6.8 C
Prizren
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Bisedimet duhet të japin rezultate – thotë Erdogan, ndërsa pret delegacionet e Ukrainës dhe Rusisë në Turqi

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, thotë se (Volodymyr) Zelensky i Ukrainës dhe (Vladimir) Putin i Rusisë janë “miq të vlefshëm”, ndërsa ai “përgatit skenën” për bisedimet në Stamboll këtë mëngjes.

Ai thotë se përparimi në bisedime do të hapte rrugën për takimin e udhëheqësve – dhe se Turqia mund të jetë nikoqir i një takimi të tillë gjithashtu.

Presidenti turk shtoi gjithashtu se të dyja palët kanë “shqetësime legjitime”, por se kemi arritur në një moment kur bisedimet duhet të japin “rezultate konkrete”.

“Në një moment kaq kritik, ne jemi të kënaqur t’ju mirëpresim dhe të kontribuojmë në përpjekjet tuaja për të vendosur paqen”, ka thënë ai, duke shtuar: “Uroj që takimet dhe diskutimet tona të jenë të favorshme për vendet tuaja, rajonin tonë dhe mbarë njerëzimin”.

Ai ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe thotë se ndalimi i tragjedisë varet nga të dyja palët. /Telegrafi/

Më Shumë

Shaqiri refuzon të flas për mediat serbe

Xherdan Shaqiri nuk ka pranuar që të flas për mediat serbe pak para fillimit të ndeshjes ndërmjet Zvicrës dhe Brazilit. Futbollisti nga Gjilani nuk luajtur...

Lionel Messi ‘kërcënohet’ nga boksieri Canelo Alvarez

Canelo Alvarez, kampioni i shumëfishtë i botës në boks, ka kërcënuar në mënyrë sensacionale Lionel Messin pasi ka akuzuar futbollistin legjendar për mosrespektim të...

Flamuri dhe qeni

Lajmet e Fundit