15.4 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

Mullisët e Kosovës paralajmërojnë pezullimin e prodhimit

Pezullimi i përkohësisht i disa masave tarifore ndaj importit të miellit nga ministria e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike ka ngjallur pakënaqësi tek mullisët e Kosovës. Ata sot nuk kanë ofruar shërbime dhe shitjen e miellit për qytetarët në shenjë proteste ndaj këtij vendimi.

Kjo për arsye se, siç thonë ata, mielli i cili po importohet nga Serbia si i subvencionuar nga ky shtet, ka kosto më të ulët në tregun e Kosovës, dhe kjo bën që mos të shitet mielli që prodhohet në vend.

Kryetari i Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, Muhamet Selmani, për KosovaPress ka deklaruar se pezullimi i tarifës anti-damping ndaj importuesve të miellit e bën të pamundur prodhimin e miellit në Kosovës, prandaj ai paralajmëron edhe shuarjen e kësaj industrie në Kosovë nëse nuk tërhiqet ky vendim i MEPTINIS-it.

“Kosto e prodhimit me këto kushte të subvencionimit të miellit nga Serbia, do thotë mielli i Kosovës nuk ka llogari të prodhohet, sepse kostoja e prodhimit do jetë shumë më e lartë sesa importi i këtij mielli që vije nga Serbia. Ky është miell i subvencionuar, duhet ta kuptojnë të gjithë qytetarët. Edhe mielli i prodhuar në Serbi e ka koston diku mbi 30 e diçka cent, mirëpo subvencionohet nga shteti. Si rezultat i kësaj, mullisët e kanë shprehur pakënaqësinë dhe sot kanë mbajtur një protestë njëditore, jo që e kanë ndalur prodhimin, por ata i kanë ndalur shërbimet dhe shitjen e miellit në shenjë proteste dhe kemi pritur që ministria të reflektojë sot”, thotë Selmani.

Kreu i Shoqatës së Mullisëve të Kosovës deklaron se mullisët nuk do kenë mundësi të shesin asnjë kilogram nëse nuk reflekton ministria.

“Nëse nuk reflekton ministria, mund të them me përgjegjësinë e plotë, se industria e miellit në Kosovë nuk do të ekzistojë për arsye se nuk ka logjikë dhe nuk ka arsye të prodhimit të 1 kilogram mielli brenda territorit të Kosovës nga mullisët të cilët tani funksionojnë në Kosovë. Nëse kjo taksë nuk do të hiqet, prodhimi i miellit do bëhet i pamundur, deshën apo nuk deshën mullisët të prodhojnë apo jo, ata nuk mund të prodhojnë sepse kostoja e prodhimit të miellit të tyre do jetë shumë e lartë dhe ata nuk do mund ta shesin asnjë kilogram. Për arsye se mielli që do importohet i subvencionuar me 80 dollarë (nga shteti serb) do jetë shumë më i lirë”, tha ai.

Selmani tha se gjatë ditës së djeshme kanë zhvilluar takim me zëvendëskryeministrin në detyrë të Kosovës, Haki Abazi, dhe me ministren e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike, Rozeta Hajdari, ku janë njoftuar se do të rishikohet vendimi i 30 marsit, i cili ka pezulluar përkohësisht disa masa tarifore ndaj importit të miellit.

Ai ka njoftuar po ashtu se Kosova ka sasi të mjaftueshme të miellit dhe nuk ka rrezik për krizë për këtë produkt, ndonëse “jemi në kohë pandemie dhe fluksi i qytetarëve të t’u pajisur me miell është i madh”.

Sipas tij, që nga dita kur është shpallur gjendja emergjente e shëndetësisë në vend për shkak të COVID 19, rreth 20 mijë ton grurë dhe miell janë importuar në Kosovë, sasi kjo e cila, sipas tij, i tejkalon nevojat e konsumit ditor për 40 për qind.

“Në Kosovë ka sasi të mjaftueshme të miellit, nuk ka krizë për miell, ka pasur kërkesa enorme për të dhe si rezultat i kësaj, mullisët nuk kanë pasur mundësi të prodhojnë sasi më të madhe të miellit, ndonëse kanë punuar në tri ndërrime. Por kërkesa ka qenë jashtëzakonisht e madhe për arsye të frikës dhe panikut të shpërndarë. Tani kjo frikë ka kaluar dhe tani në çdo shitore dhe supermarket dhe furrë, në çdo mulli, ka sasi të mjaftueshme të miellit dhe çdo qytetar mund të furnizohet. Për këtë arsye e kemi njoftuar edhe ministren dhe kemi kërkuar që kjo taksë të pezullohet sepse nuk është arsye mungesa e miellit, sepse miell ka dhe do ketë mjaftueshëm”, theksoi Selmani.

Vendimi i marrë më 19 tetor 2017 nga Qeveria Haradinaj, ka përcaktuar taksën prej 4 centë për kilogram për importuesit e miellit nga Serbia në Kosovë për shkak të dyshimeve se ky produkt po hyn në Kosovë me çmime dumping apo nën koston e prodhimit.

- Advertisement -

Më Shumë

Numri i viktimave nga coronavirusi në SHBA i afrohet shifrës 100 mijë

Në shkallë globale numërohen mbi 5.3 milionë raste me coronavirus dhe më shumë e 335 mijë të vdekur dhe Shtetet e Bashkuara kanë numrin...

Rrëfimi i Ancelottit: Ndryshova idetë për futbollin falë Zidane

Carlo Ancelotti ka një eksperiencë të madhe në stol. Italiani e di mirë që nuk ka një skemë perfekte, më e mira është ajo...

NISMA në Prizren: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

NISMA Socialdemokrate në Prizren, ka uruar të gjithë besimtarët islam, me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Urime dhe për shumë vite Festa e Fitër...

Javën tjetër prezantohet Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prej 1.1 miliard euro

Pako e rimëkëmbjes ekonomike do të prezantohet javën tjetër, vlera e të cilës parashihet të jetë prej 1.1 miliard euro. Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve,...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Pandemia COVID-19, teori konspiracioni apo skenar i përgatitur

Av. Faik MIFTARI Pasi që jemi në prag të përfundim të pandemisë COVID-19, si pasojë e së cilës masat kufizuese restriktive pritet të përfundojnë me...

Shembull i mirë: Drejtori i Prizrenit punon fizikisht për familjet e varfra (Foto)

Nuk është punëtor krahu. Që tri vjet mban postin e drejtorit të Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren. Prejse është shfaqur pandemia në...

Sacchi: Askush si Van Basten dhe Gullit, Ronaldon s’do e merrja kurrë

Arrigo Sacchi kreu revolucion në fundin e viteve ’80 dhe pushtoi botën me Milanin e tij të paharrueshëm. Ish-trajneri i njohur ka bërë një...

Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit është personi që humbi betejën me COVID-19

Mësuesi Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit, humbi sot jetën nga COVID-19. Hoxha ka qenë aktivist i LDK-së. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i...

“Të duash një person tjetër, do të thotë të shohësh fytyrën e Zotit”

Ekzistojnë baballarë që nuk i duan fëmijët e tyre; por s’ka asnjë gjysh që nuk e adhuron nipin e tij. Një hije është e vështirë...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Vitia: Për hapjen e kufirit me Shqipërinë do të njoftoheni me kohë

Ministri në detyrë, Arben Vitia së bashku me u.d së ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike Xhelal Sveçla, kanë mbajtur...

Dështimet e Albin Kurtit

SEREMB GJERGJI Udhëheqja e Qeverisë së Kosovës nga z. Albin Kurti, u pa si një shpresë për një ndryshim pozitiv për të gjithë. Por tri...

Erdhi dita të shihni Victoria Beckham duke qeshur, David i lë komentin epik

Ajo që shpesh është vënë re në daljet publike të Victoria Beckham, është fakti se tregohet gjithmonë e rezervuar kur vjen puna tek buzëqeshja....

Prizren, shoqërohen në polici tre persona për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës në 24 orët e fundit në Prizren ka shoqëruar tre persona në stacionin policor për mosveprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë. Sipas...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët islam për Fitër Bajram

Pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe pas përmbushjes së obligimit të agjërimit, Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren dhe...

Lajmet e Fundit

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Në mbledhjen që ka mbajtur sot Senati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka vendosur pas shumë diskutimesh që të aprovojë kërkesën e studentëve...

Shembet një shtëpi e vjetër në Prizren, lëndohen dy persona

Pak pas orës 11:00 në rrugën “Saraçët”, është shembur një shtëpi e vjetër banimi dhe janë lënduar dy persona në moshë. Në vendngjarje ka dalur...

U mbajt mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, këto janë vendimet

Kuvendi Komunal i Prizrenit sot ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, e cila për shkak të kushteve pandemike u organizua në sallën e shtëpisë së...

Prindërit e këngëtares së njohur shqiptare infektohen me COVID-19

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka deklaruar se prindërit e saj janë diagnostikuar me Còvid-19. Këtë periudhë, e përjetoi me stres të madh...

Federata Angleze cakton datat e ndeshjeve të FA Cup

Federata e Futbollit e Anglisë ka konfirmuar edhe datat për ndeshjet e mbetura të FA Cup. Çerekfinalet do të zhvillohet në fundjavën e 27 dhe...