19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Shpëtimi i ekonomisë kosovare, hyrja në borxhe ndërkombëtare

Rimëkëmbja ekonomike pas përfundimit të pandemisë së shkaktuar nga Coronavirusi, do të jetë sfidë për Kosovën, kur merren parasysh dëmet e paraqitura në nivel lokal dhe global, thonë ekspertë për çështje ekonomike.

Njohësi i çështjeve ekonomike, Mustafë Kadriaj, për Ekonomia Online ka thënë se Qeveria Hoti, ka dy rrugë para vetës, dialogun dhe rimëkëmbjen ekonomike, e që sipas tij, do ta determinojë të ardhmen e kësaj qeverie.

“Mendoj që qeverinë e re dhe kryeministrin Hoti vlerësoj dy agjenda që do të përcjellin dhe në një farë mënyre do ta determinojnë të ardhmen e tij politike. Në krye të agjendës do të jenë bisedimet që ato do të përcillen me një rezistencë të madhe nga opozita”.

“Duke folur nga aspekti ekonomik, vlerësoj që edhe në këtë rast sfida e dytë do të jetë rimëkëmbja ekonomike. Do të ketë probleme sepse Kosova vetëm po del nga një pandemi e cila ka determinuar problemet e veta ekonomike që në këtë rast Qeveria e re e ka kohën e fundit që duhet të merren hapat meqë tash ka edhe legjitimitet”, u shpreh ai.

Ndonëse tani institucionet janë të kompletuara, Kadriaj thotë se Kosova detyrimisht duhet të hynë në borxhe ndërkombëtare, në mënyrë që ta ruaj një inflacion.

E nëse kjo nuk ndodh, ai thotë se ardhmja ekonomike në Kosovë do të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme.

“Ka edhe të drejtë të marrë edhe ndonjë kredi të butë nga jashtë nga institucionet ndërkombëtare që ta rimëkëmb ekonominë, sepse nëse vazhdojmë pa marrë ndonjë mbështetje financiare tek ne mund të rritet inflacioni që do të shpenzohet shporta e konsumit e mos të flasë për tekstil dhe do të bëhet një ndarje e madhe ndërmjet shtresave e lartë dhe ulët”.

“Duhet gjithsesi të hyjnë në borxhet ndërkombëtare për faktin që ta ruaj një inflacion pak a shumë sa më të ulët, pra nëse nuk marrim ndonjë kredi, e ardhmja ekonomike për këtë vend do të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme”, tha ai.

Edhe Gent Sejdiu, kryetar i Bordit të Drejtorëve në Institutin për Ekonomi të Tregut të Lirë (IETL), vlerëson se ndërhyrja e shtetit duhet të ndodhë sa më shpejt.

Teksa ka folur për këtë, Sejdiu Pako e Rimëkëmbjes duhet të bëhet në konsulta me gjitha organet tjera, raporton EO.

“Është shumë me rëndësi që nëse nuk veprojmë brenda këtij muaji sa më shpejtë me pakot që i kanë planifikuar, atëherë kriza veçse do të rritet. Duke pasur parasysh që pandemia ende është aktive dhe nëse s’kemi marrë mësim nga pasojat që kanë qenë gjatë këtyre muajve, unë mendoj se do të rrënohet shumë më shumë për bizneset dhe për personat individ. Pakoja duhet të jetë sa më e shpejtë, me konsulta e me të gjitha organet tjera”, tha ai.

“Qasja duhet të shikohen sa më shumë bizneset. Fokusi duhet të jetë tek bizneset, sidomos sektori i patundshmërisë, i Horecës të cilët kanë pasur ndikime më të mëdha”.

“Prapë brenga e tyre do të jetë që shitjet nuk po shkojnë ashtu siç duhet, te puna investime prapë kanë rezerva që të fillojnë dhe prapë është një pasiguri. Nëse nuk veprohet në këto muaj, kolapsi do të jetë bajagi i madh”, ka thënë Sejdiu për EO.

- Advertisement -

Më Shumë

Mjeku kosovar në Gjermani: Testet për Covid-19 që bëhen në Kosovë dallojnë nga ato të shteteve tjera

Testet që bëhen për të vërtetuar Covid-19 dallojnë shumë nga vendi në vend, shkruan Gazeta Metro. Për vërtetësinë e testeve me strisho që bëhen në...

Në Prizren hapet Qendra e Kurseve Artizanale

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik do të bëjë hapjen e Qendrës Artizanale në Prizren. Në qender do të...

“Vonesat e pagesave nga Pakoja Emergjente, shumë biznese janë në mëshirën e fatit”

Ndonëse Kosova ka shkallën më të ulët të borxhit publik, krahasuar me vendet e rajonit, rritja mund të bëhet pa asnjë problem. Kryetari i Odës...

Prizren: Ushtroi dhunë psikike vazhdimisht ndaj bashkëshortes dhe të bijës, arrestohet

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren pasi që i njëjti në vazhdimësi ka ushtuar dhunë psikike ndaj bashkëshortes dhe të bijës...

Gola si “zalli” në Suharekë (Video)

Janë shënaur katër gola në 18 minuta në derbin në mes të Ballkanit dhe Llapit që po zhvillohet në Suharekë. Vendasit janë duke fituar me...

Për Madonnën vitet janë thjesht numra, 61-vjeçarja pozon ‘topless’

Ikona e muzikës pop, Madona vazhdon të tërheqë vëmendjen me paraqitjet e saj publike. Së fundmi, 61 vjeçarja ka marrë vëmendje teksa ka pozuar...

Prizreni i pakënaqur me numrin e testimeve

Për numrin e testimeve dhe vonesat në rezultate ka pakënaqësi edhe në Prizren. Nënkryetari i komunës, Visar Shehu i ka thënë Gazetës Express se po...

Protesta të reja në Beograd me gjithë sprapsjen e Vuçiqit

Mijëra persona janë mbledhur në Beograd të mërkuren, për të dytën ditë rresht, për të protestuar kundër masave të reja, që në këtë shtet...

LAJMI I FUNDIT: Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19 në Kosovë

Edhe katër persona kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19. Burime të Express kanë thënë se të...

Prizren, pesë aktakuza për 24 orë

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga Prokuroria Themelore në Prizren janë ngritur pesë aktakuza kundër gjashtë personave për...

Majk tregon problemet ekonomike dhe psikologjike që i ka shkaktuar COVID-19

Këtë të martë në “Edicioni Veror 2020”, ka qenë i ftuar artisti i njohur Majk. Kastriot Rexha, i njohur ndryshe si Majk, vazhdon të mbetet...

Malishevë: Ndërron jetë veterani i luftës Mehmet Kastrati, i prekur me COVID-19

Mbrëmë ka ndërruar jetë veterani i luftës, Mehmet Kastrati (1954) nga fshati Maxharrë i Komunës së Malishevës. "I ndjeri ishte i shtrirë në njërën prej...

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Juventus: Rekordi i ri i Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë me Juventusin në derbin ndaj Torinos, e cila u fitua nga bardhezinjtë me rezultatin e thellë...

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Liverpool dhe Thiago arrijnë marrëveshje

Liverpool ka arritur marrëveshje me yllin e Bayern Munich-it, Thiago Alcantara, kurse gjiganti gjerman nuk do e ndalojë këtë lëvizje. Spanjollit i skadon kontrata në...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...