5.7 C
Prizren
E mërkurë, 3 Qershor, 2020

Ushtria amerikane ka nevojë për harta të reja të Evropës, do të paguajë miliona

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes zgjodhi ekspertë, të cilët do të japin informacion të detajuar hartografik në shumicën e vendeve evropiane dhe janë të gatshëm të paguajnë 50 milionë dollarë.

Ushtria amerikane është e interesuar për gjithçka: imazhe nga atmosfera, modele të gjera, harta gjeodezike, skema të përdorimit të tokës dhe komunikime nëntokësore, duke përfshirë rrjetet komunale, të dhënat topografike, të dhënat kadastrale dhe kontrollin dhe matjen, si në elektronikë ashtu edhe në shkrim, bazat e të dhënave ekzistuese hartografike.

Zona e interesit është për 31 vende evropiane, në mesin e të cilave janë edhe Ukraina dhe Gjeorgjia, derisa në listë nuk janë Bjellorusia, Moldavia dhe Rusia.

Konkursi u njoftua në faqen e internetit të prokurimit të qeverisë amerikane për një kontratë pesëvjeçare dhe kontraktori mund të fitojë 50 milionë dollarë.

Qëllimi i Pentagoni që të shpenzojë në një shumë kaq të madhe parash për të mbledhur një sasi të hartave më të ndryshme të Evropës nuk është e shënuar në dokument. E vetmja gjë që tregohet është se materialet e fituara do të përdoren për para-planifikim.

“Me publikimin e këtij konkursi paralajmërohet se SHBA ka vendosur të fillojë seriozisht modernizimin e infrastrukturës së komunikimit në Evropë, e cila nuk është e përshtatur për lëvizjen e shpejtë të ushtrisë”, tha Yuri Bjali, nënkryetar i Fondacionit Publik Ndërkombëtar “Qendra Kreative Eksperimentale”.

“Sondazhet e para të shërbimeve inxhinierike të Pentagonit kanë treguar, se nëse është e nevojshme, vendosja e shpejtë e ushtrisë në lindje nuk do të jetë e mundur – nuk ka rrugë, ura, porte apo aeroporte të duhura. Brukseli dhe Uashingtoni u bëjnë thirrje qeverive evropiane për të trajtuar ristrukturimin e infrastrukturës së transportit, por me sa duket nuk mbështeten në to. Kjo është arsyeja pse Pentagoni ka vendosur të marrë iniciativën dhe fillimisht të vlerësojë qëllimin e çështjes,” shtoi ai.

Kur është fjala për rrugët, komunikimet evropiane nuk janë të destinuara për transferimin operacional të trupave, dhe modernizimi i tyre do të marrë shumë kohë dhe para, thotë Nikolai Topilin, president i Këshillit të Veteranëve të Trupave Inxhinierike.

Megjithatë, ai thotë se nuk ka dyshim se NATO, dhe mbi të gjitha, sponsori kryesor i Aleancës – SHBA, do ta zgjidhë këtë detyrë.

“Autostrada legjitime evropiane, madje edhe autostradat e famshme gjermane, janë ndërtuar gjatë kohës së Hitlerit, por ato nuk janë gjithmonë të përshtatshme për qëllime ushtarake”, shton ai.

Nga ana tjetër, shumica e problemeve janë në Lindje, në vendet e mëparshme të demokracisë kombëtare dhe në vendet post-sovjetike. Rrugët në këto vende ndonjëherë janë aq të ngushta sa një kamion që do të rrokullisej, do të jetë në gjendje të ndalë krejtësisht lëvizjen e ushtrisë.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Shtyhet afati për aplikim në konkursin e filigranit

Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik njofton qytetarët se afati për aplikim në kurse të filigranit, që ishte paraparë të përfundojë më 26.05.2020, është...

Deputeti i NISMA-s Haxhi Shala: Për momentin vota ime është kundër Qeverisë Hoti

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se nuk ka vendosur nëse do të votojë koalicionin e ri që pritet ta ndërtojë qeverinë. Shala...

U tha se është shtatzënë, reagon Armina Mevlani

Blogerja  Armina Mevlani është një ndër vajzat më të njohura të shoëbizz-it shqiptar. Armina komentohet edhe për faktin se është partnerja e Shkëlzen Berishë,...

Badallaj thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Prizrenit

Kryesuesi i Kuvendit të Prizrenit, Sulltan Badallaj, ka thirrur seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Seanca do të mbahet të premtën e kësaj jave. Për shkak të...

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor Nga nesër me datë 1 qershor Qeveria e Kosovës, njofton se do të filloj faza...

Kryeministri në ardhje këndon këngën “N’Rahovec e kemi konakun….”

Profesori i Ekonomisë, Avdullah Hoti, pritet të bëhen javën e ardhshme Shef i Qeverisë. Ai do të jetë kryeministri i nëntë i Republikës. Në...

Gravina: Kemi humbur 500 milionë euro, të rifillojë kampionati me çdo kusht

Në Itali po pritet me padurim data 28 maj, atëherë kur kryeministri Conte do të marrë një vendim përfundimtar rreth datës së rifillimit të...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

Pronari të cilit iu shemb shtëpia në Prizren, nuk e ka pranuar restaurimin

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, sot është njoftuar se ka ndodhur një rrënim parcial i murit të një ndërtese të vjetër e...

Sot testohen 37 zyrtarë policorë nga Prizreni

Mbrëmë në Prizren janë konfirmuar edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka njoftuar se të infektuarit e ri...

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse...

ShBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e...

Futbolli në zi/ Koronavirusi vret lojtarin 25-vjeçar, viktima e tretë në familjen e tij

Futbollisti bolivian Deibert Frans Roman Guzman është ndarë nga jeta pasi luftoi prej disa javësh me koronavirusin. 25-vjeçari vuante prej disa kohësh nga virusi...

21 vjet nga ngritja e aktakuzës për krime lufte ndaj Sllobodan Millosheviqit

Sot janë bërë 21 vjet që kur Gjykata e OKB-së mbi krimet e luftës në Hagë, konfirmoi se ka paditur si kriminel lufte presidentin...

Bankat të gatshme për dhënien e kredive, varet nga kërkesa e bizneseve

Rimëkëmbja e bizneseve të cilat kanë pësuar humbje nga masat emergjente të qeverisë në detyrë të Kosovës për parandalimin e pandemisë së shkaktuar nga...

Përfshihet nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren. Rasti është lajmëruar nga pronari i saj. Zjarrfikësit kanë dalë...

Lajmet e Fundit

Asnjë rast i prekur me COVID-19 nga Malisheva

Sonte nuk është regjistruar asnjë rast i ri me COVID-19 nga Komuna e Malishevës, përderisa testet e bëra të ditës së sotme kanë rezultuar...

UEFA me ide të re për Ligën e Kampioneve, finalja zhvendoset nga Stambolli në Lisbonë

Pas kalendarit të Serisë A, tani po pritet me interes edhe ai i Kupave të Europës, i cili do të përcaktohet në mbledhjen e...

FOTOREPORTAZH: Amerika jashtë kontrollit!

Katër policë u qëlluan në St. Louis, SHBA, natën e shkuar, teksa u mbush java me protesta të dhunshme, pas vdekjes së George Floyd.         Ndërkohë,...

Reperja shqiptare, imazh i ri i markës amerikane të veshjeve

Loredana është kthyer në një reperet më të suksesshme në tregun muzikor shqiptar, dhe jo vetëm. Së fundmi, reperja ka bërë me dije se...

Albulena Balaj-Halimaj zëvendëskryeministre e re e Kosovës

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, do të jetë befasia ekskluzive e këtij subjekti për Qeverinë e re. Klan Kosova merr vesh se ajo do...