12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Jasharaj, qeverisë së re: Plotësoji kërkesat tona, ose greva është e pashmangshme

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se qeveria e re duhet të përgatitet për dy opsione, ose të plotësojë kërkesat e tyre ose greva është e pashmangshme.

Ai ka potencuar se ky nuk është kërcënim, por që nëse ekzekutivi heziton të marrë për bazë kërkesat e tyre, atëherë s’do të kenë konsideratë.

“Letër zyrtare nuk kemi dërguar, sepse nuk kemi dashur t’i paraprijmë gjërat. Ne kemi dashur që të presim, në mënyrë që të krijohen institucionet e reja. Kemi thënë publikisht që edhe Qeveria Kurti duhet të përgatitet për dy opsione: ose të zgjedh opsionin e dialogut me ne, që të realizojmë kërkesat ose nëse heziton dhe nuk i përfill kërkesat tona le ta di edhe Qeveria Hoti, mos ta merr kërcënim se ne kur i harxhojmë të gjitha mundësitë dhe kur mungon dialogu, pastaj e respektojmë vullnetin e anëtarësisë dhe pavarësisht se kush e udhëheq Kosovën ne grevat nuk i përjashtojmë, sepse nëse dialogu nuk funksionon mënyra e vetme e lejuar me ligj është greva”, ka thënë Jasharaj.

Më Shumë

Fury i kërkon Joshuas luftë në shtator: Eja t’ia japim botës atë që dëshiron ta shohë

Kampioni i botës për peshat e rënda Tyson Fury thotë se dëshiron të përballet me britanikun Anthony Joshua dhe që këtij të fundit i...

Kosova shpall të mbyllur emergjencën me Covid-19

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për mbyllje të emergjencës së shëndetit publik, pas tre vitesh betejë me pandeminë Covid-19. Kërkesën për mbyllje të kësaj...

E kërkon MIlani

Lajmet e Fundit