-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Kur duhet t’i lëvizini një orë pas akrepat e orës

Edhe pse Bashkimi Evropian para disa vitesh njoftoi se do të shfuqizonte orën verore dhe dimërore dhe do të miratonte një të unifikuar, kjo (ende) nuk ka ndodhur.

Në Evropë, duke përfshirë edhe Kosovën, ora verore këtë vit përfundon më 29 tetor.

Kjo do të thotë se në natën e 29 tetorit, në orën 03:00, do t’i zhvendosim akrepat e orës një orë pas, domethënë në ora 02:00.

Nuk dihet ende se kur BE-ja do të heqë përfundimisht ndryshimin e orës, por në Kroaci, e cila është anëtare e Unionit, për shembull, rregullorja për numërimin e orës verore dhe dimërore është në fuqi deri në fund të vitit 2026.

Në këtë Rregullore thuhet gjithashtu se si do të rregullohet koha deri në fund të vitit 2026. 

Më Shumë

Von Miller akuzohet për dhunë ndaj një gruaje shtatëzënë

Dy herë kampioni i Super Bowl-it, Von Miller, është dorëzuar në polici pasi u lëshua një urdhër arresti për një rast të dyshuar të...

Vetëvendosje në Prizren zgjedh anëtarët e rinj të Komisionit Disiplinor dhe Komisionit Zgjedhor të Qendrës

Sot, Lëvizja Vetëvendosje në Prizren, mbajti sot mbledhjen e XXIV - të të Këshillit të Qendrës. Në këtë mbledhje të rregullt të Këshillit të Qendrës...

Lajmet e Fundit