16.8 C
Prizren
E hënë, 25 Maj, 2020

Pandemia na tregoi se Putin nuk është aq “i fortë” sa duket!

Kur filloi pandemia, Presidenti Vladimir Putin u përpoq të përdorte krizën për reputacionin e tij si një udhëheqës më të fortë dhe Rusisë si një shtet efektiv.

Në fillim, udhëheqësi rus u mburr se vendi i tij kishte shpëtuar nga më e keqja, duke nënkuptuar duke e quajtur këtë sukses si dëshmi të udhëheqjes së tij të fuqishme. Mediat e kontrolluara nga shteti folën pë suksesin e Rusisë dhe dështimet amerikane.

Me një fanatizëm të madh, përfshirë mbulimin mediatik të aeroplanëve rusë që zbarkonin në Shtetet e Bashkuara, Kremlin deklaroi se kishte kapacitete të tepërta për të ofruar ndihmë humanitare për shtetin amerikan në vështirësi. (Mësuam më vonë se Putin nuk u dha, por përkundrazi e shiti, këtë “ndihmë humanitare”)

Tregimet për kapacitetin e fuqishëm shtetëror të Rusisë kanë qenë prej kohësh thelbësore për imazhin e Putinit si një udhëheqës i fortë.

Që kur u bë president për herë të parë në vitin 2000, Putini ka premtuar të sigurojë një udhëheqje vendimtare individuale, jo të kufizuar nga parlamenti, media, oligarkët ose shoqëria civile, dhe të rindërtojë shtetin rus, i cili ishte shkatërruar në vitet 1990.

Në fillim të sundimit të tij, Putin u kërkoi qytetarëve rusë të pranonin një pakt shoqëror. Ai do të rindërtonte shtetin dhe do të zhvillonte ekonominë nëse Rusët do të pranonin të hiqnin dorë nga institucionet e tyre demokratike dhe të drejtat e njeriut dhe t’i lejonin atij një fuqi më të madhe.

Putin premtoi gjithashtu se do ta kthente Rusinë në skenën ndërkombëtare si një “fuqi të madhe”. Putini është një “statist”. Ekziston edhe një fjalë e saktë në gjuhën ruse për këtë orientim ideologjik: gosudarstvennik.

Kjo është arsyeja pse problemet e fundit të Rusisë kërcënojnë Putinin dhe autokracinë e tij.

Në nivel global, Rusia tani është e dyta vetëm pas Shteteve të Bashkuara në numrin e qytetarëve të infektuar, dhe ka shumë dyshime në lidhje me nivelet e vdekshmërisë, në statistikat zyrtare.

Realiteti është që Putini nuk ka arritur të ndërtojë një shtet efikas në shërbim të popullit rus gjatë 20 viteve të fundit. Covid-19 tani po ekspozon këto mangësi në ndërtimin e shtetit.

Putini gjithashtu personalisht nuk ka përparuar gjatë kësaj krize. Ai ka munguar për ditë me radhë, duke iua lënë guvernatorëve të marrin vendimet e tyre. Për më tepër, Ministri i Kulturës i Rusisë dhe Ministri i Strehimit kanë rezultuar të infektuar me koronavirus, ndërsa sekretari i shtypit i Putinit, Dmitry Peskov dhe Kryeministri Mikhail Mishustin madje janë shtruar në spital.

Është e vështirë të bëhet sondazh i saktë në autokraci (veçanërisht kur shumica e firmave të votimit janë besnike ndaj regjimit dhe shumica e dinë aftësitë e jashtëzakonshme të inteligjencës së regjimit rus për përgjimin e telefonave). Megjithatë, edhe në këto kushte, sondazhet tregojnë se vlerësimi i miratimit të Putinit ka rënë në nivelin e tij më të ulët, 59 përqind në prill 2020, që kur ai erdhi në pushtet në 1999.

Në të njëjtin muaj, vetëm 27 përqind e rusëve thanë se ata i besuan Putinit për të zgjidhur çështje të rëndësishme.

Jo të gjitha demokracitë kanë vepruar siç duhet në luftën kundër koronavirusit. Koreja e Jugut, Tajvani, Zelanda e Re dhe Gjermania kanë bërë shumë më mirë sesa Italia, Franca, Britania, Brazili apo Shtetet e Bashkuara.

Por demokracitë kanë një mekanizëm të integruar për të lejuar qytetarët të shprehin preferencat e tyre në lidhje me performancën e shtetit. Në Shtetet e Bashkuara, votuesit në nëntor do të kenë mundësinë të vlerësojnë performancën e Trump.

Autokracitë jo. Covid-19 ka ekspozuar mitin e Rusisë si një shtet të fuqishëm dhe Putinin si një udhëheqës të fortë.

Pa zgjedhje të lira dhe të ndershme për të lejuar një shprehje paqësore, të rregullt të qëndrimeve të qytetarëve në lidhje me reagimin joefektiv të Rusisë ndaj virusit, vetëm dy mundësi të tjera janë në dispozicion, ndryshimi i regjimit ose shtypja më e madhe.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës pritet të hapet brenda muajit maj

Kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës pritet të hapet brenda muajit maj.Kështu deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë televizive, duke theksuar se...

Sacchi: Askush si Van Basten dhe Gullit, Ronaldon s’do e merrja kurrë

Arrigo Sacchi kreu revolucion në fundin e viteve ’80 dhe pushtoi botën me Milanin e tij të paharrueshëm. Ish-trajneri i njohur ka bërë një...

Putini përdor pandeminë për qeverisje me grusht të hekurt

Rusia u bë të dielën vendi i dytë me numrin më të lartë zyrtar të rasteve me virusin korona në botë, me Shtetet e...

Arrihet akordi final, Dries Mertens i befason të gjithë

Interi shikohej favorit para Chelsea për Dries Mertnes, të cilit i përfundon kontrata më 30 qershor. Sulmuesi belg kërkohej edhe nga klube të tjera,...

Rahovec: Motoçiklisti sulmon policët – arrestohet

Policia ka arrestuar një të dyshuar në Rahovec i cili gjatë ngasjes me motoçikletë nuk iu është bindur policëve që të ndalet. I dyshuari kishte...

Detaje: Si u mbyll një fabrikë e tërë në Prizren, një punëtor aty u infektua me koronavirus

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu ka bërë të ditur se kanë marrë vendim që të mbyllin një fabrikë në Prizren,...

Nëse nuk u kanë dalë ende paratë nga Pakoja Emergjente, telefononi në këtë numër

Ministria e Financave dhe Transfereve ka njoftuar se ka ka urdhëruar ekzekutimin e pagesave sipas vendimit të Qeverisë për Pakon Emergjente Fiskale dhe vendimit...

Aurela Gaçe aksidentohet me makinë, këngëtarja tregon pamjet

Këngëtarja Aurela Gaçe ka pësuar një aksident me makinë. Këtë e ka bërë të di tur vetë këngëtarja përmes një postimi në Instagram. Aurela shkruan...

Hysni Kapo: Në Teatër ka njerëz me lakra në kokë

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së pranë Arkivit Qëndror të Shtetit që i përkasin periudhës së viteve...

Asfaltohen rrugët në fshatin Caprac të Prizrenit

Komuna e Prizrenit ka bërë me dije se këto ditë në fshatin Caparc janë duke u zhvilluar punimet për asfaltimin e rrugëve, që kanë...

Prindërit e gjejnë të birin që u ishte rrëmbyer para 32 vjetëve

Një çift kinez është bashkuar me fëmijën e tyre pas 32 vjetëve, pasi që u ishte rrëmbyer në një hotel në vitin 1988. Mao Yin...

Capello: Ronaldo talenti më i madh, por me të nuk fitonim

Fabio Capello dhe Ronaldo Nazario de Lima punuan me njëri-tjetrin për gjysmë viti te Real Madridi. Nga korriku 2006 deri në janar 2007, datë në...

Përleshen dy familje në Prizren

Të enjten rreth orës 13:00, pas një mosmarrëveshje ka ardhur deri tek rrahja në mes të dy familjeve në Prizren, ku janë përfshirë pesë...

Nga Suhareka u ikën policisë, arrestohet në Ferizaj me drogë

Një person nga Suhareka i cili është i lidhur më rastin “Posedim i narkotikëve”, rast ky i ndodhur në Suharekë është munduar të ikë...

Shembull i mirë: Drejtori i Prizrenit punon fizikisht për familjet e varfra (Foto)

Nuk është punëtor krahu. Që tri vjet mban postin e drejtorit të Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren. Prejse është shfaqur pandemia në...

“Të duash një person tjetër, do të thotë të shohësh fytyrën e Zotit”

Ekzistojnë baballarë që nuk i duan fëmijët e tyre; por s’ka asnjë gjysh që nuk e adhuron nipin e tij. Një hije është e vështirë...

Lajmet e Fundit

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Vdes 59 vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive një 59-vjeçar me incialet A.H nga Prizreni. Sipas MSH-së ai ishte diagnostifikuar me...

Pandemia COVID-19, teori konspiracioni apo skenar i përgatitur

Av. Faik MIFTARI Pasi që jemi në prag të përfundim të pandemisë COVID-19, si pasojë e së cilës masat kufizuese restriktive pritet të përfundojnë me...

Ngërçi aktual politik dhe kushtetues

SHKËLZEN MALIQI 1. Insistimi i LVV-së se Neni 84. pika 2 i Kushtetutës së Kosovës është Neni i vetëm përcaktues se si do të duhej...

Ministri Arben Vitia: Do të hapen shkollat dhe çerdhet

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se do të bëhet hapja e shkollave në vendin tonë...