16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Dezdemona e Inva Mulës u transmetua nga Televizioni Kombëtar i Francës

inva mulaaaaSopranoja me famë botërore, Inva Mula edhe pse ka jetësuar disa herë rolin e Dezdemonës në operën Otello, duket se performanca e fundit e transmetuar edhe nga televizioni shtetërorë i Francës ka bërë për vete jo vetëm kritikët e artit.

Ajo është vlerësuar se ka pasur një paraqitje të përsosur skenike, të dhuruar bukur
“Otello”, ishte shfaqja operistike e fundit ku artistja shqiptare, Inva Mula është ngjitur në skenën e Festivalit më prestigjioz të Francës “Les Choregies d’Orange”, ku Mula ka shkëlqyer ne rolin e Dezdemonës.

Në amfiteatrin 2 mijë vjeçar, performanca e Mulës është vlerësuar të jetë një paraqitje e përsosur skenike, e dhuruar bukur. Ndërkohë, krejt këtë mrekulli kanë pas rast ta ndjekin edhe miliona shikues francez, pasi që Televizioni Kombëtar Francez “France 2”, ka transmetuar drejtpërdrejtë këtë shfaqje operistike ku ka interpretuar sopranoja me famë botërore, Inva Mula. Për rëndësinë e kësaj paraqitje, vetë Inva Mula ka folur edhe në një intervistë më të hershme të dhënë për KultPlus./KultPlus.com

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se sot, do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së, temperaturat minimale do të lëvizin...

Gjykata e Tiranës merr vendim që Dritan Goxhaj të ekstradohet në Hagë

Gjykata e Tiranës ka vendosur t’i hapë rrugë ekstradimit të ish-luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj. Ky i fundit, i arrestuar në vendin tonë gjatë muajve...

Lajmet e Fundit