17.2 C
Prizren
E hënë, 26 Tetor, 2020

Shpallet konkursi ndërkombëtar për dizajnimin e sheshit të Rahovecit

Drejtoria për Urbanizëm, Planifikim dhe Mbrojtje të Mjedisit në Komunën e Rahovecit, me mbështetje teknike te UN-Habitatit, kanë përmbyllur fazën e konsultimit me qytetarë dhe ekspertë, analizës së zonës qendrore të qytetit dhe e kanë shpallur konkursin ndërkombëtar për dizajnimin e sheshit të Rahovecit.

Më 1 shtator është shpallur konkursi, i cili do të qëndrojë i hapur deri më 16 nëntor të këtij viti.

Konkursi ndërkombëtar për Sheshin Qendror të Rahovecit është bërë publik nga media më e lexuar në botë për arkitekturë, ArchDaily, pastaj InfoDesigners, Bustler, E-architecht, Archiecho, ONUP Magazine, Architextures Imprints, e shumë media të tjera të arkitekturës në gjuhë të ndryshme.

Drejtori i Drejtorisë për Urbanizëm, Planifikim dhe Mbrojtje të Mjedisit, Rumir Zhuniqi ka thënë për Gazetën Express se është i kënaqur me rrjedhën e procesit deri në këtë fazë.

Ai ka theksuar se ky projekt është karakterizuar nga kritere të larta të profesionalizmit, sepse para se të shpallet konkursi është bërë analizë e detajuar e zonës dhe komplet qytetit të Rahovecit, që projekti të jetë sa më i qëndrushem dhe afatgjatë.

“Që nga marrja e detyrës në Komunën e Rahovecit si drejtor i Urbanizmit, në vazhdimësi synim parësor e kam pasur projektimin dhe ndërtimin e Sheshit Qendror të Rahovecit, i cili për Komunën tonë është projekt i madh sepse kërkon ndërhyrje në infrastrukturën dhe mobilitetin urban të qytetit që përfshinë një sipërfaqe prej 4.49 hektar e që natyrshëm është edhe zonë qendrore e qytetit, zonë që do të trajtohet në konkurs është vendi ku momentalisht është stadioni i futbollit, parku i qytetit dhe pronat tjera komunale përreth. Me përkrahjen e kryetarit Smajl Latifi kemi ndjekur një proces të gjatë, por jashtëzakonisht transparent dhe gjithëpërfshirës deri te ardhja e shpalljes së këtij konkursi”, tha ai.

Zhuniqi e ka falënderuar ekipin e UN-Habitatit për mbështetjen teknike që i ka dhënë procesit si dhe bashkëpuntorët në Komunën e Rahovecit të përfshinë në këtë proces. Ai ka thënë se ky shesh është i rëndësishëm për qytetarët e komunës së tij dhe ka treguar se qytetarët kanë shprehur një interesim të madh dhe janë përfshirë në përpilimin e konceptit kryesor për dizajnimin e sheshit.

“Bashkë me UN-Habitatin dhe ekipin komunal për planidikim të formuar për këtë proces kemi kaluar faza të ndryshme, mes tyre edhe konsultimin me qytetarë, të cilët realisht kanë dhënë ide, sugjerime dhe propozime se si do të duket ky shesh. Në bazë të ideve e propozimeve të tyre janë dhënë edhe detyrat në konkurs e juria profesionale bazuar në këto detyra do të vendosë për dizajnin dhe zgjidhjen më të mirë të propozuar nga aplikuesit në konkurs. Shpallja e fituesve do të bëhet me 12 dhjetor të këtij viti”, tha ai.

Konkursi është shpallur përmes një webfaqe të veçantë, www.centralsquare-rahovec.info, në të cilën janë publikuar të gjitha informatat e nevojshme, anëtarët e jurisë, datat dhe çmimet për fituesit potencial.

Në këtë projekt janë të përfshirë pesë anëtarë jurie, tre ndërkombëtarë dhe dy vendorë, secili prej tyre me bagazh të madh profesional në fushën e planifikimit urban dhe arkitekturës. Çmimet do të jenë për vendin e parë, të dytë, të tretë dhe çmimi i publikut./GazetaExpress/

- Advertisement -

Më Shumë

Duda Balje mahnit me foton e fundit, e quajnë 19 vjeçare

Duda Balje është deputetja më e komentuar në Kuvendin e Kosovës. Ajo shquhet edhe si femër me linja perfekte, ku përkundër moshës që ka, vazhdon...

Vjedhja e dy milionë eurove, Mustafa: Bajrami nuk duhet të dorëzohet para hajdutëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas skandalit të dy milionë eurove në Thesarin e Shtetit, të cilat janë transferuar...

Deputetit i VV-së: Vjedhja e 2 milionëve nuk mund të bëhet nga një person, ky është krim i organizuar

Deputeti i VV’së, Mefail Bajqinovci, ka thënë se vjedhja e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit është krim i organizuar. Ai ka thënë...

Gjyqtari shqiptar nga Kosova gjykoi dje ndeshjen e Barcelonës në Champions League

Gjyqtari me origjinë nga Kosova, Bekim Zogaj, dje ishte gjyqtar anësor në sfidën mes Barcelonës dhe skuadrës hungareze Ferencvarosi. Barcelona ka shënuar fitore me rezultat...

Ndërrimi i orës për këtë vit, ky është vendimi i fundit

Ora do të ndryshohet edhe këtë vit. Edhe pse u diskutua se shumë, ora do të qëndrojë e njëjta dhe duket se edhe në këtë...

Kritika të ashpra për Milot Rashicën nga mediat gjermane

Milot Rashica është kritikuar ashpër për paraqitjen e dobët në ndeshjen e parë për Werder Bremenin këtë sezon, saqë mediet gjermane e cilësuan si...

Aksident në Prizren, goditet një këmbësor

Një person me veturë nga pakujdesia ka goditur një këmbësor në fshatin Medvec, në Prizren. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të...

Hajnat vjedhin arkën e xhamisë në Reçan të Prizrenit

Arka e xhamisë ka qenë cak i hajnave në fshatin Reçan të Prizrenit. Vjedhje ka ndodhur në orët e hershme të mëngjesit. “Ankuesi ka raportuar se...

Distria Krasniqi ngjitet në vend të parë në renditjen botërore

Federata Ndërkombëtare e Xhudos (IJF), ka publikuar sot renditjen më të re olimpike. Pas garës së Grand Slamit të mbajtur në tri ditët e...

Dy të vdekur dhe 186 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 3 në Prizren

Dy persona kanë vdekur në Kosovë si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 186 raste të reja. Numri total...

Sarri në listën e Romës dhe të Fiorentinës

Dy skuadra të mëdha italiane e duan Maurizio Sarrin. Trajnerin italian shumë shpejt mund ta shikojmë në stolin e një skuadre, pasi në adresë...

Ka vdekur në New York aktori Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti. Ai ka bërë të...

E rrallë/ 12-vjeçari zbulon skeletin e dinozaurit që daton 69 milion vjet më parë

Një djalë 12-vjeçar bëri zbulimin e jetës së tij, kur gjeti një skelet dinozauri që daton plot 69 milion vjet më parë. Gjatë korrikut të...

Bashkim Beshi ishte futbollisti i Lirisë

Ish-futbollisti i Lirisë, Bashkim Beshi, ka vdekur sot në moshën 52-vjeçare, njofton klubi i Ligës së Parë. Beshi vdiq mëngjesin e së dielës si gjykatës...

Në Kosovë dy të vdekur e 166 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se në 24 orët e fundit në Kosovë dy persona kanë vdekur nga COVID-19, derisa...

Një fëmijë bie nga lartësia në Prizren, dërgohet në QKUK

Gjatë ditës së djeshme një fëmijë në Prizren ka rënë aksidentalisht nga një lartësi, me ç’rast ka pësuar lëndime trupore. Ai është dërguar për trajtim...

Lajmet e Fundit

Vdes një i infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se tre persona të infektuar me COVID-19 kanë vdekur sot në Kosovë. Vdekjet kanë ndodhur: një rast në...

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Propozimi i ri, korsi vetëm për gratë në autostrada

Kompania e sigurimeve britanike “Sheila’s Wheels” ka bërë një propozim interesant duke kërkuar korsi të veçanta në autostrada vetëm për shoferet gra dhe madje...

Dua po sjell duet me këngëtare, ja kur del

Po vjen me projekt të ri muzikor. Dua Lipa ka zbuluar edhe datën se kur do të lansohet kjo këngë që është duet. Dua me anë...

Ka vdekur në New York aktori Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti. Ai ka bërë të...