID-19

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se kushdo që ka marrë pjesë nëpër qendrat në kundërshtim me vendimet e Qeverisë me gjasë është prekur nga...

Haxhillëku, asnjë pelegrin nuk është infektuar me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka deklaruar se asnjë pelegrin që ka marrë pjesë në haxhillëkun e këtij viti nuk është infektuar me...

10 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 237 numri i viktimave

10 vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtori i Institutit Kombëtar...

Immobile, golashënuesi më i mirë në Evropë

Sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile, është vendosur të bashkohet me një klub ekskluziv si lojtari me më së shumti gola të shënuar në Evropë...

Vdes edhe një mjek në Kosovë nga COVID-19

Oda e Mjekëve të Kosovës ka njoftuar se ka ndërruar edhe një mjek si pasojë e COVID-19. OMK bën të ditur se bëhet fjalë për...

Poezia e parë shqipe u shkrua nga Lekë Matrënga

Lekë Matrënga, i njohur si Luca Matranga, ka lindur më 1567 në fshatin Hora e Arbëreshëvet/”Piana degli Albanesi”, ka vdekur më 1619 në Palermo. Ishte...

Skandaloze: Dasmë me mbi 200 persona në Lubizhdë të Prizrenit, policia nuk kishte informacion

Nuk pyesin as për virus, e as për distancë kur bëhet fjalë për dasma. E atëherë kur këngëtari kërkon që shoqëria e dhëndrit e nuses...

194 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 4 të vdekur

194 taste të reja janë raportuar të mërkurën në Kosovë me COVID-19. Gjithashtu, 4 persona kanë vdekur.

Policia në Prizren: I kemi mbyllur 12 lokale në qendrën tregtare “Galeria”

Policia në Prizren dhe Inspektorët komunal kanë mbyllur 12 lokale afariste në këtë qytet. Përmes një komunikate për media policia njofton se mbrëmë gjatë kryerjes...

Vjedhje në një shtëpi në Prizren – policia po heton rastin

Një shtëpi ka rënë prej e grabitjes në Prizren, raporton PrizrenPress. Sipas njoftimit të policisë, ngjarja ka ndodhur të hënën, ku ankuesi mashkull kosovar ka...

Haxhi Shala: E refuzova postin e ministrit, për të votuar Qeverinë Hoti

Deputeti i AAK-së, Haxhi Shala, ka treguar arsyen e daljes nga Nisma Socialdemokrate. Në emisionin Sonte në T7, Shala ka thënë se nuk ishte posti...

“Një pikë gjaku” nga Kosova rikthehet në Korenë e Jugut

“Është për keqardhje që disa filma të mrekullueshëm që kanë qenë pjesë e Festivalit në edicionet e kaluara janë shfaqur vetëm në edicionet për...

Rita Ora kapet mat duke u argëtuar me të dashurin e saj të ri

Rita Ora është parë duke u argëtuar me të dashurin e saj Romain Gavras teksa marrin rreze dielli në Ibiza me miqtë e tyre. Partner...

Ujëvara e Sotirës një kryevepër natyrore

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i Shqipërisë, Blendi Klosi solli së fundi pamje fantastike të Ujëvarës së Sotirës dhe bukuritë natyrore që ka parku i...

Protestojnë pronarët e pishinave, paralajmërojnë se protestën tjetër do ta mbajnë në kufi me Shqipërinë

Protestuesit kanë paralajmëruar se nëse Qeveria nuk merr vendim, protestën e radhës do ta mbajnë në kufi me Shqipërinë. Me përjashtim të atyre të mbyllura,...

Dragash: Kryeministri Hoti premton mbështetje për prodhuesit

Gjatë një vizite nëpër bizneset e komunës së Dragashit, kryeministri Avdullah Hoti the se qeveria e tij është e përkushtuar që t’i mbështesë prodhuesit...

Lajmet e Fundit

Haskuka: Situata me menaxhimin e pandemisë ka dalë jashtë kontrollit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar lidhur më situatën aktuale të menaxhimit të pandemisë. Ai ka thënë se situata ka dalë  jashtë kontrollit dhe...

Çeku-Hotit: Nuk dyshoj në qëllimin tuaj të mirë, por nuk po funksionon

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti me një letër të hapur. Thotë se nuk dyshon në qëllimin e...

Nusja, dhëndri dhe 21 dasmorë infektohen me koronavirus

Një darkë festive ka përfunduar me 21 persona të infektuar me COVID-19 gjatë një dasme në Selanik. Mes të infektuarve janë nusja, dhëndri dhe 21...

Dragash: Nëntë të vdekur nga Coronavirusi në komunën më të vogël në Kosovë

Nëntë qytetarë të Dragashit kanë humbur jetën qysh nga fillimi i pandemisë Covid-19, si pasojë e këtij virusi, raporton Front Online. Këtë e ka bërë...

13 të vdekur nga COVID-19 që nga dje

13 persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit...