25.8 C
Prizren
E diel, 4 Korrik, 2021

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të miratohen sot, vendoset për dasmat dhe mbrëmjet e maturës

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e saj të radhës, raporton Gazeta Sinjali.

Në mesin e 28 pikave që do të diskutohen në këtë mbledhje, është edhe shqyrtimi i masave të reja antiCOVID.

 

Në mesin e tyre, janë këto masa:

Ndalohet hyrja në Republikën e Kosovës për personat të cilët kanë vizituar Indinë, Brazilin dhe Afrikën e Jugut në dy javët e fundit, përveç: shtetasve të Republikës së Kosovës, personave me leje qëndrim të përkohshëm ose përhershëm në Kosovë, diplomatëve të huaj dhe personelit mjekësor, të cilët me hyrjen në Kosove duhet të paraqesin test RT-PCR negativ për COVID-19, të bërë në 72 orët e fundit dhe të cilët duhet të karantinohen në shtëpitë (vendin e banimit) e tyre për katërmbËdhjetë (14) ditë, duke u testuar dy herë në javë.

Karantina mund të ndërpritet me paraqitjen e testit RT-PCR negativ për COVID-19 të bërë jo më herët se pesë ditë pas hyrjes.

Gratë shtatzëna lirohen nga obligimi për t’u paraqitur fizikisht në punë. Punëdhënësit publikë apo privatë udhëzohen të ju krijojnë mundësinë që të punojnë nga shtëpia.

Bartja e maskës duke mbuluar hundën dhe gojën është obligative në të gjitha rastet, përveç:

a) Gjatë ecjes në ambient të jashtëm vetëm,

b) gjatë ngasjes së automjetit vetëm apo në grup me jo më shumë se katër,

c) Gjatë vrapimit, çiklimit dhe ushtrimeve fizike,

ç) Gjatë ngrënies apo pijes.

Institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

Konviktet lejohet të punojnë sipas parimit një student në një dhomë.

Të gjitha institucioneve publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu ndalohet organizimi i ekskursioneve dhe shëtitjeve grupore.

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve udhëzohet të lirojë të gjithë përfituesit e skemave sociale dhe pensionale, që menaxhohen nga MFPT – ja nga paraqitja e rregullt në zyrat përkatëse për qëllime të evidentimit, siç kërkohet me ligjet përkatëse.

Nga ora 00:00 deri në orën 05:00 , ndalohet grumbullimi i më shumë se dhjetë personave.

Lejohen grumbullimet në ambiente të mbyllura (mbledhje, seminare, trajnime), me kusht që të shfrytëzohet 30 % e kapacitetit të hapësirës (30 persona për 100m, por jo më shumë se 200 persona, në rastet kur 30 % e kapacitetit të hapësirës tejkalon këtë numër.

Organizatori obligohet të mbajë distancën fizike prej 1.5 metër në mes të personave.

Mbledhjet e Kuvendit dhe të Qeverisë lejohen pavarësisht numrit të personave.

Lejohen grumbullimet në ambiente te jashtme, me kusht që të shfrytëzohet 30 % e kapacitetit te hapësirës ( 30 persona për 100m ), por jo me shume se dyqind e pesëdhjetë ( 250 ) persona, në rastet kur 30 % e kapacitetit te hapësirës tejkalon këtë numër.

Mbajtja e pritjes për ngushëllim / kryeshëndosh lejohet duke siguruar që pjesëmarrësit të mbajnë maskat dhe 1.5 metër distancë nga njëri – tjetri , si dhe duke respektuar me përpikëri udhëzuesin përkatës.

Mbajtja e dasmave, fejesave, ahengjeve familjare dhe mbrëmjeve të matures , lejohet deri në ora 23:00.

Muzika lejohet deri në ora 22:45.

Organizimi i dasmave, fejesave, ahengjeve dhe mbrëmjeve maturës, është i lejuar me kusht që të shfrytëzohet 30 % e kapacitetit të hapësirës (30 persona për 100m), por jo me shumë se 200 të ftuar në rastet kur 30 % e kapacitetit të hapësirës tejkalon këtë numër.

Distanca në mes të tavolinave duhet të jetë tri metra.

Per mbajtjen e dasmave, fejesave, ahengjeve familjare dhe mbrëmjeve të matures, obligohet respektimi i udhëzuesit të veçantë për ahengje.

Shërbimet e gastronomisë lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin përkatës.

Lejohen deri në 50 klientë për 100m2 ( 5 persona për 10 m2 ) . Sipërfaqja llogaritet për zonën ku shërbehet ushqimi dhe pijet.

Shërbimet e gastronomisë lejohet të zhvillojnë aktivitetin e tyre nga ora 05:00 deri në orën 23:00.

Muzika lejohet deri në orën 22:45.

Pergjegjësit e lokaleve duhet të sigurohen që distanca ndërmjet klientëve ntë tavolina të ndryshme të jetë së paku një metër.

Pjesa e prapme e një karrige me pjesën e prapme të karriges tjetër duhet jenë në distance së paku një metër.

Në hapësirat e mbyllura lejohen deri në 4 persona./Gazeta Sinjal/

Më Shumë

Pacolli pas fotos me Abrashin në Stamboll: Kemi ngrënë nga një doner dhe kemi pirë çaj, na kushtuan me pak se 10 euro

Te infektuar: 107,554 Sheruar: 104.679 Vdekur: 2,248   Pacolli pas fotos me Abrashin në Stamboll: Kemi ngrënë nga një doner dhe...

94 vjet më parë u nda nga jeta “Heroina e Popullit” Shotë Galica

94 vjet më parë, më 1 korrik të vitit 1927, u nda nga jeta Shotë Galica (Qerime Radisheva). Lindi në Drenicë, në një nga zonat...

Haradinaj deklaron se është pronar i një firme ndërtimore

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se është pronar edhe i një firme ndërtimore të hapur në vitin 2019...

Aksidenti fatal në autostradën “Ibrahim Rugova”, flet vëllai i viktimës: Shoferin as nuk e fali e as nuk e vras

Një person ka humbur jetën të shtunën pas një aksidenti që ndodhi në autostradën “Ibrahim Rugova”. Viktima është Naser Arifi, nga Bujanoci me vendbanim në...

Përfshihet nga zjarri një stallë në Prizren, digjen 11 krerë lopë

Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka raportuar se i është përfshirë nga zjarri stalla e lopëve të tij. Rasti ka ndodhur në...

Suharekë: Polici Shaip Kransiqi, padit për shpifje Endrit Haxhajn

Për shkak se Gjykata Themelore në Prizren, dega në Suharekë, nuk e ka ftuar të autorizuarën e paditësit, avokaten Sabrije Sylaj, është shtyrë seanca...

129 vjetori i vdekjes së ideologut dhe poetit, Pashko Vasa

Sot, përkujtojmë 129-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe një nga ideologët e parë të saj, poetit dhe publicistit Pashko...

Aksident në rrugën Xërxë-Rahovec, ka të lënduar (VIDEO)

Një aksident ka ndodhur në rrugën Xërxë-Rahovec. Sipas lexuesve të Klankosova.tv si pasojë e këtij aksidenti ka edhe persona të lënduar. Klankosova.tv ka kontaktuar edhe me...

Jo vetëm ekipet e Serie A, edhe katër gjigant evropian në garë për Xhakën

Granit Xhaka është duke kaluar një moment fantastik të karrierës së tij. Pas një edicioni jo shumë të mirë me Arsenalin, Xhaka ka qenë...

Memli Krasniqi zgjedhet kryetar i PDK’së

Memli Krasniqi është zgjedhur sot Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, me votim të hapur. Ai ka qenë kandidati i vetëm për këtë pozitë. Krasniqi...

Përfundon aksioni te Ministria e Bujqësisë, shtatë të arrestuar

Policia e Kosovës ka përfunduar aksionin te Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, ku ka arrestuar shtatë zyrtarë të kësaj agjencie, raporton Express. Arrestimi i tyre...

Prizren, 50 fermerë përfitojnë nga projekti “Hapja e puseve për ujitjen e tokave bujqësore”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Agron Limani kanë parë nga afër punimet që...

Prekëse: Zjarrfikësi e bart trupin e të bijës 7-vjeçare që u nxor nga rrënojat në ShBA

Një zjarrfikës e ka bartur trupin e vajzës së tij 7-vjeçe nga rrënojat e ndërtesës së shembur në Florida javën e kaluar. Ai kishte kërkuar...

Haskuka me 3 shtëpi, 1 banesë, 2 vetura e 3 toka, së bashku me gruan ka 24 mijë euro kursime

Mytaher Haskuka që udhëheq komunën e Prizrenit ka deklaruar pasuri të madhe në Agjencinë Kosovare kundër korrupsionit. Në formularin e deklarimit, Haskuka i VV-së...

Dita e parë dhe e fundit e punës: Fotoja e 20 vjeçarit të vrarë në Velipojë i veshur si shef kuzhine

Përplasja për shezllonet në Velipojë, solli vrasjen e 4 personave dhe plagosjen e 2 të tjerëve, mes tyre dhe një 20 vjeçari të pafajshëm Si...

Xhavit Haliti thotë se iu ngatërrua pasuria me atë të Xhavit Ukës

Deputeti nga radhët e PDK’së, Xhavit Haliti ka reaguar pas deklarimit të pasurisë nga Agjencia Kundër Korrupsionit, raporton Gazeta Express. Ai ka thënë se të...

Lajmet e Fundit