18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Asambleja Parlamentare voton pro anëtarësimit të Kosovës në KiE

Deputetët në Asamblenë Parlamentare kanë votuar në favor të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Nga 171 deputetë që morën pjesë në votim, 131 prej prej tyre votuan pro, teksa 29 kundër.  Ndërsa 11 vendosën që të abstenojnë, njofton Klankosova.tv.

Pas marrjes së 2/3 të votave në Asamblenë Parlamentare, raporti i raportueses së Kosovës në Këshillin e Evropës, Dora Bakoyannis, tani do të procedohet te Komiteti i Ministrave, takim i cili do të mbahet me 16 dhe 17 maj të këtij viti.

Përndryshe, Kosova bëri hapin e parë drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës, me 27 mars, pasi Komiteti për Politikë dhe Demokraci i KiE e miratoi raportin e Bakoyannis.

Tash, fjalën e fundit për anëtarësimit e Kosovës do ta jap Këshilli i Ministrave.

Më Shumë

Marina Vjollca rikthehet në ekran për dashurinë e vjetër! Ja ku do ta shohim!

Moderatorja e njohur Marina Vjollca do të rikthehet së shpejti në ekran. Marina pas pauzës në Tv, do të kthehet si moderatore sportive në...

138 vite pa Viktor Hygon, shkrimtari francez që pasurinë e tij e la amanet për të varfërit

138 vite më parë, më 22 maj 1885 ndali trokun e vet të drobitur nga vitet dhe dhimbjet, zemra 83-vjeçare, e Viktor Hygoit, babait...

Lajmet e Fundit