12.8 C
Prizren
E diel, 31 Maj, 2020

Thirrje për protestë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është përfshirë në debatin e idesë së Thaçit për “korrigjimin e kufijve” me Serbinë. Për ta ndaluar siç e quan ai bosnjëzimin e Kosovës ka bërë thirrje te qytetarët që të dalin në protestën e 29 shtatorit.

Haskuka thotë se Thaçi po lëshon deklarata kontradiktore dhe se nuk ka as mandat për t’i udhëhequr bisedimet me Serbinë. E ka quajtur president që është zgjedhur me zor.

“Bosnjizimi i Kosovës është gjëja më e keqe që mund të na ndodhë, prandaj së bashku, me 29 shtator, e gjithë Kosova do të jetë në Prishtinës. Dy orë në protestën paqësore e massive do të jenë dy orë invetim për të ardhmen tonë dhe të fëmijëvë, dy orë për gjeneratat e ardhshme, dy orë kundër kundër kapjes së shtetit nga Thaçi dhe Vuciqi”, ka bërë thirrje Haskuka.

Postimi i plotë në Facebook

Dy orë për të ardhmen
Deklaratat e Thaçit janë shumë kontradiktore, me një anë thotë se duhet të bëjmë kompromise “të dhimbshme”, ndërsa në anën tjetër përsërit se do ta marrim Preshevën e Bujanovcin. Të gjithë e dijmë se marrja e luginës së Preshevës nuk është aspak e dhimbshme, përkundrazi do të na gëzonte të gjithë. Por ky president që është zgjedhur me zor, duke i blerë votat e deputetëve me terminale doganore, poste ambasadorësh e shantazhe, mendon se në këtë mënyrë mund të maskon faljen e tokave Sërbisë.

Ky plan është skenar të krijoj përqarje dhe huti. Kur të “dështoj” ky plani i tij i sajuar me Vuçiqin, dijeni se do të na thotë: për me shpëtu Kosovën duhemi me ia fal Sërbisë “Zajednicën”. Për Luginë as që do të bëj zë, ashtu si deri më tani.

Thaçi pos që nuk ka legjitimitet për mënyrës se si është zgjedh, ai nuk ka as mandat që të negocoj me Sërbinë për tokat e Kosovës. Por atij i ngutet, sepse edhe Vuçiqit i ngutet. Atij i ngutet sepse e ka lakun në fyt nga gjykata speciale. Atij i ngutet sepse pa legjitimitet popullor, nënshtrimin e sheh si mundësi të vetme që të mbetet në pushtet.
Po neve nuk na ngutet, nuk ka pse na ngutet të antarësojmë Sërbinë në B.E., nuk ka pse na ngutet që ata të hyjnë në Bashkimin Europian para nesh e Shqipërisë. As toka nuk kemi për me iu dhënë. As Trepçën e as liqenin e Ujmanit nuk e japim. Veç Thaçin mund të japim. Fakturën e Zajednicës që po don me na e shit, nuk do ta shlyejmë as ne, as ju, e as fëmijët e Juaj.

Bosnjizimi i Kosovës është gjëja më e keqe që mund të na ndodhë, prandaj së bashku, me 29 shtator, e gjithë Kosova do të jetë në Prishtinës. Dy orë në protestën paqësore e massive do të jenë dy orë invetim për të ardhmen tonë dhe të fëmijëvë, dy orë për gjeneratat e ardhshme, dy orë kundër kundër kapjes së shtetit nga Thaçi dhe Vuciqi.
Po pra, një popull nuk i nënshtrohet një njeriu!
Me 29 shtator, në ora 14:00, në Prishtinë!

- Advertisement -

Më Shumë

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Këngët e The Beatles me tematikë filozofike

Shumica e këngëve të Beatles, si pjesa më e madhe e pop këngëve, kanë tema dashurie. Por siç muzika e grupit zhvillohej, kështu dhe...

Prizreni nuk gjen qetësi nga coronavirusi, Haskuka thotë se nesër testohen edhe 37 zyrtarë tjerë policorë

Sot në Prizren janë paraqitur edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka thotë për RTV Dukagjinin se të infektuarit e...

21 vjet nga ngritja e aktakuzës për krime lufte ndaj Sllobodan Millosheviqit

Sot janë bërë 21 vjet që kur Gjykata e OKB-së mbi krimet e luftës në Hagë, konfirmoi se ka paditur si kriminel lufte presidentin...

Gjashtë raste të reja me COVID-19 në Romajë të Hasit

GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 25 maj 2020, me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 243 mostra të marra nga Klinika...

Futbollisti shqiptar ndërron jetë në moshën 18-vjeçare

Një lajm shumë i keq, për futbollin shqiptar dhe jo vetëm, ka ardhur së fundmi, teksa ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari,...

Vetëm policët e Prizrenit në gjendje emergjente (VIDEO)

Vendimi i Policisë së Kosovës që të rikthehet orari 8 orësh, nuk do të vlejë vetëm për Prizrenin. Në këtë qytet do të vazhdohet puna...

Xhavit Haliti tregon se për çka do të mbahet mend Albin Kurti

Ish-nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Xhavit Haliti, ka folur për situatën politike që po mbizotëron ditëve të fundit në Kosovë. Haliti në rubrikën Sytë 7...

Prizren, dy nëna sjellin në jetë fëmijë binjakë

Dy nëna kanë sjellë në jetë fëmijë binjakë gjatë ditës së djeshme në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, shkruan PrizrenPress. Njëra lindje gemellare...

Prizren, shoqërohen në polici tre persona për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës në 24 orët e fundit në Prizren ka shoqëruar tre persona në stacionin policor për mosveprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë. Sipas...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Pandemia COVID-19, teori konspiracioni apo skenar i përgatitur

Av. Faik MIFTARI Pasi që jemi në prag të përfundim të pandemisë COVID-19, si pasojë e së cilës masat kufizuese restriktive pritet të përfundojnë me...

Modelja del komplet e zhveshur rrugëve të Nju Jorkut

Modelja e famshme, Naomi Campbell, vazhdon të mbetet një ndër emrat që po shënon histori në botën e modelizmit. Supermodelja ka pozuar së fundmi nudo...

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti për mandatarin, i nxjerrë nga presidenti Thaçi, është shpallur kushtetues. Kjo, pasi Gjykata ka konsideruar se votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi...

Stomatologët i kthehen punës me masa shtesë mbrojtëse

Hana Naka, një stomatologe nga Prishtina, thotë për Radion Evropa e Lirë se tashmë ka marrë masa të shtuara për shkak të pandemisë në...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

Lajmet e Fundit

Prizren, konfrontim mes bashkëshortësh

Në fshatin Donje të Prizrenit ka ndodhur një konfrontim mes burrit dhe gruas, transmeton PrizrenPress. Raportohet që ngjarja të ketë ndodhur dje rreth orës 17:40,...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

E mbuluar vetëm me peshqir Hygerta Sako ndez imagjinatën

Gazetarja e sportit Hygerta Sako ka publikuar një foto që ka ndezur imagjinatën e të gjithë ndjekësve të saj në rrjetet sociale. E mbuluar vetëm...

Low flet për rinisjen e Bundesligës: Jam i befasuar nga cilësia

Trajneri i kombëtares gjermane, Joachim Low, është shumë i kënaqur me ndeshjet e zhvilluara deri më tani në Bundesliga. "Jam i lumtur kur shoh që...

Futbollisti shqiptar ndërron jetë në moshën 18-vjeçare

Një lajm shumë i keq, për futbollin shqiptar dhe jo vetëm, ka ardhur së fundmi, teksa ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari,...