11.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Katër njohje për tetë muaj

Kosova-flamuriMinistri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj muaj me parë kishte premtuar se Kosova brenda ditësh do të njihej nga se paku dy shtete. Por ky premtim i tij mbetur vetëm fjalë. Megjithatë zyrtarë në Ministrinë e Jashtme insistojnë se dy shtete tashmë e kanë njohur Kosovën. Ndërsa zyrtarizimi i tyre do të bëhet sapo të përfundojnë disa procedura të brendshme vendimmarrëse.

“Dy vende tashmë e kanë marrë vendimin dhe do të bëhet publik shumë shpejt, sapo të përfundojnë procedurat e brendshme vendimmarrëse”, ka thënë për gazetën Tribuna një zyrtar brenda MPJ-së, pa dashur t’i përmendej emri. Kosova brenda këtij viti ka arritur t’i bindë vetëm katër shtete që ta njohin pavarësinë e saj, të shpallur gjashtë vite me parë. Tonga, Lesoto, Togo dhe Ishujt Sollomon janë shtetet që këtë vit e kanë pranuar Kosovën si shtet.

Këto njohje e kanë quar në 108 numrin e shteteve që e kanë njohur pavarësinë e vendit tonë. Njohës të çështjeve politike, vlerësojnë se ngërçi politik në vend ka ndikuar në stagnimin e njohjeve. Sipas tyre, nëse ngërçi vazhdon, atëherë Kosova rrezikon edhe rrugën e saj drejt integrimeve evropiane./tribuna/

Më Shumë

Vdes 41-vjeçari pasi u godit nga rryma elektrike teksa po peshkonte në Romajë

Një person ka vdekur sonte në Spitalin Rajonal të Prizrenit, pasi derisa ishte duke peshkuar me gjenerator elektrik, në fshatin Romajë, ishte goditur nga...

Sot luhen dy ndeshje interesante në Ligën e Kampionëve, kryepërballja në Paris

Sot do të zhvillohen dy ndeshje në kuadër të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Kryepërballja kryesore e natës së mërkurës pritet të jetë ajo në...

Lajmet e Fundit