-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

KQZ pranon “Iniciativën qytetare serbe”

KQZ-logoI ashtuquajturi prefekt i Qarkut të Kosovës, Vlladeta Kostiq, ka deklaruar për mediat serbe se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka miratuar emrin e ndryshuar të listës serbe, përkatësisht “Iniciativa qytetare serbe”.

Kostiq ka deklaruar se serbët me këtë emër do të dalin në zgjedhjet lokale të Kosovës më 3 nëntor, raporton Tanjug.

Sipas mediave serbe, KQZ ka kërkuar nga dy lista serbe që të ndryshojnë emërtimin, duke hequr nga ai fjalën “Serbia”.

Më Shumë

Kievi thotë se sulmet me raketa ruse plagosën dhjetë persona në lindje të Ukrainës

  Dhjetë persona u plagosën dhe pesë mbetën nën rrënoja në sulmet me raketa ruse gjatë natës në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, tha...

Moti sot: Dita më e nxehtë e javës, temperaturat deri në 10 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës parashihet të jetë mot i vranët dhe vende-vende me riga shiu. Sipas IHMK-së, sot...

Lajmet e Fundit