8.8 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

Arsyetimi i Apelit për lirimin nga akuza për korrupsion ndaj drejtorit të shkollës së mesme “Hamdi Berisha” në Malishevë

Gjykata e Apelit në Prishtinë, më 17 qershor 2021, e ka liruar nga akuza për marrje ryshfeti drejtorin e shkollës së mesme “Hamdi Berisha” në Malishevë, Izet Hoti, duke e ndryshuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Gjakovë, raporton Drejtësia Sot.

Gjykata Themelore në Gjakovë, me 1 dhjetor 2020, e kishte gjetur fajtor Hotin nën akuzën se i njëjti kishte kërkuar ryshfet ne? shume? prej 1,500 euro nga menaxheri i restorant “BIMI-2”, për organizimin e mbrëmjes se? maturës.

Sipas aktgjykimit të shpallur nga kryetari i trupit gjykues, gjyqtari Shaqir Zika, Hoti, ishte dënuar me tetë muaj burg efektiv dhe 1000 euro gjobë, ashtu siç ishte dënuar edhe ciklin e parë të zhvilluar për këtë rast.

Mirëpo i pakënaqur me vendimin e Gjykatës Themelore në Gjakovë, ankesë në Gjykatën e Apelit kishte ushtruar mbrojtësi i të akuzuarit Izet Hoti, avokat Besnik Berisha. I njëjti e kishte atakuar aktgjykimin e shkallës së parë për shkak të shkeljes së procedurës penale, shkeljes së ligjit penal gabimisht dhe jo të plotë të vërtetimit të gjendjes faktike si dhe për shkak të vendimit mbi sanksionet penale. Ndër tjerash mbrojtja kishte propozuar që aktgjykimi të ndryshohet dhe i mbrojturi i tij Izet Hoti, të lirohet nga akuza.

Në vendimin e siguruar nga Drejtësia Sot, thuhet se Gjykata e Apelit, pasi kishte shqyrtuar ankesën e mbrojtësit të të akuzuarit Hoti, avokat Besnik Berisha, ka gjetur se gjykata e shkallës së parë gabimisht ka vërtetuar gjendjen faktike, duke shpallur fajtor gabimisht të akuzuarin për veprën penale e cila gjatë procedurës ishte vërtetuar se i njëjti nuk e kishte kryer këtë vepër penale.

Sipas Apelit, në aktgjykimin e shkallës së parë ekzistojnë shkelje esenciale të ligjit për procedurën penale. Madje, Apeli ka konstatuar se nuk ka prova se aktgjykimi i shkallës së parë nuk tregon për atë se i akuzuari Hoti, ka pasur ndikim, a ka qenë anëtar i komisionit apo eventualisht ka bërë trusni në komision në lidhje se sa do të ishte çmimi i shërbimit të restorantit “Bimi 2”, në raport me shpenzimet për një nxënës.

Andaj, ndër të tjerash Gjykata e Apelit ka konsideruar se nuk është provuar dhe nuk e ka kredibilitetin në prova që e përkrahin aktakuzën se Izet Hoti e kishte kryer veprën penale marrja e ryshfetit ashtu siç e ngarkonte Prokuroria e shtetit.

Ndryshe, sipas aktakuzës së ngritur më 24 shtator 2018, nga Prokuroria Themelore në Gjakovë, Izet Hoti, akuzohej se më 2 maj 2018, si drejtor i shkollës së mesme të lartë “Hamdi Berisha” në Malishevë, kishte kërkuar ryshfet në shumë prej 1.500 euro nga menaxheri i restorantit “BIMI-2”, G.K., për organizimin e mbrëmjes së maturës në po këtë restorant.

Më tutje, në aktakuzë thuhej se oferta reale për karrige ka qenë 11 euro, mirëpo i akuzuari kishte kërkuar nga menaxheri që ta ngritë shumën në 13 euro, ashtu që shumën e mbetur ta merr për vete, e që një gjë e tillë ishte provuar në bazë të dëgjimeve telefonike të kryera nga ana e policisë, në bazë të urdhëresës së lëshuar nga Gjykata Themelore në Gjakovë.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

Disa qytetarë nuk e gjejnë emrin në shkollën “Abdyl Frashëri” në Prizren

Disa prej qytetarëve të Prizrenit nuk kanë arritur të gjejnë emrin e tyre në shkollën “Abdyl Frashëri”. Sipas menaxherit të kësaj qendre, Alidin Flugaj, kjo...

109 vjeçarja voton në Prizren (VIDEO)

109 vjeçarja, Xhevahire Mustafa nga Prizreni e ka hedhur votën e saj. Ajo tha se në të gjitha zgjedhjet e ka shfrytëzuar të drejtën e...

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

17 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 17 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin...

Ky ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Ilaçi i marrë nga kërpudhat e Himalajeve, është 40 herë më efikas në zhdukjen e qelizave të kancerit. Molekula e gjetur në kërpudhat Himalajeve mund...

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Për zgjedhjet lokale që do të mbahen këtë të diel do të ketë bashkëpunim ndërinstitucional për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Për këtë proces zgjedhor, kryetari...

KQZ pranon mbi 5 600 pako me fletëvotime nga jashtë

Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë kanë thënë të shtunën se janë bërë të gjitha përgatitjet për ditën e zgjedhjeve lokale,...

Migjeni në madhështinë e fjalës

Tetori i Dritëroit, është edhe tetori i Migjenit – është shprehur Moikom Zeqo – sepse poetët janë peshorja e botës dhe universit. Kjo datë që...

Donaldi zbulon arsyen e ndarjes nga Bora

Bora Zemani dhe Donald Veshaj vijojnë ende të komentohen shumë në media ndonëse i dhanë fund lidhjes së tyre pak muaj më parë. Çifti u...

Vetëvendosje e bindur për fitoren e Mytaher Haskukës në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur besimin e saj se Mytaher Haskuka do të fitojë edhe një mandat të ri në krye të Prizrenit. Në një konferencë...

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

AAK-ja prin bindshëm në Rahovec

Numërimi i votave po bëhet edhe në komunën e Rahovecit, ku kandidati i AAK-së, Smajl Latifi po prin bindshëm me 49% të votave. I dyti...

Tyson Fury e shpërblen veten me një shtëpi luksoze në vlerë dy milionë euro, pas fitores ndaj Wilderit

Sipas raportimeve, Tyson Fury është kthyer në pronën e tij të re prej 1.7 milionë funtesh (dy milionë euro) me pamje nga Morecambe Bay...

EXIT POLL i Albanian Post: PDK kthen Prizrenin, Totaj në epërsi ndaj Haskukës

Sipas EXIT POLL-it të Albanina Post, Shaqir Totaj, i Partisë Demokratike të Kosovës, ka fituar garën zgjedhore në Prizren me 39.4% të votës së...

Haskuka voton në ora 11:00

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, do të votojë në shkollën e mesme të lartë teknike “11 Marsi”,...

Lajmet e Fundit