34.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Kërkohet dorëheqja e rektorit!

IbrahimGashi-rektori UPXheladin Ujkani, drejtor Ekzekutiv i Organizatës për Arsim, Shkencë dhe Shëndetësi (KISCOMS), kërkon dorëheqjen e rektorit Ibrahim Gashi, pasi, sipas tij, Universiteti i Prishtinës, që nga ardhja e tij në postin e rektorit është duke u degraduar.

Ujkani ka thënë se këtë e vërteton fakti që këtë vit UP-ja në ranglistat e universiteteve botërore është radhitur në vendin e 4416, kurse një vit më parë ishte në vendin e 3038. Sipas tij, me këtë radhitje UP ka rënë gjatë këtij viti në mbi 1000 vende më poshtë, shkruan Tribuna.

Andaj, ai ka shtuar se rezultatet e publikuara nga grupi hulumtues i Këshillit Superior për hulumtime shkencore me bazë në Spanjë, mbi Rangimin e Universiteteve në Internet në nivel botëror, përkatësisht mbi nivelin e Kualitetit Shkencor në Internet, vetëm sa e rikonfirmon gjendjen reale në UP.

Më Shumë

Prizren/ Gjuajtje me armë zjarri në një dasmë, policia gjen kallashnikov

Policia e Kosovës ka gjetur të mërkurën gëzhoja të pistoletave dhe një pushkë automatike (AK 47) në fshatin Vlashnje të Prizrenit, pas pranimit të...

Serbët, por edhe të tjerët, i urrejnë shqiptarët për…

Politikani, vizionari, mendimtari largpamës, analisti Arbën Xhaferi është hallkë e rëndësishme e kalvarit të gjatë të çështjes shqiptare. Ai njihet më së shumti, për...

Lajmet e Fundit