29.2 C
Prizren
E premte, 10 Korrik, 2020

PDK-ja në Prizren akuzon Haskukën për dhënie të tenderit pa kritere

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka hedhur akuza ndaj kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka, për dhënie të tenderëve pa përmbushje të kritereve të kërkuara.

Kjo parti ka dhënë argumentet e veta, por edhe rekomandimet e OJQ-ve të cilat kanë konstatuar parregullsi në njërën prej kontratave të nënshkruara me operatorë ekonomikë.

Kjo është komunikata e plotë e PDK-së në Prizren:

Kohë më parë nga rrjeti i pesë OJQ-ve, është prezantuar raporti i monitorimit të aktiviteteve të prokurimit, i quajtur “Pishina e Parregullsive”.

Është për t’u përshëndetur dhe përkrahur puna e mirë në krijimin e këtij raporti dhe ky raport nga PDK dega në Prizren e ka mbështetjen e plotë.

Nuk do të hyjmë në analizë të detajizuar të raportit, sepse kjo punë është bërë shumë mirë dhe në mënyrë përmbajtjesore, duke analizuar kontratën në të gjitha fazat e projektit në fjalë.

Ne, do të ndalemi vetëm tek disa momente më interesante tek të gjeturat, apo si quhet në raport të OJQ-ve KONKLUZIONET.

Kjo kontratë ishte ballafaquar me probleme që nga fillimi dhe probleme kishte në çdo fazë përfshirë këtu:

Fazën e Planifikimit  – Publikimit  –  Vlerësimit  –  Ankesat si dhe Menaxhimin e kontratës.

Vlen të theksohet një moment relevant që e ka përcaktuar fituesin e tenderit.

• Pas shpalljes së fituesit, ka pasur ankesa dhe ato ishin lidhur me përgjegjshmërinë e Operatorit Ekonomik, të përzgjedhur si fitues i tenderit. Palët ankuese kishin shprehur dyshime lidhur me një kontratë, që kishte prezantuar Operatori Ekonomik fitues, me një person privat, e cila ishte bazë e përgjegjshmërisë së tij, në përmbushjen e kërkesave për përshtatshmërinë e aftësive profesionale.

• Më vonë rreth asaj kontrate, në prill të vitit 2019,Prokuroria Themelore në Prizren, kishte ngritur aktakuzë kundër pronarit të kompanisë, që ka qenë palë në këtë kontratë.

Ky fakt është relevant për të konstatuar se problemet lidhur me këtë projekt kanë qenë serioze.

Probleme kishte edhe në fazën e menaxhimit.

• Kjo kontratë nuk ka fare menaxher të kontratës dhe as një plan menaxhimi.

Pjesë e këtij raporti janë dhënë edhe REKOMANDIMET, të cilat ne si PDK, i përkrahim në tërësi, por pasi që janë pjesë e raportit të rrjetit të OJQ-ve, kush ka interes mund t’i lexoj në raportin e publikuar kohë më parë.

Është interesant të theksohet se kryetari i Prizrenit z. Mytaher Haskuka me 4 nëntor të vitit 2019, kishte deklaruar, citoj:Falënderoj rrjetin e OJQ-ve, që mi kanë vërtetuar dyshimet  e mia për këtë projekt.

Por megjithatë edhe përkundër dyshimeve, ai e kishte nënshkruar këtë kontratë, për dallim prej projektit të Teleferikut, që nuk e kishte nënshkruar,mu për shkak të dyshimeve që i kishte pasur aso kohe.

Tani vijmë tek konstatimi se z.Haskuka tek rastet kur ka dyshime nuk vepron me kritere të njëjta, por vepron në mënyrë preferenciale. Një praktikë e tillë, nuk do të duhej të ndodhte,sepse kjo mënyrë e të vepruarit dëmton interesin publik dhe tregon mungesë të aftësisë menaxheriale dhe të lidershipit, më se të nevojshëm për të udhëhequr një qytet si Prizreni.

- Advertisement -

Më Shumë

Dyshoi se ishte prekur nga koronavirus, Afërdita Dreshaj publikon rezultatet e testit

Afërdita i është nënshtruar testit për koronavirus. Modelja dhe këngëtarja Afërdita Dreshaj ka rezultuar negative në testin për koronavirus. Këtë gjë ajo e bëri të ditur...

Datat kur do të luhen ndeshjet e Championsit, kalendari deri në finalen e Lisbonës

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

Hasi drejt një klubi të madh, interesim nga Turqia

Besnik Hasi mund të marrë drejtimin e një klubi të madh. Sipas gazetës “Arriyadiyah”, Hasi po ndiqet me interes nga skuadra e Feneberbahce, me...

Fernando Pessoa: Epitaf

Nuk jam asgjë E nuk do të jem kurrë asgjë, Nuk dua të jem një hiç, Megjithatë kam brenda vetes tërë ëndërrat e botës! Përktheu: Moikom Zeqo

Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni e fiton mandatin e deputetes në Kroaci

Shqiptarja nga Prizreni, Ermina Lekaj-Përlaskaj, ka fituar mandatin e deputetes në zgjedhjet që janë mbajtur dje në Kroaci. Lajmin e ka bërë të ditur përmes...

IKSHPK: Virusi është kudo, ju lutemi përmbajuni rekomandimeve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve, sepse virusi është...

Elita materiale me varfëri shpirtërore

Në një të kaluar të largët të parët tanë na thoshin se duhet shumë punë që njeriu atë që e ka materiale ta ndjejë...

Edhe Komuna e Prizrenit e injoron Bekim Fehmiun !!!

Fahri Musliu Për fat të keq më duhet ta ndaj edhe një zhgënjim e dëshpërim të radhës me Ju, dashamirë të kulturës e filmit, e...

Zyrtare, talenti i Liverpool rinovon për 5 vitet e ardhshme

Skuadra e Liverpool fitoi titullin kampion në Premier League pas plot 30 vitesh dhe të kuqtë e Jurgen Klopp janë shndërruar në një nga...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Protesta të reja në Beograd me gjithë sprapsjen e Vuçiqit

Mijëra persona janë mbledhur në Beograd të mërkuren, për të dytën ditë rresht, për të protestuar kundër masave të reja, që në këtë shtet...

‘Zoti nalt, Amerika poshtë’

Çdo 4 korrik shqiptarët festojnë. Kosova feston formimin e shtetit amerikan, falë të cilit Kosova edhe u çlirua në represioni dhe dhuna serbe e cila...

Pavarësisht pandemisë COVID-19, diaspora gjatë majit solli në Kosovë mbi 100 milionë euro

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës...

Dafina lënë pushimet, mërzitet pak

Këngëtarja Dafina Zeqiri ka postuar sot disa fotografi nga të cilat ajo tregon se është larguar nga pushimet Dafina kishte shfrytëzuar disa ditë për pushim...

4 Korriku, 244 vjet nga Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara është deklarata e miratuar nga mbledhja e Kongresit të Dytë Kontinental në Filadelfia, Pensilvani më 4 korrik...

Lajmet e Fundit

Mbyllen dy furra buke në Malishevë, pronari rezultoi pozitiv me COVID-19

Dy furra buke në Malishevë janë mbyllur, pasi që pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19, është njoftuar nga Komuna e Malishevës. “Inspektorati komunal në Malishevë,...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Datat kur do të luhen ndeshjet e Championsit, kalendari deri në finalen e Lisbonës

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Prizren, pesë aktakuza për 24 orë

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga Prokuroria Themelore në Prizren janë ngritur pesë aktakuza kundër gjashtë personave për...