14.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Mbi 4300 të vdekur si pasojë e tërmetit në Turqi dhe Siri

Mbi 4 mijë e 300 persona raportohet të kenë vdekur si pasojë e tërmetit të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri.

 

Veç në shtetin turk sipas CNN dhe BBC kanë vdekur mbi 2 mijë e 900 persona derisa mbi 15 mijë janë të lënduar.

Ndërsa në Siri kanë vdekur 1 mijë e 451 persona.

Tërmeti i së hënës ishte i magnitudës 7.8 ballë dhe epiqendra e tij ishte provinca e Gaziantepe.

Shumë shtete janë mobilizuar për t’i ofruar ndihmë Turqisë.

Në mesin e tyre është edhe Kosova që me autorizimin e presidentes Vjosa Osmani, ka dërguar një kontigjent të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ndihma drejt shtetit turk ka dërguar edhe Shqipëria, njofton Klankosova.

 

Më Shumë

Dy vëllezër kërcënojnë një grua në Pllanjanë të Prizrenit

Dy vëllezër dyshohen se kanë kërcënuar një grua në fshatin Pllanjanë të Prizrenit Vìktima është detyruar të kërkojë ndihmën e policisë. Sinjali merr vesh se njëri...

MPB thotë se nga java tjetër do të furnizohen me material shtesë për dokumentet personale

Në fillim të muajit prill, në Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB) do të arrijë kontingjenti i ri me material shtesë për furnizimin me...

Lajmet e Fundit