6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Çka duhet bërë që të mundësohet tërheqja e mjeteve nga Trusti

Ekonomisti Muhamet Spahiu thotë që tërheqja e 20% të trustit pensional do të ndihmonte në zhvillimin e përgjithshëm ekonomik.

Tërheqja e parave të trustit vazhdon të jetë një opsion që po disktohet.

Shumë ekonomistë po e konsiderojnë zgjidhje për krizën aktuale në Kosovë.

Por, kështu nuk po mendon mazhoranca, e madje edhe po e kundërshtojnë një ide të tillë.

Shefja e deputetëve të LVV-së Mimoza Kusari- Lila, kategorikisht ka shprehur kundërshtinë për këtë, duke ftuar opozitën të diskutohen modalitete të tjera për të shmangur pasojat e krizës.

Megjithatë, ekonomisti Muhamet Spahiu insiston se një tërheqje nga Trusti Pensional do të ishte një ndihmë e madhe për qytetarët dhe për këtë bazohet edhe në tërheqjen e mëparshme.

E për një tërheqje të tillë, pavarësisht pajtimeve e kundërshtive, duhet ndjekur edhe disa hapa që kanë të bëjnë me ndryshimin e Ligjit për Fondin e Trustit Pensional.

Juristi Kushtrim Palushi tregon ecurinë e gjithë kësaj.

Me Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, të nxjerrë në dhjetor 2020 nga Qeveria e Avdullah Hotit, qytetarëve iu mundësua të tërheqin 10 për qind të kursimeve nga Trusti.

Gjatë asaj kohe u tërhoqën mbi 197 milionë euro.

Më Shumë

Sot është ditëlindja e 78-të e ish-presidentit Rugova (FOTO)

Sot është përvjetori i 78-të i lindjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai u lind më 2 dhjetor të vitit 1944, në fshatin Cerrcë...

28 nëntori – ditëlindja e komandantit legjendar, Adem Jashari

Komandanti legjendar, Adem Jashari, po të ishte gjallë të hënën e 28 nëntorit do t’i bënte 67 vjet. Ai ka lindur po në këtë ditë...

Moti për sot

Lajmet e Fundit