20.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

A mund të qëndrojmë dy herë brenda vitit nga 90 ditë në zonën Schengen?

Të marten që lam pas Parlamenti Evropian i dha dritën jeshile liberalizimit të vizave për Kosovën.

Kjo i ka gëzuar qytetarët.

Data finale e lëvizjes pa viza në zonën Schengen, është 1 janari i vitit 2024.

Por, a keni të drejtë të hyni dy herë në Schengen zonë?

Po, mundeni. Ata të cilët udhëtojnë për në vendet e Evropës, që janë në këtë zonë duhet t’i llogarisin mirë ditët e tyre të qëndrimit. Ato nuk duhet ta kalojnë numrin prej 90 ditësh në periudhën kohore prej 180 ditësh.

Cilat dokumente nevojiten për të udhëtuar?

Dokumenti i cili nevojitet për të udhëtuar është një pasaportë e lëshuar brenda 10 vjetëve të mëparshme. Ajo duhet të jetë e vlefshme të paktën tre muaj pas udhëtimit të realizuar në zonën Schengen.

Bëhu me banesë pran Parkut të Qytetit dhe pran Lumbardhit !
“Frymo Lirshëm “
+383 44 128 112
Mund të jetë një imazh i 3 persona

Më Shumë

Kurti në Kuvend: Jepjani mbështetjen Policisë e cila është në vijë fronti me milicinë fashiste

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, para deputetëve në Kuvend ka folur për situatën në veri të vendit. Ai tha se për gjendjen në terren deklaratat...

Bashkia e Hasit shpall Rexhep Selimin “Qytetar Nderi”

Këshill bashkiak i Krumës-Hasit, me 28 prill 2023, ka shpallur “Qytetar Nderi”, ish eprorin e lartë të TMK-së, njërin ndër themeluesit e UÇK-së, Gjeneral...

Lajmet e Fundit