9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

U hap panairi artizanal në Malishevë (Foto)

QilimaKrahas mbajtjes së Festivalit Folklorik “Oda e Llapushës”, në Malishevë, sot është hapur edhe panairi artizanal, ku po prezantohen punimet e dorës autoktone si dhe të ushqimeve tradicionale, me qëllim të ruajtjes së traditës dhe njoftimit të gjeneratave te reja me traditën shqiptare.

Krahas veshjeve popullore dhe punimeve tjera zbukuruese, në këtë panair janë të prezantuara edhe çiftelitë dhe punimet nga druri, materiale tjera “jana” e “qilima”, veshje tjera tradicionale, pastaj ushqime tradicionale, si flija dhe ëmbëlsira.

Hapjen e panairit e bëri nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku, i cili i inkurajoi ata që merren me zhvillimin e kësaj veprimtarie dhe kultivimin e traditës.

Këtë panairi, po e vizitojnë shumë qytetar, ndërsa më kureshtar duket të jenë mërgimtarët, të cilët edhe janë blerësit kryesor në këtë panair. /PrizrenPress.com/

Jana Ciftelii

Më Shumë

Kim Kardashian provokon fansat me ‘selfie’ atraktive në bikini – FOTO

Kim Kardashian ka postuar imazhe të reja në Instagram për 348 milionë ndjekësit e saj. Themeluesja e markës “SKIMS” ishte veshur me një palë bikini...

Kurti: Pala serbe po i ik nënshkrimit të marrëveshjes

Kryeministri Albin Kurti ka konfirmuar se sot në Ohër është arritur marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbi ankesin e marrëveshjes mbi propozimin evropian.   Megjithatë i...

Lajmet e Fundit